Koupelny

Jak vyřešit sprchování v malé koupelně

Od   | 

S cenovým nárůstem bytů máme jen pramalý výhled na větší koupelny. Spíš naopak. Tomuto trendu se přizpůsobují i výrobci, takže máme možnost i malý prostor zařídit dostatečně komfortně. Sprchový kout nevyjímaje!

Stejný dekora dlažby opticky sjednotí a zvětší prostor malé koupelny

Nejjednodušším řešením sprchového koutu v malé koupelně je nika, kterou můžeme nechat otevřenou, případně k ní pořídit sprchový závěs nebo sprchové dveře. Není-li nika součástí prostoru, pak si ji můžeme vytvořit pomocí vyzděné příčky. Tím ale prostor zmenšíme, a to tloušťkou příčky, která vezme několik centimetrů, a také opticky. Proto odborníci doporučují instalovat jedno z možných řešení, které nabízejí sprchoví výrobci.

Sprchové dveře určené k montáži do niky. Zdroj: Ravak

Dobře promyslete rozměr sprchové vaničky

V podvědomí většiny z nás jsou vaničky se symetrickým tvarem, takže při prvních úvahách vezmeme standardní rozměr 90 x 90 cm, o kterém víme, že je komfortní a snažíme se ho zakomponovat do půdorysu místnosti. To se málokdy podaří, a tak se uchylujeme k menší variantě, která může být až 75 x 75 cm. Jenže ta je pro dlouhodobé komfortní užívání nevyhovující.

Málokdo si ale uvědomuje, že na trhu najdeme i asymetrické vaničky, které mohou řešit řadu problémů. Rozměr je 80 x 100 cm nebo 90 x 120 cm a častokrát pomohou vyřešit nestandardní situaci. Přitom její plocha může být stejně velká jako symetrická vanička.

Nezapomeňte, že můžete zvolit i asymetrickou sprchovou vaničku. Zdroj: Hüppe

Důležité je i otevírání sprchových dveří

Je nasnadě, že otevírání dveří směr ven nebude praktické, protože okolní prostor můžeme využít k jiným účelům, než umístění dveří. Proto se nabízí posuvné otevírání, které se v posledních letech znovu těší oblibě. Je to z toho důvodu, že kvalitní sprchové kouty nemají rámy, a tak se nečistoty nemají kde usazovat a těch pár kapek co na skle zůstanou se velmi snadno vyčistí. Na trhu najdeme tyto kouty i v takzvané bezbariérové úpravě. Není v nich spodní lišta, co přispívá k velmi snadné údržbě. Další možností otevírání jsou zalamovací dveře, které se skládají směrem dovnitř. Tím získáme i víc manipulačního prostoru, protože v koupelně nebude pevná stěna, která by mohla překážet (pokud by v těsné blízkosti bylo například umyvadlo). Zároveň sklopením směrem dovnitř opticky získáme mnohem větší prostor.

Rohový vstup a dveře, které se sklopením zavírají dovnitř jsou ideálním řešením pro malou koupelnu. Zdroj: Hüppe

Zvolíte-li hlavovou sprchu pak soustřeďte pozornost i na odtok vody. Aby nebyl menší než její přísun. Tehdy může v koupeně vzniknou velmi rychle potopa.

Bezrámový sprchový kout Next. Zdroj: Kolo

Zaměřte pozornost i na šíři vstupu

Podle odborníků je nejpraktičtějším řešením v malé koupelně rohový vstup. Samozřejmě ani dalšími možnostmi toho moc nezkazíte, jen dbejte na jeho rozměr. Ten se uvádí v technických parametrech a počítejte s tím, že pod 50 cm je vstup nekomfortní.

Kromě rozměru sprchové vaničky soustřeďte pozornost i na vnitřní uspořádání. Může mít totiž i odkládací prostor. Zdroj: Ravak

Sprchová zástěna může být tvořeni pouze jedním pevným segmentem

Do malých prostor volte bílé odstíny, vhod přijde i denní světlo

Sprchový kout s rohovým vstupem Geo 6. Zdroj: Kolo


You must be logged in to post a comment Login