Zahrada

Vytvořte si terasu snů. Jak a čím ji osázet, aby krásně kvetla?

Od   | 

Zahradní terasa obvykle propojuje dům se zahradou a tvoří pomyslný přechod mezi vnitřním a venkovním prostředím. Je to místo odpočinku, pohody a relaxace. Aby taková byla, je dobré ji osázet vhodnými rostlinami. Vyberte si letničky i trvalky, které pokvetou od jara až do podzimu. Myslete na to, že rozmanité barvy dodají celému místu správný švih. Nevzdávejte se oblíbených druhů, ale stejně tak se nebraňte inspiraci a zkuste i něco nového.

Správná příprava je základ úspěchu

Terasa by neměla úplně vyčnívat nad okolní zahradu, ale spíš ji vhodně propojovat. Můžete kombinovat pár barev nebo zvolit pestrobarevnou variantu. Květiny vybírejte také podle místa, kam je umístíte a podle doby květu. Snadno by se mohlo stát, že v jednu chvíli pokvete takřka všechno a v další vám nepokvete skoro nic. Kdo touží po větší intimitě, může vytvořit zelenou kulisu z různých keříků a dřevin umístěných ke stěnám. Ty mohou chránit i před nepříznivými povětrnostními vlivy. Důležité jsou také nádoby, ve kterých chcete rostliny mít. Vybírejte je podle toho, zda chcete terasu ladit do nějakého stylu nebo pro vás toto hledisko není až tak podstatné. Rozhodně musí být dostatečně prostorné s odtokovými otvory a těžké natolik, aby je nepřevrátil každý vítr. Pokud začínáte úplně od začátku, čeká vás poměrně hodně práce. Dřina se ale rozhodně vyplatí, protože až v létě usednete s dobrým nápojem na svou kvetoucí terasu, budete se moci zálibně kochat celou tou nádherou.

Nádoby vybírejte podle stylu, do jakého chcete svou terasu ladit. Zdroj: Canstockphoto

Zaměřte se na dřeviny a bylinky

Letniček se určitě nevzdávejte, ale více se zaměřte na dřeviny a byliny, které vydrží delší čas. Velmi dobře vypadají traviny, dokonce i v zimě. Rozkvetlé popínavé rostliny jsou pastvou pro oči, rychle rostou a skvěle doladí celý vzhled. Vybírejte dřeviny zajímavé listem, krásně kvetoucí, lákající motýly apod. K terase nechte vybudovat zahradní jezírko, skalku a zasaďte další květiny, které budou navazovat na její osázení. Promyslete si jejich barevnost. Teplé barvy působí optimisticky a zlepšují náladu (žlutá a oranžová), k odpočinku vybírejte rostliny, které kvetou v barvě bílé, modré a růžové.

Náš tip: Často se používá efektu „překrývání zeleně“, čím se terasa hezky zakomponuje do celé zahrady. Znamená to, že listy a větve, které rostou hned u terasy na zahradě, přesahují až na terasu. Tím se opticky propojí a vypadá velmi pěkně.

Okrasné traviny nejsou náročné na péči a vypadají krásně. Zdroj: Pixabay

Krásná takřka po celý rok

Terasa může kvést od jara až do podzimu a některé rostliny vypadají krásně také v zimě. Na jaře můžete využít rychlené cibuloviny. Je ovšem potřeba je na noc ještě schovávat. V tomto období vydrží převislé jívy s kočičkami, macešky, prvosenky apod. Hlídejte ale počasí a chraňte je, aby vám nepomrzly. Tam, kde nesvítí celý den slunce, vysázejte královny hortenzie. Kvetou v pozdním létě a umí být přenádherné. Potřebují stín v poledne a kyselou půdu. Pokud je máte v květináčích, dejte kolem rostliny oblázky či dekorativní kamínky. Pravidelně přihnojujte. Tam, kde nejsou malé děti nebo domácí mazlíčci, můžete pěstovat oleandr. S jeho plnými, omamně vonícími květy v bohatých květenstvím jde o nádhernou květinu. Kvete v bílé, krémové, růžové, lososové, červené či žluté barvě. Venku mohou růst celé léto, ale na podzim patří domů někam do chladnější místnosti. Osázejte je do květináčů, které mají dobrý odvod vody a do hlinitopísčité půdy s kompostovou zeminou. Oleandr má vlastně jen jednu nevýhodu, ovšem velmi podstatnou, je totiž jedovatý, a proto nevhodný k dětem, kočkám, králíkům a apod.

Oleandr nádherně kvete, ale může být i nebezpečný. Zdroj: Pixabay

Begónie, sukulenty či delospermy?

Nebraňte se begónii, rozhodně si zaslouží vaši pozornost. Výborně se hodí do truhlíků, různých mís a květináčů. Osázejte jimi okraje terasy nebo nějaký opomenutý kout. Na pěstování nejsou tak náročné. Potřebují střídmou zálivku, humózní půdu a odmění se vám svou impozantností, spoustou bílých, růžových či červených květů. Kvete celé léto a jako bonus zvládne i přezimovat v chladnější chodbě. V květnu ji zase dáte ven a brzy se pokocháte její krásou. Mimo begónií se rozhodně nebraňte sukulentům, i když kvetou jen na jaře, a ne příliš dlouhou. Nenáročné pěstování a krásný vzhled jejich negativa rozhodně vyrovná.

