Koupelny

Vysprchujte se v naprostém pohodlí a nepodceňte výběr sprchové vaničky

Od   | 

Stavba sprchového koutu je spojená se stavebními úpravami, které provádíme jednou za čas. Nikdo nestojí o brzkou výměnu sprchové vaničky, a to jen proto, že špatně zvolil tvar, materiál nebo práce nebyla odvedena kvalitně. Jak se tomuto všemu vyvarovat?

Sprchová vanička musí zapadnout do koupelny nejen z estetické stránky, ale zároveň musí splňovat i další parametry. Důležitý je pohodlný pohyb a s ním ruku v ruce přichází bezpečnost, tedy povrch by neměl klouzat. A aby se neproměnila v malou vanu, je důležité zvolit takový odtok, který stihne odvést vodu, která do sprchového koutu přiteče.

Zvolte správnou sprchovou vaničku. Zdroj: Geberit

Velikostí a tvarem začínejte 

Mezi nejpoužívanější tvary vaniček patří čtvercové s rozměrem 80 x 80 cm nebo 90 x 90 cm. Často vyhledávané jsou i čtvrtkruhové půdorysy. Zejména v menších koupelnách ale oceníte vaničku s obdélníkovým tvarem, kdy nám při sprchování postačí jen jedna strana delší, druhá pak bude šetřit místo. Patří sem například rozměry 80 x 100 cm, 80 x 120 cm nebo 90 x 100. Do velmi malých koupelen můžeme zvolit i rozměr 70 x 100 cm či 70 x 120 cm.

Sprchové vaničky jsou vyspádovány už z výroby

Soustředit bychom se měli také na výšku sprchové vaničky. V převážné většině se vaničky vyrábějí se zhruba 3 centimetrovou výškou, ale na trhu najdeme i vaničky hluboké od 25 do 50 cm. Ty jsou vhodné do rodin s malými dětmi. V praxi ale platí, čím nižší výška, tím jednodušší vstup do sprchového koutu, což ocení senioři a lidé se sníženou pohyblivostí. Na trhu najdeme řadu zápustných vaniček, které splynou s podlahou a tím poskytnou i bezbariérový přístup. 

Letos jsou v kurzu barevné baterie, kromě černé a bílé to je zlatá, měděná apod. Zdroj: Grohe

Výběr materiálu nepodceňujte

Materiál, ze kterého je vanička vyrobena musí být zejména stabilní, bezpečný a měl by se snadno udržovat. 

Smaltovaná ocel – Smalt je hladký, zachovává si svou barvu a je odolný vůči škrábancům, nebo chemikáliím. Abychom tyto vlastnosti zachovali, je důležité volit vaničku vyrobenou z materiálu o tloušťce alespoň 3,5 – 4 mm. Povrch může být doplněn protiskluzovým antislipem. Na výběr je široká škála velikostí, tvarů i barev.

Akrylát – Akrylát je hladký, lehký a udržuje si stálou teplotu. Dokáže si také zachovat barvu a skvěle tlumí zvuk vodních kapek. Není vhodný do koupelen, ve kterých myjeme ve sprše domácí mazlíčky (drápky by mohli povrch poškrábat). K údržbě akrylátu nemůžeme vzít jakékoliv čisticí prostředky např. čisticí písek. 

Keramika – Vaničky z keramiky jsou velmi pevné, odolné a mají vysokou nosnost. Udržují se jednoduše a chemikálie jim neublíží. Při používání je nutné dávat pozor na hrany a rohy, které můžeme nechtěně odštípnout (např. nárazem předmětu, který nám spadne).

Litý mramor – řadíme ho mezi nejkvalitnější, ale také cenově dražší. Vanička z litého mramoru je pevná, stabilní a má vysokou nosnost. Navíc si lze vybrat v nekonečné škály barev i tvarů. Litý mramor má také skvělé tepelné vlastnosti a jednoduše se udržuje. 

 

Smaltovaná ocel odolá i psím drápkům. Zdroj: Kaldewei

Příprava prostoru a instalace sprchové vaničky

Před instalací je velmi důležité řádně odizolovat prostor proti vodě. Nutností je použít správnou hydroizolaci, která musí být jak pod vaničkou, tak i po celé výšce sprchového koutu. Důležité je také zkontrolovat, zda se velikost zvolené vaničky vejde na napojení na odpad. Instalace se v převážné většině provádí k podlaze, nebo se vanička do podlahy přímo zapustí. Pokud zvolíte tuto variantu, je důležité do podlahy zapustit také sifon, kanálek, i napojení na hydroizolaci. Vaničku můžeme nainstalovat ale i na nožičky, ovšem v tomto případě je nutné počítat s tím, že okolní prostor vaničky bude nutné obezdít a obložit. Někteří výrobci prodávají vaničky již přímo s obkladem. 

Před instalací zmapujte prostor. Zdroj: Hüppe

Na co se před koupí zaměřit?

  • Pokud bude sprchový kout sloužit pro seniora, nezapomínejte na protiskluzový povrch a co nejnižší vaničku.
  • Do domácnosti s malým dětmi se doporučují vaničky se zaoblenými hranami. 
  • Jestliže si ve sprše smýváte barvu na vlasy, volte materiál s barevnou stálostí.
  • Některé vaničky při koupi disponují již sifonem, který nemusí sedět do vaší koupelny, nezapomeňte jej zkontrolovat.
  • Zapuštěná vanička nemusí být vhodná do každého prostoru, například do panelového bytu.
  • Kombinovat lze různé výrobce sprchových koutů a vaniček.

Fotogalerie:

Podívejte se na naše video Sprchovou vaničku ano, nebo ne?

 


You must be logged in to post a comment Login