Inspirace

Jak vytapetovat stěnu jako profík

Od   | 

Tapety jsou skvělým způsobem, jak zcela proměnit vzhled místnosti. Do interiéru mohou totiž přinést rozmanité vzory a barvy, které dají místu úplně novou atmosféru. Jak se ale na tapetování správně připravit? A jak se vyhnout chybám? 

Tapety dokáží skvěle oživit interiér a dodat mu chybějící šmrnc. Zdroj: Pixabay

Tapetování může být někdy velmi složitou a ošemetnou záležitostí. Pokud se ale na celý proces správně připravíte, nic vás nezaskočí. Naopak vytapetujete místnost jako profesionál a ušetříte peníze za odborníky.

Co si k tapetování připravit

K tapetování si dopředu připravte vše potřebné. Jen tak předejdete zbytečným problémům a zádrhelům. A co k těmto věcem patří?

  • tapeta (nakupte role dle správně změřených stěn, k výšce a šířce stěny připočtěte pár centimetrů navíc, ať máte dostatečnou rezervu)
  • lepidlo
  • štětec
  • tužka
  • žebřík
  • kyblík
  • váleček
  • nůžky na tapetu nebo zalamovací nůž
  • vodováha nebo provázek s olůvkem
  • dlouhý stůl
  • folie za zakrytí podlah

1. Připravte si řádně stěny

Jakmile se ujistíte, že máte vše pečlivě nachystáno, je nejvyšší čas zakrýt podlahu. Vyhnete se tak jejímu zaprášení a případným nehodám se stékajícím lepidlem. V případě koberců je důslednost důležitá dvojnásob. Poté se můžete pustit do čištění stěn. Pokud nemáte čerstvou omítku, doporučujeme stěnu nejprve napenetrovat. V opačném případě stěny omeťte smetáčkem, zatmelte nerovnosti, stěny poté lehce obruste a otřete vlhkým hadříkem.

2. Vypněte elektřinu a odstraňte krytky zásuvek a vypínačů

Žádná stěna není natolik dokonalá, abyste mohli tapety bez rozmyslu lepit. Vždy je potřeba odstranit rámečky všech vypínačů a zásuvek. Proto si pro svou bezpečnost vypněte v místnosti elektřinu a odstraňte je.

3. Změřte si šířku tapety a udělejte si na stěně značky

Jakmile máte zeď důkladně připravenou, je čas na změření šířky rolety. Tu si na zdi zaznačte. Z obou bodů je nyní potřeba udělat rovnou linku až k podlaze nebo k místu, kde má tapeta končit. Aby tak čára byla skutečně rovná a tapety neutíkaly do strany, pověste z výchozího bodu dolů lanko s olůvkem nebo použijte laserovou vodováhu. Linii poté zaznačte po celé délce tužkou. Pokud se chystáte lepit roh, nehte si 2cm přesah. Tím tapetu v rohu hezky zahnete a v případě nerovnosti stěn vám tam nezůstane spára.

4. Naneste lepidlo

Nyní je čas na nanesení lepidla. Na trhu najdete hotové směsi nebo takové, které musíte smíchat s vodou. Se správným postupem i konzistencí vám pomůže návod. Pak se vše odvíjí od typu tapet. Pokud máte vliesové tapety, lepidlo nanášíte přímo na zeď. V případě papírových ho nanášíte na jednotlivé pruhy tapety. Se správným řešením vám pomůže prodejce. Nanášíte-li lepidlo přímo na zeď, dělejte to po úsecích. Nenanášejte ho celou zeď. V případě, že ho natíráte na tapetové pásy, udělejte si na to prostor. Pás natáhněte na dlouhý stůl nebo čistou rovnou plochu. Poté tapetu potřete a nechte lepidlo vsáknout. Pozor ale na to, ať tento proces netrvá příliš dlouho, tapeta by mohla být příliš mokrá a neforemná. Nyní si vezměte schůdky nebo žebřík a pruh nalepte na stěnu.

Nanášíte-li lepidlo přímo na zeď, dělejte to po úsecích. Zdroj: Canstockphoto

5. Válečkem vyrovnejte nedokonalosti

Jakmile tapetu nalepíte, dozajista narazíte na zvlněné části a bubliny. Válečkem proto vše odstraňte. Tapetu můžete přejet shora dolů a také od středu do stran. Po nalepení je dostatek času pro odstranění nerovností. Přesah dole odstřihněte nůžkami na tapetu nebo odřízněte zalamovacím nožem. Pro přesnost se neostýchejte použít vodováhu.

6. Nalepte další pás

Poté, co dokonale uhladíte stávající pás tapety, je čas si přichystat druhý. Pokud se jedná o tapetu se vzorem, vždy je důležité, aby na sebe jednotlivé pruhy precizně navazovaly. Pokud máte vše připraveno, můžete postupovat stejně jako poprvé. Pamatujte ale, že jednotlivé pruhy lepíme vedle sebe, nikoliv přes sebe. Okraj dalšího pásu tedy přiložte těsně vedle toho předchozího. Máte-li strach, že se lehkému překrytí nevyhnete, postupujte směrem od okna, nikoliv k němu. Jedině tak denní světlo nezdůrazní překrytá místa.

Máte-li strach, že se lehkému překrytí nevyhnete, postupujte směrem od okna, nikoliv k němu. Zdroj: Canstockphoto

7. Dejte tapetám čas

Tapety je třeba nechat po nalepení odpočívat a zaschnout. V místnosti udržujte stabilní teplotu a zbytečně nevětrejte. Změna teploty by mohla vést k jejich sražení. To by pak mezi jednotlivými pruhy vytvořilo nechtěné mezery.

Základem je nezanedbat přípravu. Pak už jen stačí špetka důslednosti a trpělivosti. Pokud máte oboje, nemusíte si na tapetování povolávat odborníky a směle se do toho pustit. Tapety do interiéru přinesou to, co samotné barvy nesvedou. Jestli tedy si tedy s představou tapety ve vašem interiéru pohráváte, je ideální čas proměnit sny v realitu.

K dispozici jsou ucelené kolekce kdy ke vzoru jsou zároveň navrženy jednobarevné tapety. Výsledek působí velmi hezky. Zdroj: Ateliér Orsei

 

Fotogalerie:

 

 


You must be logged in to post a comment Login