Zahrada

Vyšijte si vaši zahradu

Od   | 

Líbí se vám upravená, jednoduchá a elegantní zahrada, připomínající zámeckou zahradu z pohádky? Takovou zahradu, i když asi menší než Versailles, anebo jen předzahrádku, můžete mít doma i vy.

Zahrady, které připomínají výšivku a podle toho se jim také říká – broderiové partery (parter je část zahrady či parku v úrovni průčelí budovy), jsou symetrické a formální. Jejich krása a zdobnost lze nejlépe ocenit z výšky – z terasy nebo balkónu. Kultivované zahrady demonstrovaly společenské postavení stavebníka, vydávaly svědectví o jeho vkusu, vzdělání a nápaditosti, však také častým motivem byly erby, monogramy či znaky majitele domu.

Broderiové partery plné geometrických tvarů a oblých vzorů se vyvinuly z renesančních záhonů s uzlovými (propletenými) ornamenty, které vycházely z textury květinové broderie. Rostlinné motivy – listí, šlahouny rostlin – (arabesky) byly známy již v době Starověkého Řecka a v maurské kultuře. Největší obliby dosáhl dvorní styl těchto zahrad v 16-18 stol. nejdříve ve Francii a posléze i v ostatních evropských zemích. Průkopníkem geometrických francouzských zahrad byl André Le Nôtre, královský zahradník působící u krále Ludvíka XIV., který se mohl pochlubit rozsáhlým vzděláním, jež zahrnovalo matematiku, architekturu, malířství, návrhářství tapisérií, vědu o perspektivě, antickou mytologii i optiku.

V 18. století módu francouzských zahrad nahradily přírodní anglické zahrady. Francouzské symetrické zahrady mají dnes vysokou kompoziční a historickou hodnotu.

Ornamenty jsou vytvářeny zastříhanými plůtky ze zimostrázu či jiných stálezelených rostlin buď přímo na trávníku, anebo s barevnými výsadbami letniček či ohraničené vysypávanými barevnými písky nebo štěrkem, doplněné sochami, fontánami, či jinými vodními prvky a vyššími pečlivě střiženými stálezelenými dřevinami.

Zahradám připomínajícím výšivku se také říká broderiové partery

Zahradám připomínajícím výšivku se také říká broderiové partery


You must be logged in to post a comment Login