Inspirace

Využijte úzkou předsíň na maximum

Od   | 

Jestliže patříte k těm, které trápí úzká chodba a nevíte, jak ji vylepšit, přinášíme několik rad a tipů, jak se s tímto prostorem poprat. Poradíme vám, jak správně vybrat a použít barvy, dekory i doplňky, abyste nad tímto nepraktickým prostorem vyzráli.

Zvolte správné barvy

Barva na zdech v chodbě dělá hodně. Čím tmavší barvu zvolíte, tím bude z chodby větší „nora“. Tmavě modrá, černá nebo šedá barva bude působit mdle. Vyvarovat byste se měli i sytě křiklavých, do očí bijících barev. Při výběru dejte přednost světlým a teplým tónům. Vhodný je například světle modrý nebo zelený odstín, meruňkový, levandulový, béžový nebo světle hnědý. Nic samozřejmě nezkazíte bílou barvou, která však bude působit fádně.

Díky světlé barvě se každá chodba optický zvětší a projasní. Nebude působit tolik ponuře.
Zdroj: Homestyle

S nábytkem opatrně

Úzká chodba už sama o sobě vypovídá, že nábytek musíme vybírat zvláště opatrně. Vodítkem bude hloubka, přičemž se řídíme šíří chodby. Standardní hloubka nábytku je 60 cm, což ale v chodbě široké 100 cm zabere hodně místa. V těchto případech volíme nábytek s hloubkou 30 cm, někdy postačí i 20 cm, které pro úschovu bot bohatě postačí .

Na nábytek dávejte opravdu pozor, aby nezabíral moc šířky již tak úzké chodby.
Zdroj: Natuzzi

Skvěle řešená komoda, která se perfektně hodí do úzkých chodeb. Zdroj: Natuzzi

Světlo a zrcadla

Při výběru zdroje osvětlení zvolte ostřejší a silnější světlo a naopak dejte ruce pryč od tlumených světel. Dejte přednost těm led případně halogenovým zdrojům, které svítí ihned po spuštění, zářivkové zdroje nabíhají pomaleji, což v chodbě, kde trávíme jen chvilku, není praktické. Úzké chodbě sluší i použití více světel vedle sebe, získáme jejich zásluhou zajímavý dekorativní prvek. Tím mohou být i obrazy, zvláště je-li jich víc, a vytvoříme jimi různorodé seskupení. Kromě světel hrají v úzké chodbě velkou roli zrcadla, se kterými docílíme optického zvětšení. Zvolte nástěnné zrcadlo až na zem a uvidíte, jak se chodba bude zdát najednou větší!

Předsíňová stěna Cube nabízí netradiční a po stranách skříně atraktivně ukryté úložné prostory, 730 x 1220 cm

Veselé barvy svádí k hrátkám s dekoracemi. Zdroj: Benjamin Moore

Kam s věcmi návštěvy?

Volně stojící věšák není v úzké chodbě zvláště praktický. Vhodnou alternativou jsou háčky. Na stěnu se jich vejde větší množství. Praktickým řešením jsou i samostatné police pro odložení čepic, šál a rukavic doplněné o několik háčků v řadě. I zde však musíme pamatovat, že šíře police by měla být maximálně 30 cm a umístěna by měla být ve výšce přibližně 180-200 cm.

 

I dveře a podlaha hrají velkou roli

V úzké chodbě byste se měli vyhnout celoplošnému koberci a zvolit kusovou variantu. Na podlahu zvolte jakýkoliv odolný materiál, důležitá je jeho kresba a pokládka. Dlouhé linie totiž chodbu ještě více opticky prodlouží, proto je vhodný parketový vzor, nebo pokládka kolmo k delší stěně. Tím místnost opticky zkrátíme. Zejména do chodby, kde není okno, pořizujme světlé odstíny, které opticky místnost nezmenší.

Protože z chodby vedou dveře do dalších místností, je důležité sladit dveře i zárubně s designem celé chodby. I takto totiž můžete opticky zvětšit místnost!

Předsíňová stěna Pola v provedení bílá/dub lefkas, lamino LTD deska, 170 x 196 x 35 cm, zdroj Homestyle

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login