Zahrada

Vysejte některé druhy zeleniny v srpnu a na sklizeň se těšte ještě před zimou

Od   | 

Začátkem srpna sice teploty mohou vystoupat opravdu vysoko, nicméně ty ranní se pohybují pouze nad 10 stupni. V tomto období se také začínají zkracovat dny, a proto nastává pravý čas pro výsev některých druhů zeleniny, včetně listové zeleniny nebo asijské listové zeleniny. Srpen je také ideálním obdobím pro výsev takové zeleniny, kterou můžeme sklízet již během podzimu a zimy.

Sklizeň ale záleží na správném načasování výsevu.
Zdroj: Pixabay

Správné načasování

Ať už se rozhodnete vysévat jakoukoliv zeleninu v srpnu, je velmi důležité vystihnout ten správný čas. Podle toho, kdy zeleninu vysejete, začnete sklízet buďto ještě před zimou a nebo ji sklidíte až na jaře. Výsev ale nezáleží pouze na tom, jaké je počasí, ale také zda zelenině dopomůžete k rychlejšímu růstu, či o jakou odrůdu se jedná. Chcete-li trochu experimentovat, můžete zkusit v odstupech vyset různé druhy během srpna. 

 

 

Co vysazovat?

Asijské saláty – jsou chutné a sklízet je můžete už na podzim. Mezi nejoblíbenější patří hořčice čínská, mizuna nebo mibuna. Vypěstovat si můžete také svoje semínka a to tak, že čínskou zeleninu necháte vykvést, vysemenit a poté sklidíte semínka, která následně vysejete.  

Listová salátová zelenina – v srpnu lze vysévat také klasickou listovou zeleninu, jako je listový salát, hlávkový salát, zelí, červánek, polníček, rukola, šťovík, špenát, kadeřávek a spoustu dalších druhů. Ještě předtím, než se do výsevu pustíte přesvědčte se, že daný salát můžete vysévat v srpnu. V prvních týdnech půdě věnujte častou zálivku a zbavujte ji veškerého plevele. Salátovou zeleninu lze přihnojit kompostem. 

Cibule – další zeleninou, kterou je možné v srpnu vysít je také cibule. Vhodná je cibule zimní (sečka), i klasická cibule. Obě budete sklízet začátkem jara. Na zimu je potřeba každý druh překrýt netkanou textilií, či chvojím.

Kořenová zelenina – v srpnu vyzkoušejte vysít různé druhy kořenové zeleniny. Například mrkev u které dávejte pozor na vegetační dobu dané odrůdy. Ideální je tedy zvolit takové druhy, které mají kratší kořeny a zároveň i kratší vegetační dobu. Další možností je černý kořen, který však sklidíte až příští rok. Milovníci řepy mohou sáhnout po rané odrůdě, kterou sklidíte ještě před zimou. Vysévat v srpnu můžeme i nejrůznější druhy ředkví, ředkviček či vodnicí. 

Bylinky – radost si můžete udělat i různými druhy bylinek, které je možné vysadit v srpnu. Vhodný je kerblík, koriandr, pažitka, nebo kopr. Pamatujte, že tyto bylinky by se měly vysazovat ve shlucích a nikoliv po jednom. Bylinkám se takto mnohem lépe daří i přesto, že je sklizeň maličko náročnější. 

Hrášek – vysadit můžete i hrášek. V převážné většině doroste pouze do sklizně výhonků, nicméně občas se stane, že do zimy sklidíte i sladké lusky.

Fenykl – pokud fenykl vysadíme do poloviny srpna, bude připraven ke sklizni již začátkem října. Tato zelenina vyžaduje polostín a pravidelnou zálivku. 

Ideální je listová zelenina, čínská zelenina, i nejrůznější druhy kořenové zeleniny.
Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:

Zdroj info: Naše zeleninová zahrada, Česká zahrada, Zelenina v zahradě

 

 


You must be logged in to post a comment Login