Obývací pokoje

Vytvořte si příjemnou atmosféru v obývacím pokoji díky správné volbě barev a jejich kombinaci

Od   | 

Obývací pokoj, nejrušnější místnost celého domova, kde se schází celá rodina, návštěvy a kde každý den relaxujeme po náročném dni. Proto je důležité dobře promyslet nejen jakými barvami místnost vymalovat, ale také jak barvy vhodně nakombinovat. Nezapomínejte, že barva by měla být příjemná, neměla by se po několika měsících okoukat a rozhodně by neměla působit rušivě.

Barvy volte do obýváku v nerušivých, uklidňujících tónech. Zdroj: Natuzzi.cz

 

Teplé odstíny navodí útulnou atmosféru

Do obývacího pokoje patří spíše teplé odstíny barev než ty s chladným nádechem. Díky nim totiž docílíme útulné a hřejivé atmosféry, kterou v obývacím pokoji jednoznačně vyžadujeme. Skvěle se teplé odstíny hodí i do velkých, prostorných pokojů, které příjemně změkčí. Základem jsou tedy především krémové a béžové odstíny, spolu s příjemným teplým odstínem oranžové, nebo žluté. Útulnost podtrhnete i dřevěným nábytkem.

Teplé odstíny navodí útulnou atmosféru. Zdroj: Moroso

Nezapomínejte na neutrální barvy

Neutrálními odstíny, jako je šedá či bílá, rozhodně nic nezkazíte. Jejich výhodou je, že se dají jednoduše kombinovat s ostatními, i výraznými barvami. A pokud milujete černou, která je v současné době na výslunní, nemusíte vynechávat ani ji. Zakomponovat bychom ji ale měli například v podobě vhodně zvolených doplňků, či motivů na stěně tak, aby prosvětlený pokoj neztemnila. 

Neutrálními barvami nic nezkazíte. Zdroj: Casamoderna

Barevnost a kombinace

Neutrální barvy by měly spíše převažovat nad ostatními, jejich posláním je vytvořit základ pro výraznější odstíny. Stačí jeden odlišný, který je vhodný aplikovat například na jednu stěnu. Bojíte-li se svou oblíbenou barvu použít na větší plochu, zakomponujte ji do obýváku například v podobě kusu nábytku či doplňků.

Veselé barvy se do prostoru dají zakomponovat i pomocí nábytku. Zdroj: Ikea

Při výběru barev však nekombinujte více, než tři barvy. Pokud si s kombinací nejste jisti, využijte barevné spektrum. Skvěle vypadá kombinace barev „tón v tónu“, kdy jednu barvu aplikujete do obývacího pokoje v několika tónech. Najde je jednoduše, jsou to ty, které leží vlevo a vpravo od vybrané barvy. Kontrastní jsou ty, které leží naproti sobě. Tři k sobě ladící odstíny získáte pomocí rovnostranného trojúhelníku, kdy vám jeho cípy ukáží, které barvy to jsou.

Zorientujte se v barvách pomocí barevného spektra. Zdroj: Canstockphoto

I velikost místnosti hraje roli

Kombinacemi barev lze docílit také žádoucího optického zvětšení, či zmenšení místnosti. Jestliže patříte mezi většinu, která se pere s každým centimetrem, nevybočujte z palety světlých odstínů, které místnost prosvětlí a tím i opticky zvětší. Světlý odstín lze do malého obýváku zakomponovat například pomocí pastelově modré, či zelené. Na stěně se nebojte vytvořit například vodorovné pruhy, které pokoj opticky protáhnou. Optického zvětšení docílíme také aplikací stejné barvy jak na zdi, i na podlaze. 

Jestliže naopak disponujete velkým prostorem, který je třeba trochu opticky zmenšit, pak se neomezujte pouze na světlé barvy. Naopak se nebojte v míře použít tmavší barvy. Optického zmenšení prostoru docílíte aplikací stejné barvy na stěnách proti sobě. Pro snížení stropu naopak využijte tmavší barvu, kterou je vhodné natřít strop a ostatní stěny ponechat světlejší. Se zmenšováním prostoru to ale nepřehánějte. Naopak se místnost snažte vyplnit například prostornou obývací stěnou po celé zdi, nebo velkou sedačkou s konferenčním stolkem. 

Ve větší místnosti si můžeme dovolit odvážnější kombinace a barvy. Zdroj: Moroso

Obývák na sever, nebo na jih?

Také to, na jakou světovou stranu je obývací pokoj situován, je velmi důležité vzít v úvahu při výběru a kombinaci barev. Především se od toho odvíjí volba odstínu a tónu barvy. Obývák, který je situovaný na sever, by se měl nést na vlně teplých a světlých odstínů. Světlo je v místnosti na sever chladné a hází odstíny někdy až do modra. Naopak pokoj na jih je plný slunce a teplé barvy téměř celý den a proto by bylo vhodné do něj zakomponovat i chladnější barvu, jako je modrá nebo šedá. Na jižní straně, se co se týče barev, můžeme zkrátka vyřádit, jak chceme.

V obývacím pokoji situovaném na jih zakomponujte i chladnější odstín. Zdroj: Home Style

Fotogalerie:

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login