Inspirace

Vypěstujte si doma vlastní ananas. Je to hračka

Od   | 

Kromě voňavého cukroví snad v žádné domácnosti na Vánoce nechybí ani plná mísa s ovocem. Nastal čas toho exotického, hlavně pomel, pomerančů, mandarinek, kaki, kiwi či ananasů. A právě část ananasu, kterou běžně vyhazujeme, můžeme použít k vypěstování nové rostliny. Odměnou nám bude atraktivní pokojovka a později i lahodný plod. 

Blízký příbuzný krásné bromélie

Ananas je plodem rostliny s příznačným názvem ananasovník chocholatý (Ananas comosus), která patří do čeledi broméliovitých (Bromeliaceae). Jde o tropické ovoce pocházející z Brazílie a Paraguaye, o jehož rozšíření se v rámci amerického kontinentu zasloužili indiáni a v rámci Evropy zase Kryštof Kolumbus. Ananas se běžně pěstuje na plantážích, kde dorůstá do výšky a šířky více než 1 m a jeden plod dosahuje hmotnosti až 3,5 kg. 

Ananas dorůstá více než 1 m do výšky i šířky, tudíž je potřeba mít pro něj vyhrazený prostor. Zdroj: Pixabay

Chce to trochu trpělivosti

Na pěstování ananasu není nic složitého, ale než si budete moci pochutnat na vlastním plodu, tak to trochu potrvá, a to minimálně 3 roky. Za delší čekací dobu se vám však rostlina odmění svým pěkným vzhledem, krásnou vůní a posléze i velmi chutným plodem, takže není důvod věšet hlavu. Tomu všemu ovšem předchází správný výběr ananasu v obchodu či supermarketu, protože tím úspěšné pěstování začíná.

Jak pomocí látkových dekorací propojit kuchyni s obývákem?

Z tohoto důvodu se při jeho koupi zaměřte především na listovou růžici, jelikož přímo tuto část plodu budete nechávat zakořenit. Ta by měla být už od pohledu vitální, zdravá, pevná a jednotlivé listy by z ní po zatažení neměly samovolně vypadávat. Určitě se vyhýbejte ananasům se suchou růžicí a takovým, které vypadají, že prošly mrazem. Následně vezměte vámi vybraný plod s předpokladem úspěchu do rukou a nejlépe celou “chocholku” ukruťte. Můžete ji i uříznout, ale riskujete uhnívání. Po nedokonalém opláchnutí vám na řezu totiž mohou zůstat zbytky dužiny. 

Výběr vitální listové růžice je základem úspěšného pěstování. Zdroj: Pixabay

Poté je potřeba odstranit pár spodních listů růžice (asi 2 cm) a dát ji do sklenice s vodou, tak aby zůstala ponořená pouze tato “vyholená” část. Před umístěním do sklenice je možné na spodní stranu růžice ještě nanést růstový stimulátor, nebo trochu gelového zakořeňovače rozpustit ve vodě. Nutné to však není. Takto připravenou listovou růžici situujte na teplé, suché a vzdušné místo, kam přímo nedopadají sluneční paprsky. Pak už je stačí měnit a dolévat vodu a kontrolovat růst kořínků. Ty se objeví přibližně za měsíc až dva. 

Po tom, co si všimnete kořínků, nebo alespoň prvních náznaků kořenového systému, můžete růžici zasadit do lehké a zejména propustné zeminy, kterou si jednoduše připravíte smícháním klasického zahradnického substrátu s perlitem či pískem. Květník použijte raději menších rozměrů a na dno dejte drenážní vrstvu (např.: ze štěrku). Při výsadbě je důležité dbát pouze na to, aby byla v substrátu schovaná část, kde jste otrhávali lístky. Květináč lehce zalijte a umístěte na světlé a teplé místo, ideálně na okenní parapet. Toť vše.

Ananas vysaďte do menšího květníku. Nesnáší přemokření a potřebuje, aby substrát vysychal. Zdroj: Pixabay

Listovou růžici je rovněž možné zasadit přímo do substrátu. Stačí ji jen ukroutit nebo uříznout, nechat 1 až 2 dny zaschnout, odstranit spodní lístky a případně i přebytečnou dužinu, namočit její spodní stranu do stimulátoru a rovnou ji zasadit. Jedinou nevýhodou je, že si neužijete pozorování růstu kořínků.

Péče je zvládnutelná

Ananasovník je odolná rostlina, která netrpí na škůdce ani choroby. Jediným nepřítelem je přehnaná zálivka, jež by mohla mít na svědomí její úhyn. Proto se doporučuje ananas zalévat jenom občas a střídmě, klidně i do středu listové růžice, a hlavně až substrát zcela vyschne. Nejlepší volbou bude měkká, dešťová nebo odstátá voda. Během vegetační sezóny nezapomínáme také na pravidelné přihnojování. Vhodné jsou hnojiva pro orchideje a bromélie, a to jak ve formě tyčinek, tak i tekuté. Ty lze rovněž aplikovat do středu “chocholky”. 

Zálivku i hnojivo můžete aplikovat také do středu růžice. Zdroj: Pixabay

Co se týká péče o listy, stačí jen postupně odstraňovat ty straší, zvadlé či seschlé. Pokud by vám rostlina v interiéru svojí velikostí překážela, můžete její listy také opatrně svázat. V letních měsících je možné ananas letnit na balkoně, terase či zahradě. Vybereme mu chráněné stanoviště, kde ho nebude ohrožovat letní úpal, ideální tedy bude polostín. V opačném případě by mohlo dojít k zastavení jeho růstu. 

Jak je to s plodem

Než vám ananasovník zaplodí, bude to chvíli trvat. Nejdříve musí vykvést a teprve potom začne nasazovat plod, který zraje až půl roku. Jeho růst lze však urychlit, takzvaně rostlinu iniciovat ke kvetení. Buď můžete do květináče položit jablko a nechat ho tam asi čtvrt roku. To bude postupně uvolňovat ethylen, jež podpoří nasazení plodu. Také je možné zalévat rostlinu do středu růžice acetylenovou vodou, kterou si můžete připravit třeba povařením vody s karbidem vápníku.

Z jedné rostliny sklidíte vždy jeden plod. Zdroj: Pixabay

Ananas vyrůstá ze středu rostliny na dřevnaté stopce a během zrání potřebuje slunce a vodu. Až se začne vybarvovat do žluta, bude se vám bytem linout krásná vůně. Po dozrání plodu mateční rostlinu vyhoďte, jelikož už víckrát nezaplodí. Je vyčerpaná a pravděpodobně by i tak uhynula. Pro další pěstování můžete využít listovou růžici z vaší úrody.

Fotogalerie:

Jak najít správnou barvu světla?


You must be logged in to post a comment Login