Inspirace

Vypěstujte si vlastní kurkumu. Zvládnete to levou zadní

Od   | 

Milujete asijskou kuchyni a především chuť kari koření? Právě kurkuma je jeho nepostradatelnou složkou, která mu dodává typickou žlutou až oranžovožlutou barvu. Navíc jde o velmi atraktivní pokojovou rostlinu s nádhernými květy, jejíž pěstování nevyžaduje převratné zkušenosti. Jdete do toho?

Příbuzný zázvoru

Nám dobře známé koření kurkuma, přezdívané indický šafrán, pochází z hlízovitých oddenků vytrvalé byliny s názvem kurkumovník dlouhý, latinsky Curcuma longa. Blíže jde o léčivou rostlinu využívanou také jako silný antioxidant, ale i účinný pesticid, která patří do čeledi zázvorníkovitých (Zingiberaceae) a dorůstá do výšky okolo 0,6 m. Jeho největším producentem je typicky Indie, pozadu však nezůstává ani Čína a Tchaj-wan.

Kurkumovník zdobí nádherné květy. Zdroj: Pixabay

Rod Curcuma zahrnuje přes 120 druhů, z čehož jsou některé pěstovány pouze pro dekorativní účely. K takovým patří i kurkumovník růžový (Curcuma alismatifolia), jehož květy se velmi podobají tulipánu. Kurkumovníky jsou totiž všeobecně ceněné také právě pro své velmi atraktivní květy vhodné k řezu. Výjimkou není ani kurkumovník dlouhý, takže se kromě hlíz můžete těšit i na nádherný vzhled.

Jak začít?

Úspěšné pěstování začíná pořízením čerstvých oddenků. Ty lze pohodlně zakoupit buď v zahradnictví, nebo na specializovaných e-shopech. Pak už budete potřebovat jen vhodnou nádobu, která by měla mít průměr minimálně 30 cm. Čím větší však bude, tím více prostoru zbyde pro správný vývin kořenového systému rostliny s hlízkami. Další a praktičtější možností je také výsadba do menšího květináče s následným přesazením již vzrostlejších rostlin (o výšce přibližně 10 cm). 

Rozmnožuje se dělením oddenků. Zdroj: Pixabay

Pořízené oddenky můžete i zkrátit, tedy rozříznout, čímž vám vznikne více sadby. Důležité je, aby každá uříznutá část měla alespoň 2, ideálně 3 pupeny. Poté je potřeba opatřit dno nádoby drenážní vrstvou z kamínků či keramzitu a zbytek vyplnit substrátem. Ten by měl být písčitohlinitý, lehký a dobře propustný. Skvěle poslouží běžný zahradnický substrát, také substrát pro pokojové rostliny nebo třeba zemina ze zahrady smíchaná s kompostem. Oddenky sázíme pupeny vzhůru a do hloubky cca 3 cm. Nezapomene výsadbu důkladně zalít a umístit na teplé místo v bytě s teplotou okolo 20 °C a více. Klíčení můžeme pomoci přikrytím nádoby mikrotenovým sáčkem, který sundáme hned, jak se klíčky začnou objevovat. V této době rostlinka potřebuje už i dostatek světla

Trendy jsou římské rolety a plisé

Co má kurkuma ráda?

Kurkumovníku vyhovuje světlé a co nejteplejší stanoviště s vyšší vzdušnou vlhkostí. Proto se mu bude dařit na jižně nebo východně exponovaném okenním parapetu a také pokud nádobu s rostlinou postavíte do ploché misky s kamínky a vodou, která se bude postupně odpařovat a tím ji ovlažovat. V létě kurkumovník potěší letnění na balkoně, terase či zahradě. Vyberte ale spíše přistíněné místo, nebo jej situujte do skleníku. Do interiéru ho přesuňte ihned, jak klesne teplota pod 15 °C.

Pro kurkumovník je typické střídání období bujného růstu s obdobím klidu. Zdroj: Pixabay

Zálivku je potřeba realizovat pravidelně, a hlavně v době růstu vydatně. Vhodné je i rosení, a to klidně až třikrát do týdne. Hnojení tekutými hnojivy, například pro pokojové rostliny, se během vegetační sezóny provádí jednou za dva týdny.

První květ, pak sklizeň

Rostlina začíná nakvétat během léta (od května do července) a její květy na ní vydrží až čtvrt roku. Aby však vůbec vykvetla, potřebuje teploty alespoň okolo 25 °C a více. Ke sklizni kurkumovníku se totiž dostanete až po odkvětu, přibližně za 7 až 10 měsíců po vysazení, což běžně znamená listopad nebo prosinec. Vaši úrodu najdete v nádobě, když oklepete z kořenového systému zbytky substrátu. 

Přezimující hlízky mimo zeminu nezaléváme. Zdroj: Pixabay

Přezimování a další pěstování

Z vámi vypěstovaných hlízek určených pro konzumaci si můžete také pár odložit a využít je k pěstování v dalším roce. Oddenky kurkumovníku přezimujte mimo substrát a v bezmrazé místnosti, kde se teplota pohybuje okolo 7 až 9 °C. Na přelomu března a dubna je pak opětovně vysaďte a přemístěte na teplejší stanoviště. Pokud je přes zimu necháte v nádobě se substrátem, na jaře je přesaďte do nového.

Fotogalerie:

Buďte za vodou, ušetřete na vodě!

 


You must be logged in to post a comment Login