Zahrada

Vypěstujte si na zahradě sladké a osvěžující melouny: Duben je ideální pro jejich výsadbu

Od   | 

Meloun sice zpravidla považujeme za ovoce, ale z pohledu zemědělství se jedná se o tykvovitou a močopudnou zeleninu, ve které najdeme přes 90% vody. Za nejznámější druh u nás považujeme meloun vodní, který má sytě červenou dužinu. A právě ten si můžete vypěstovat i v našich podmínkách a dokonce bez skleníku. Na jejich předpěstování je právě nejvyšší čas!

Melouny v létě zchladí a osvěží. Zdroj: Pixabay

Z předpěstovaných sazenic, nebo z přímého výsevu?

Melouny začínáme vysazovat v půlce dubna, nebo začátkem května. Důležité je, aby se nevrátily ranní mrazy. Pokud dáváte přednost předpěstovaným sazenicím, je nutné s předpěstováním začít hned ze začátku dubna. Do větších květináčů nasypeme zahradnický substrát a zasadíme semínka melounu do zhruba 3 centimetrové hloubky. Poté ještě přisypeme substrát. Nutné je květináč pořádně zalít a udržovat ho neustále vlhký. Květináče se semínky je důležité umístit domů na teplé a světlé místo. Sazenice by měly vyklíčit během 7 – 10 dnů. Stále je však třeba udržovat pravidelnou zálivku a sazenicím přidat tekuté hnojivo pro jejich výživu.

Meloun obsahuje vitamíny, antioxidanty, minerální látky i vlákninu

Sazenice melounu si doma necháváme až do samotného sázení na zahrádce. To by mělo proběhnout nejdříve koncem dubna a nejpozději koncem května. Z předpěstovaných sazenic se budeme těšit melouny zhruba o 3 týdny dříve. Pokud se však rozhodneme pro přímý výsev do zahrady, měli bychom počkat na denní teplotu okolo 20 stupňů. Melouny po vysetí začínají klíčit a růst po několika týdnech.

Melounu z předpěstovaných sazenic se dočkáte rozhodně dříve než ze semínek. Zdroj: Pixabay

Potrpí si na teple a vlhku

Během sázení je důležité vyčlenit pro sazenice dostatek prostoru a vysadit je do půdy která je bohatá na humus. Odborníci doporučují melouny vysazovat zhruba půl metru od sebe. Někdy se melouny vysazují přímo na kompost, kde mají vše potřebné. Aby sazenice měly dostatek vlhka a tepla, je ideální půdu ještě opatřit mulčovací fólií. Po vysazení do půdy je vhodné sazenice ještě zhruba na měsíc přikrýt netkanou textilií, který zabrání nechtěnému výkyvu teplot.

Netradiční i impozantní svítidla na zahradu

Melouny nezapomínejte v průběhu celého růstu přihnojovat hnojivem na rajčata. Nutná je také pravidelná zálivka, nebo rosení půdy. Jakmile se na sazenici objeví plod, musí se začít zvlhčovat také. Jedině tak docílíte kvalitního a šťavnatého melounu. Během teplého počasí dopřejte každé sazenici jednu velkou konev vody každé dva dny. V případě sucha a úmorných veder melouny zalévejte klidně každý den. Začátkem června se nejdříve dočkáme květu. Sladké a šťavnaté odměny až v druhé polovině srpna.

Šťavnatou odměnu očekávejte koncem srpna. Zdroj: Pexels

Co z melounu?

Meloun zmizí z talíře dřív, než ho stačíte naservírovat, protože je sám o sobě zkrátka vynikající. Skvěle se ale hodí i do letních salátů, při výrobě zmrzliny a sorbetů, do dezertů, nebo na domácí limonádu. Vyrobit se z něj dá i džem, nebo udělat jednohubky. Báječně chutná také naložený. Přidat lze i do smoothie nebo alkoholických koktejlů a zajímavě lze párovat i se sýry.

Domácí limonáda, nebo koktejl? S melounem lze improvizovat. Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:

 

Proč toaletu s integrovanou sprškou?


You must be logged in to post a comment Login