Ložnice

Vyspěte se dorůžova a vyberte tu správnou postel

Od   | 

Spánkem strávíme více než třetinu života. Proto by měl být klidný, pohodlný a zejména zdravý. Při výběru postele bychom se měli opravdu dobře rozhodovat a výběr nepodcenit, přece jen se jedná o dost podstatnou investici, která nám bude sloužit mnoho let. 

K ladným křivkám patří i subtilní podnoží. Zdroj: Natuzzi Italia

Aby se naše tělo uvolnilo a fyzicky zregenerovalo, potřebuje nejen kvalitní a dobře zvolený rošt, ale i vhodnou matraci. Ta je důležitá především z pohledu uvolnění páteře. Pokud zvolíte příliš měkkou nebo tvrdou matraci, páteř se nepřirozeně ohýbá, a tím i poškozuje. Jestliže chcete, aby vám matrace vydržela opravdu mnoho let, pak se při výběru soustřeďte na přírodní materiály. Mezi nejpraktičtější přírodní výplň řadíme koňské žíně, které skvěle ventilují a zároveň mají absorpční schopnost. Na trhu najdeme i matrace z konopí, které dodává matraci pevnost, jsou prodyšné a zároveň dobře odvádějí vlhkost a pohlcují pachy. Oblíbeným přírodním materiál je i kokosové vlákno, díky kterému je matrace tuhá, pevná a drží svůj tvar. Při výběru přírodního materiálu můžete narazit i na 100% přírodní latex, len, který se velmi podobá vlastnostem konopí, ale i bavlnu a vlnu. Za matrace z přírodního materiálu si sice připlatíme, ale na druhou stranu nám poskytnou zdravý a příjemný spánek, do kterého se vyplatí investovat. Ať už dáte přednost jakémukoliv materiálu, před koupí si matraci vždy vyzkoušejte, zda vám vyhovuje.

Matrace z koňských žíní je známá pro své absorpční schopnosti. Zdroj: Hastens

Správný rozměr postele je základ

Klasický rozměr pro jednolůžko je 90 x 200 cm, pro dvojlůžko 180 x 200 cm, tam kde není dostatek místa postačí rozměr i 180 x 200 cm. Máte-li postel sami pro sebe, a přitom chcete mít víc místa, pak zvolte rozměr 140 x 200 cm. Důležité je si uvědomit, že tyto rozměry představují vnitřní plochu postele. Na trhu však najdeme i postele s prodlouženou délkou pro vysoké lidi, které dosahují až 240 cm. Správná délka postele by měla být taková, aby člověk, který leží, měl volný prostor nad hlavou a pod chodidly 20 cm.

Při výběru se zaměřte i na výšku postele, která hraje důležitou roli pro pohodlné vstávání i uléhání. Odborníci se shodují, že optimální výška by měla být přibližně 50 cm. Pokud vezmeme v potaz i vhodnou matraci a nastavení roštu, lze docílit ideální výšky, která se pohybuje okolo 50 – 70 cm. Záleží především na výšce, ale i věku člověka. Dostatečně vysoké lůžko je vhodné zejména i pro vhodné odvětrávání zespodu matrace, a tím i menší riziko tvorby plísní. Výška lůžka by však neměla být nižší než 30 cm, aby nedocházelo k víření prachu a při spánku nebylo od podlahy chladno. Nezapomínejte ani na dostatečně volný průchod kolem postele, který by měl činit asi 65 – 85 cm.

K ladným křivkám patří i subtilní podnoží. Zdroj: Natuzzi Italia

Jaký vybrat rošt?

Při výběru roštu se setkáme především se třemi typy, a to pevným, polohovacím a motorovým. A jaký je mezi nimi rozdíl? Pevné rošty ještě rozdělujeme na laťkové rošty, které jsou z dřevěných latí a lze na ně položit jak pružinovou, tak i pěnovou matraci. Laťky by měly být od sebe maximálně 4 cm,  je vhodné na toto pravidlo opravdu dbát. Další pevný rošt představuje lamelový rošt, který tvoří pružné lamely, které se do rámu postupně zasazují. Rošt by měl disponovat alespoň 28 lamelami, ale ideálně by jich mělo být ještě více a mezery mezi nimi by opět neměly překročit 4 cm. 

Pokud při výběru hledáme polohovací rošty, pak se řídíme naprosto stejnými pravidly jako při výběru pevných roštů. Díky polohovacím roštům lze s nimi jednoduše manipulovat tak, jak si přejeme. Některé typy roštu dokonce disponují částečným polohování v oblasti hlavy, kolen, či jiných částí těla. Motorové rošty se hodí především pro seniory či méně pohyblivé osoby. Jednoduše změní polohu stiskem tlačítka. 

Světově nejlepší sedmivrstvá lamela z bukového dřeva ve speciálních patentovaných koncových ložiscích dává celé horní části těla požadovanou oporu a plovoucí pocit. Tento rám je ideální pro osoby s problémy se zády, protože v celé horní části těla může být podpora flexibilně nastavena. Zdroj: Home Style

Materiál postele

I materiál, ze kterého je vyroben rám postele, ovlivňuje ruku v ruce s případným čalouněním kvalitu spánku. Na trhu najdeme širokou škálu jak provedení, tak i barev postelí a záleží pouze na tom, jaký typ se bude do interiéru hodit. Velmi oblíbeným materiálem je již několik let postel z dřevěného masivu, která působí přirozeně a je bytelný. Dostupnější verzi představují postele s dýhovaným rámem, které jsou cenově , ale stále splňují požadovaný vzhled dřeva.

Pořídit lze i postel z laminátu, která je velmi oblíbenou volbou díky odolnému povrchu a nízké ceně. Navíc lze vybírat ze široké škály barev. Opomenout nesmíme ani kovové postele, které svým vzhledem zapadají do nadčasově zařízeného interiéru a jejich výhodou je odolnost, stabilnost a snadná údržba. Chceme-li vybočit z řady, pak můžeme zvolit čalouněnou postel, která se stane dominantou celé místnosti. Na výběr je nepřeberné množství typů i barevného provedení.

Zdroj: Casamoderna

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login