Zahrada

Co vysadit do svahu v zahradě, abyste se o něj nemuseli příliš starat

Od   | 

Máte v zahradě svažitý terén a neustále přemýšlíte, co do něj vysadit, abyste nemuseli trávit příliš času nad jeho údržbou? Možná se vám zdá, že je to téměř nemožný sen, ale opak je pravdou. Našli jsme keře a rostliny, díky kterým můžete investovat čas raději do jiných letních radovánek.

Asi byste nechtěli nechat svah prázdný, vydaný napospas pouze travnímu porostu. I když takový pěkně posekaný angličáček by určitě vypadal dobře, ale sekání trávy by vám i tak zabralo nějaký ten čas. Navíc voda má tendenci ze svahu stékat, čímž tráva vysychá, a proto není do těchto míst úplně vhodná. Taky nezapomeňte, že méně je někdy více. Více rostlin znamená více starostí, a to není náš cíl.

Při výběru nenáročných keřů a rostlin byste měli zvolit takové, které vydrží i tuhou zimu, případně suchomilné trvalky, u kterých nebudete muset stát denně s hadicí. Při výsadbě doporučujeme použít také textilní folii, ušetří vám spoustu času nad vytrháváním plevele. Co tedy do svahu vysadit?

Přísavník je bohatou ozdobou každé zahrady. Zdroj: archiv

PŘÍSAVNÍK TŘÍPRSTÝ

Mezi nenáročné dřeviny patří tato popínavka, která někomu může připomínat břečťan nebo psí víno. I když se ráda pne po zídkách, plotech nebo fasádách domů, využívá se i k pokrytí půdy, takže se vůbec nemusíte strachovat, že by se ve vašem svažitém terénu neujala. Jen si potrpí na trochu toho sluníčka. Má krásně lesklé, zelené listy, které se na podzim barví do oranžova až červena.

Na podzim si příroda krásně hraje s barvami. Zdroj: archiv

BŘEČŤAN POPÍNAVÝ

Velmi podobný Přísavníku a asi i více známý je břečťan. I on vám udělá velkou parádu jako půdopokryvná rostlina a ušetří váš čas, protože je absolutně nenáročný na péči i místo, kam ho vysadíte. Jeho velkým benefitem jsou listy, které ani na zimu neopadávají. Jednoduše dokonalá náhrada trávníku, který by se vám ve svahu jinak obtížně sekal. Jen si u něj musíte dávat pozor na černé plody, které jsou jedovaté.

Odolný břečťan nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Zdroj: Pixabay

SKALNÍKY

Doslova zalehnou váš svah nebo skalku! Vybrat si můžete z několika druhů, stálezelených nebo takových, jejichž listy se na podzim zabarví do červena. Rádi si prostupují cestičku každým terénem, od roviny až po velké balvany, které s oblibou obrůstají.

Skalka s velkými balvany není pro žádný skalník překážkou. Zdroj: archiv

Sucho pro ně není žádnou překážkou, ale mají rádi slunná místa, za která se vám odvděčí na podzim v podobě sytě červených plodů připomínajících šípky. U některých druhů, např. skalníku mléčného nebo rozprostřeného, si na plodech můžete dokonce pochutnat.

S příchodem podzimu se ve vaší zahradě můžete těšit na barevnou ozdobu. Zdroj: Pixabay

BARVÍNKY

Jestliže se svah ve vaší zahradě nachází na stinné místě, nemusíte se bát sem zasadit ani barvínek, od kterého byste našli také více druhů, u nás se ale nejlépe daří barvínku menšímu. Má rád vlhkou půdu, takže pokud vás na zahradě trápí sucho, budete mu muset čas od času dodat trochu vláhy.

Barvínek je nenáročná popínavka, která nahradí travnatý porost v náročném terénu. Zdroj: Pixabay

LICHOŘEŘIŠNICE VĚTŠÍ

Chcete si na rostlinkách, které vám ve svahu porostou, taky pochutnat? Pak neprohloupíte s lichořeřišnicí, která také patří mezi popínavé rostliny. Rozroste se vám do délky až 5 metrů a věřte, že její květy potěší nejen váš zrak. Společně s listy je můžete konzumovat samotné, nebo je přidat do salátu. Jejich ostrá chuť příjemně překvapí vaše chuťové pohárky.

Lichořeřišnice je jedlá jednoletka, která udělá i ve svahu velkou parádu. Zdroj: Přírodní zahrady Tomáš Svoboda

ZIMOLEZ OBECNÝ OVÍJIVÝ

Svůj úkol v bezúdržbovém svahu splní i zimolez obecný, kterému nevadí stín ani sušší podmínky. Tento dřevnatý keř vás potěší už brzy na jaře svými voňavými květy, zároveň se ale musíte mít na pozoru, zvlášť pokud máte malé děti, které by chtěly ochutnat zimolezí plody. Ty jsou silně jedovaté.

Květy zimolezu vám budou dělat radost svou barvou i vůní. Zdroj: Přírodní zahrady Tomáš Svoboda


You must be logged in to post a comment Login