Inspirace

Vyrobte si s dětmi velikonoční dekorace z darů přírody nebo toho, co máte doma

Od   | 

Velikonoce jsou pomalu za dveřmi a přichází čas ozdobit domov. Vezměte děti, nasbírejte po lese nebo na louce přírodní materiál, prohledejte skříňky, co kde najdete za poklady a dejte se do práce. V době, kdy stejně musíte být víceméně se svými ratolestmi doma, se rozptýlení hodí víc než kdykoliv předtím.

Velikonočním dekoracím sluší přírodní barvy. Zdroj: Pinterest

Svátky jara, ale i vzkříšení Ježíše Krista – tedy Velikonoce – patří k pohyblivým svátkům, proto nemají pevné datum. Každý rok se slaví jindy a jejich den se řídí prvním jarním úplňkem. Velikonoční neděle je pak první neděli po tomto úplňku. Letos připadá Neděle velikonoční na 12. 4., Velikonoční pondělí je tedy 13. 4.  Je zvykem přivítat tyto důležité dny slavnostně, a tak vyzdobte domov podle tradic. Obvyklé jsou zdobené kraslice, pomlázky, jarní květiny a mnoho dalšího.

Dekorace z vajíček

Různou technikou nazdobená vajíčka jsou základ. Můžete zkusit barvit klasickými barvami na vejce, za pomocí cibule, použít lak na nehty ve vodě nebo dát dětem tempery, fixy a podobně a ponechat je jejich kreativitě. Připravte si slaměnou ošatku, proutěný košíček nebo pěknou mističku. Dejte vajíčka, nějakou květinu, větvičky kočiček nebo cokoliv, co se vám líbí.

Západní křesťanství vejce pojímá jako symbol zavřeného hrobu, z něhož vstal Kristus jako symbol nesmrtelnosti. Zdroj: Westwing

Peříčková vajíčka

Co může být více velikonoční než vajíčka a nejlépe ozdobená ptačím peřím. Vydejte se na procházku po lese a uvidíte, kolik jich nasbíráte. Vyfoukněte pár vajíček a přivažte jich pár na jejich skořápku. Můžete i nalepit. Takto ozdobená vajíčka položte na desku vyloženou mechem, který si samozřejmě přinesete s sebou z procházky. Jako podklad můžete použít také větší kus kůry, kousek kořene stromu nebo polínka.

Peříčko je samo o sobě půvabný dekorativní prvek. Zdroj: Pinterest

Velikonoční zajíček

Vykouzlete z vajíčka malého zajíčka. Ideální je v tomto případě polyesterové, ale pokud takové nemáte, využijte to, co doma je. Jednoduše přidělejte uši z ptačích pírek a pomocí barev domalujte obličej.

Zdobení lihovým fixem je ideální metodou pro děti.
Zdroj: Pinterest

Barevná peříčka

Nádherně vypadají různobarevná peříčka. Buď si dejte tu práci a hledejte různé barvy v přírodě nebo použijte barvy, co najdete doma. Samozřejmě se prodávají i v obchodech, ale tam si je teď asi nekoupíte. Obarvěte vajíčka a položte na proložku. Mezi ně volně dejte peříčka a do kousku aranžovací hmoty napíchejte větvičky rostlin, které natrháte venku. Může to být buxus, kočička, čemeřice, fialka a další.

Barevná peříčka oživí každou dekoraci. Zdroj: Pinterest

Zdobení pomocí bavlnek

Jednoduchý a skvělý způsob, jak ozdobit pár vajíček, je zdobení za pomoci bavlnek. Určitě doma nějaké najdete a děti se u toho báječně zabaví. Připravte si lepidlo, nějaké ty barevné bavlnky a šup na to. Potřete skořápku lepidlem (nejlépe Herkules) a obtáčejte bavlnkou. Můžete obtáčet různými barvami, vytvářet vzory a motivy podle své fantazie. Zkusit můžete i cikcak ovázat zlatou či stříbrnou nití, sem tam nalepit různé flitry, korálky apod. Ozdobená vajíčka dejte do misky, košíčku nebo můžete zavěsit na větvičky.

Papírový ptáček

Vyrobte si z papírového plata, vejce a pírek roztomilého ptáčka. Odstřihněte jednu „mističku“ na vajíčko, ohněte růžek, který má symbolizovat zobáček, natřete barvou, která by měla být stejná nebo alespoň podobná jako pírka. Namalujte očka a zobáček. Když vše zaschne, přilepte k zadní části pírka a dovnitř nakonec vložte obarvené vajíčko. Mělo by ladit s barvou celého ptáčka.

Ptáčky zavěste na větvičku nebo pokud to domov umožní na jeho součást např. trám. Zdroj: Pinterest

Dekorace do vázy

V jednoduchosti je krása. A ani dekorace nemusí být nikterak složité, aby dělaly velkou parádu. Prostě vezměte vázu různé velikosti, natrhejte venku jarní květiny (narcisy, petrklíče, hyacinty apod.). Do vázy dejte mech – vypadá výborně a zároveň dobře drží vlhkost – přidejte ještě nějakou dekoraci s tématikou jara a máte hotovo.

Vázy, džbánky, ale i sklenice či misky. Do nich už můžete naaranžovat přírodniny, které si přinesete z lesa či louky. Zdroj: Pinterest

Zápichy

Jednoduché, rychlé a zabavíte tak děti. Vytvořte si společně velikonoční zápichy. Stačí čtvrtka, špejle, lepidlo, barvy a nůžky. Vystřihněte požadovaný tvar, obarvěte a přilepte na špejli.

Dřívko nebo špejle a na konci už může být z tvrdého papíru zajíček, vajíčko, květina nebo třeba srdíčko. Zdroj: Pinterest

Velikonoční věnec z přírodnin

Na dveřích by nám neměl chybět také věneček. Můžete jej vyrobit jednoduše tak, že korpus (slaměný, polyesterový) obalíte krepovým papírem, ale nevadí ani, když ho necháte, jak je. Zejména slaměný vypadá velmi dobře. Pak využijte vše, co vám příroda nabízí a použijte to. Tavnou pistolí nalepte skořápky od vajíček, ptačí peříčka, větvičky olše, břečťanu, jívy, lísky apod.

Skořápky jsou skvělým aranžovacím materiálem. Doplňte je peříčky, kvítky nebo stužkami. Zdroj: Pinterest

Fotogalerie

Zdroj fotografií: Pinterest


You must be logged in to post a comment Login