Inspirace

Vyšperkujte balkón na maximum

Od   | 

Majitelé zahrad se jen stěží posadí a odpočinou. V jejich oáze zeleně je totiž pořád co dělat. Lépe jsou na tom ti, jejichž součástí bytu je balkón. A nemusí být ani velký. Bohatě postačí malý, na kterém si dostatečně odpočineme, a přestože bude připomínat džungli, výrazně se na něm nenadřeme. 

Díky balkónu lze vytvořit prostor pro příjemné posezení a zároveň místo pro květinovou oázu. Jak stávající balkón vylepšit, abychom docílili moderního vzhledu, který má šmrnc.

Vylepšete balkon na horké letní dny. Zdroj: Westwing

Správný výběr nábytku je základ

Pří výběru sezení je v první řadě důležité dbát na kvalitní materiál a provedení. Majitelé balkónu a teras zpravidla nemají možnost na zimu uklízet venkovní nábytek, a proto by měl být nábytek vyroben z odolných materiálů. A to i přesto, že židle a stůl budou přikryté pod plachtou. Častou volbou je nábytek z plastu, a to pro svou snadnou údržbu, lehkost i příznivou cenu. Vhodný je i kov, který odolá všem výkyvům počasí. Dřevo, není-li exotické, je třeba chránit speciálním olejem nebo lakem. Na trhu najdeme i další materiály, jako je umělý a přírodní ratan a další exotické materiály. Ty vybíráme podle celkového pojetí naší venkovní oázy.

Některé prošívané sedáky nemusíte díky použitým vnitřním materiálům uklízet před deštěm.

Rozměry venkovní sestavy samozřejmě podléhají velikosti balkónu. Pokud disponujete větší plochou, můžete si dovolit například i závěsné houpačky, na kterých můžete po dlouhém dni relaxovat, či prostorné posezení s lavičkami a křesílky. Jestliže balkon pojme sotva jeden malý stolek a tři židle, pak můžete vybírat z rozkladatelných stolků, které v případě početnější návštěvy skvěle poslouží.

Zdoj: Ikea

Soukromí k nezaplacení

Balkóny v klasických bytových domech moc soukromí bohužel nenabízí. Pohledům od sousedů z horních pater lze zabránit pomocí markýzi, speciální plachty, či prostorného slunečníku. Díky tomu prostor i skvěle zastíníte během horkých dnů. Boční stranu balkonu od sousedních pohledů ochráníte díky speciálním zástěnám nebo stěny z květin. 

Soukromí na balkoně nepodceňujte. Zdroj: Pinterest

Zaměřte se na podlahu

Na balkóně nesmí chybět ani správně zvolená podlaha. Nejen že by měla být protiskluzová, díky čemuž se zabrání nepříjemným úrazům, ale zároveň by se měla jednoduše udržovat. Útulně a přirozeně bude vypadat například venkovní dřevěná podlaha, kterou lze zvolit v různém dekoru a barvě. Skvěle poslouží ale i umělý trávník, který nemusí mít nutně klasickou zelenou barvu, ale vybírat můžete ze široké škály barev i provedení. Nic samozřejmě nezkazíte keramickou dlažbou.

Dřevěná podlaha na balkoně vypadá skvěle. Zdroj: Pinterest

Rostliny v hlavní roli

Rostliny a balkón k sobě bezpochybně patří a z malého prostoru vytvoří příjemnou pastvu pro oči. Díky zeleni se tu totiž budeme  cítit alespoň trochu jako v přírodě. Máte-li více místa, je ideální zvolit několik nízkých keříků, či stromků, které lze tvarovat dle svého. Na zábradlí pak umístěte truhlíky s barevnými balkónovými květinami a pokud zůstane ještě trochu volného místa, umístěte i květináče s bylinkami, které během vaření ocení každá hospodyňka. A jako tečku na konec na stůl zvolte stylovou vázu s čerstvě nařezanými květinami, které celkový vzhled skvěle oživí. 

Ruku na srdce, není tohle oáza? Zdroj: Pinterest

Do truhlíku se hodí: bakopa, lobelka, vějířovka, všelicha, osteospermum, balkongold, mandevilla, hledíkovka, muškát, petunie, million bells, surfinie, kosmatec, verbena sporýš, šrucha

Květy levandule se budou hodit do šatní skříně na odpuzování molů

Dřeviny vhodné na balkón: šeřík, hortenzie velkolistá, javor dlanitolistý, levandule, jedle korejská, buxus

Buxus můžete vytvarovat do požadovaného tvaru a nemusíte ho na zimu uklízet domů

Na závěr pořiďte dekoraci, správné osvětlení i textilie

Dekorace dopomůže dotvořit finální vzhled balkónu, a proto se nebojte pořídit stylové sošky i svíčky, díky kterým se budete na balkóně cítit skvěle. Dekorační i praktický účel v sobě skýtá také vhodná textilie. Vybavte balkón dekami, které se budou hodit zejména během chladných večerů a které jednoduše schováte. Skvělého efektu lze také vytvořit za pomoci přehozů, koberců nebo sedáků. Na balkón zvolte alespoň jeden moderní puf, který lze použít nejen jako sedák, ale také jako nízký stolek pro odkládání věcí. 

Balkón podtrhněte i praktickým a zároveň dekoračním osvětlením, které poslouží po setmění a dodá romantickou atmosféru. Zkombinujte moderní lampičky, závěsné i stojací lucerny, nebo lampiony na řetězu, které se budou skvěle vyjímat například na zábradlí. Stůl doplňte stylovým svícnem a uvidíte, jaký sklidíte úspěch. 

Osvětlení, i příjemná dekorace dodají balkonu ten pravý šmrnc.
Zdroj: Pinterest

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login