Kuchyně

Jak vytvořit nadčasovou kuchyň, která jen tak nevyjde z módy

Od   | 

Kuchyň se všemi spotřebiči může být poměrně nákladnou záležitostí. Proto je dobré při jejím zařizování myslet na nadčasovost. Jen tak se vyhnete tomu, že vás kuchyně omrzí nebo vyjde z módy a vy ji budete chtít za pár let kompletně vyměnit. Ale jak na to?

Odolné materiály, jemné křivky a neutrální barvy jsou přesně to, co z kuchyně udělá nadčasovou záležitost. Zdroj: Trachea

Pro každé období jsou charakteristické určité trendy. Ty se nevyhýbají ani světu kuchyní. Právě naopak. Designéři každý rok radostně oznamují, co by v nich rozhodně nemělo chybět. Jak se však ujistit, že za pár let nebude právě ta vaše kuchyně vypadat spíše jako retro muzeum? Neexistuje jeden univerzální koncept kuchyně, který by vypadal skvěle vždy a všude. Existují však určité zásady, kterých se můžete při jejím zařizování držet a vyhnout se později tomu, že vás omrzí nebo bude vypadat zastarale.

Nepodléhejte trendům

První kámen úrazu mohou být příliš výrazné trendy. Když budeme cestovat zpátky časem, zjistíme, že kolem roku 2010 byste se v kuchyni neobešli bez červené nebo fialové barvy. Ačkoliv na nich není nic špatného, v katalogu dnešních kuchyní na ně narazíte jen zřídka. Zkrátka a dobře už nejsou tím nejmodernějším prvkem.

Šedou barvu kombinujte s dřevěným dekorem. Zdroj: Decoland

Jak správně osvětlit kuchyni?

 

Příliš výrazné barvy

Už jsme si naznačili, že o zastaralý nebo nemoderní vzhled kuchyně se často starají barvy. Proto v této oblasti buďme raději umírnění. I když mohou lesklá kuchyňská dvířka v neonově zelené barvě vypadat svěže, za pár let už mohou být kuchyňským prohřeškem. V tomto případě tedy raději volte neutrální barvy.

Kuchyně v romantickém duchu jsou velmi žádané.
Zdroj: Trachea

Atypické tvary a vzory

Příliš zdobný reliéf na kuchyňských skříňkách nebo dřevo s příliš výraznou kresbou, to vše může v určitém období představovat problém. Taková kuchyň se totiž vůči novým trendům příliš nápadně vymezuje a může pak vyvolat pocit zastaralosti. Opatrní buďte také s výmalbou nebo tapetami. I když se naštěstí dají velmi snadno změnit a stopy po nich zcela zahladit, přece jen to bude v budoucnu znamenat práci navíc.

Vzory umí celý vzhled místnosti doslova rozzářit. Jen pozor, aby se časem neomrzely. Zdroj: JAP FUTURE

Vyberte kvalitní podlahu

Kuchyň začíná podlahou. Ta by měla být nejen neutrální, ale také praktická. Pokud volíte dekor dřeva, opět se vyhněte příliš výrazné kresbě. Běžte cestou jemnosti a zmíněné neutrality. Chcete-li prostor zvětšit, nebojte se světlé podlahy. V případě materiálu je do kuchyně vhodný takřka jakýkoliv materiál vyjma dřeva, které je náchylnější na údržbu. Zvolit tedy můžete dlažbu, vinyl, marmoleum, laminát… Tyto všechny typy podlahové krytiny se skvěle udržují, mají potřebnou nadčasovost a jsou odolné. 

Zvolte přírodní materiály

Plast, lesk, chrom, to vše se dá zkombinovat naprosto dokonale. Dokonce mohou tyto materiály a povrchy přežít nejednu vlnu trendů. Chcete-li ovšem mít jistotu, že vaše kuchyň bude vypadat skvěle po celá léta a svou univerzálností by zapadla do různých typů interiéru, pak jsou největším evergreenem přírodní materiály. Dřevo, kámen, bavlna, len a další.

Vsaďte na přírodní dekory.
Zdroj: Decoland

Dejte přednost neutrálním barvám

Přírodním materiálům sluší přirozené barvy. V případě kuchyně se proto nebojte kombinovat s bílou, béžovou, světle i tmavě hnědou nebo šedou. Pokud vás aktuálně oslovila některá z barev, můžete jí dát prostor v oblasti dekorací nebo látek. Jakmile vás omrzí, snadno je z kuchyně odstraníte a nemusíte se pouštět do nákladné rekonstrukce.

Kromě bílé patří mezi velmi nadčasové barvy také antracitová. Její kombinace se světlým dřevem vás jen tak neomrzí. Zdroj: Trachea

Dbejte na funkčnost a praktičnost

Hlavní nevýhodou trendů je, že občas bývají opravdu nepraktické. Vždy proto v kuchyni volte praktické povrchy i nábytek. Zkrátka to, co se bude dobře udržovat a poskytne dostatek úložných prostor. Absence horních skříněk je jedním z trendů současnosti. Rozhodně se ale touto cestou nevydávejte, pokud jste milovníci velkého množství nádobí a nejrůznějších kuchyňských robotů, anebo je vaše kuchyně zkrátka malá.

Výsuvné zásuvky jsou vhodným řešením.
Zdroj: Blum

Kuchyňská baterie se senzorem ušetří čas i vodu

 

Kombinujte staré a nové

Nová a nadčasová kuchyň nemusí být vždy tvořena pouze novými kousky. Propojit staré trendy s těmi současnými může být skvělou cestou k vytvoření nadčasového vzhledu. Vintage styl je v kurzu už celá léta a může kuchyň proměnit v jedinečné místo, které budou všichni obdivovat. Nebojte se proto poohlédnout po starém měděném nádobí nebo keramice. Můžete také zmodernizovat starý kus nábytku a dát mu novou šanci. Může jít o lavici, stůl nebo třeba příborník.

Nepodceňte výběr pracovní desky a dřezu

Jedním z nejvytíženějších míst v kuchyni je bezesporu dřez. Proto si na jeho výběru dejte záležet. Zvolte takovou úpravu, která nebude příliš volat po údržbě, a přesto bude vypadat skvěle. Stálicí mezi materiály pro výrobu dřezu je nerez, v posledních letech se velké oblibě těší umělé kameny a samozřejmě žulový dřez vydrží úplně všechno, jen to možná neustojí vaše peněženka. Podobné to je s pracovní deskou, která je skutečně velmi namáhanou. Ideální je žula i keramika, které vydrží takřka jakékoliv zacházení. Skvělé vlastnosti se pak promítnou do ceny.

Dřez je jednou z nejdůležitějších zón kuchyně. Na jeho volbě si dejte vždy záležet. Zdroj: Franke

V jednoduchosti je krása

Čisté linie, přírodní materiály, neutrální barvy, to vše znamená nadčasovost. Pokud se při výběru v nějakém momentě zastavíte s myšlenkou, že tohle už je asi trochu moc, poslechněte svůj vnitřní hlas. To, o čem nejste přesvědčení dnes, o tom nebudete přesvědčeni ani za rok. Moc barev, moc lesku, moc tmavých tónů, moc netradičních tvarů – nic z toho nejde ruku v ruce s nadčasovostí. Ačkoliv se všechna rozhodnutí dají změnit, přehodnocení preferencí v otázce bydlení se může dost prodražit.

Zdroj: The Spruce, Real Simple, Homes and Gardens, Kapitoly o bydlení

Fotogalerie:

 

Kam pro jídelní stůl?

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login