LED pásek: Snadná montáž, ihned svítí

Do koryt a do skalek se často vysazují kosmatce (delospermy). Rostou jen do výšky cca 10 cm a můžete jimi osázet různé nádoby na terase, zavěsit na zábradlí apod. Kvetou celé léto, vytváří kvetoucí polštáře plné drobných kvítků různých barev. Vydrží i mrazivé teploty, takže není nutné je v zimě ukrývat. Ovšem měli byste je přikrýt, kdyby byl mráz větší, než zvládnou. Do suché a písčité půdy patří šrucha s poléhavými lodyhami, které mají jehličkové či oválné listy a kvetou nádhernými zářivými květy různých barev. Na slunci se květy otevírají a večer opět zavírají. Hodí se hlavně tam, kde slunce silně svítí. Jsou citlivé na přemokření, proto to nepřehánějte se zálivkou.

Na terasu může navazovat vaše okrasná zahrada. Výhled na jezírko a kaskádovitou skalku s polštáři květu je po náročném dni pravým balzámem na duši. Zdroj: Pixabay

Využijte závěsné koše

Závěsné koše plné kvetoucích rostlin jsou velmi oblíbené. Ušetří spoustu místa a působí velmi dekorativně. Obvykle je potřeba je častěji zalévat, protože v menších nádobách půda rychleji vysychá. Do košů můžete sázet petúnie, million bells, převislé macešky, lobelky, tunbergie, bakopa, lilek jasmínový, vějířovka, sanvitálie, fuchsie, kejklířka, štírovník, hrachor, povijnice, popenec, svlačec, vilec, pelargonie apod.

Využijte závěsné koše rozzářené barvami rozkvetlých květin. Zdroj: Pixabay

Kombinujte rostliny

Vhodná kombinace rostlin působí vždy lépe, než použít jen jeden druh či barvu. Při výběru zvažte nároky rostliny na umístění a pěstování. Do větších nádob se hodí stálezelené rostliny, zakrslé jehličnany. Můžete k nim přidat podsadbu z letniček nebo cibulovin. Sníží odpar vody a přehřívání kořenů. Začátečníci by měli vybírat raději nenáročné rostliny. Exotické druhy a náročnější zeleň ponechte až na chvíli, kdy získáte nějaké zkušenosti.

Vytvořte si na terase nenáročnou zelenou oázu zajišťující dostatek soukromí. Zdroj: Westwing

POŘIĎTE SI NA ZAHRADU NEZÁMRZNÝ VENTIL – BUDETE TU MÍT VODU I V ZIMĚ

Jaké barvy květů zvolíte?

Ze žlutých a oranžových můžete volit narcisy, tulipány, rudbekie, hledíky, vitálky, jiřinky. Červená a růžová je pelargonie, cínie, šalvěj, vřesovec, chryzantéma, astra, tulipán, rozchodník a v modré a fialové kvete nestařec, jiřinka, okrasný česnek, plamének, plamenka nebo krokus, sasanka, lobelka, hosta, hortenzie, zvonky. Bílá je bakopa, zvonky, sasanka, lobelka, netýkavka či srdcovka. Nesmí chybět také zelená, výběr je v tomto ohledu velmi pestrý od břečťanu, kapradin, okrasných trav až po pryšce.

Lidé s alergií by se měli vyhýbat květinám, které jejich potíže ještě zhorší. Často je to samozřejmě silný pyl, chloupky na listech apod. Poměrně agresivní jsou kaliny pražské a svraskalé. Vadit mohou trnité keře a určitě se vyhýbejte rostlinám, na kterých rostou jedovaté plody, které mohou být nebezpečné dětem i dospělým.

Různorodá zeleň a příjemné prostředí dělají z terasy ideální místo k odpočinku. Zdroj: Ikea

Na terase můžete pěstovat ovoce i zeleninu

Kvetoucí rostliny jsou krásné na pohled, ale co mít z osázené terasy také užitek? Vypěstujte si oblíbené bylinky, například bazalku, pažitku, petržel, libeček, šalvěj, rozmarýn, tymián, oregano, mátu, do nádob snadno zasadíte rajčata, ředkvičky, fazole, saláty, papriky, chilli papričky, jahody, rybíz, ostružiny, angrešt, a dokonce i jabloň, meruňku nebo broskve. Nezapomeňte, že vaše zahrádka bude potřebovat správné živiny. Bylinky nesmí dostat přehnojenou půdu, rajčata a jiná zelenina ocení organické NPK hnojivo.

Na terase si snadno vypěstujete svou zeleninovou zahrádku. Zdroj: Canstockphoto

Fotogalerie

 

Černé kliky dveřím sluší

 

 


You must be logged in to post a comment Login