Rady a tipy

Výpadek elektřiny ve vaší domácnosti? Víme, jak postupovat

Od   | 

Světla přestala svítit, chladnička přestala chladit a televize také nefunguje. Vypadla vám elektřina. Ale co teď? V první řadě si musíte uvědomit, že je nutné zachovat klid. Nepanikařte a zkontrolujte, co se stalo.

Vypadla vám doma elektřina? V tom případě musíte pátrat po možných příčinách – dost možná půjde o maličkost, kterou vyřešíte během chvíle.

Občas může jít jen o poruchu jednoho vypínače či spotřebiče. Zdroj: Haier

Místní výpadek elektrického proudu

První možností, která vás mohla potkat, je místní výpadek elektrického proudu. Vyzkoušejte, zda světla nefungují ve všech pokojích, nebo jen v určité části vašeho domu či bytu. Pokud je problém jen v části domácnosti, může jít o problém jednoho okruhu. Vyzkoušejte také funkčnost elektrického okruhu u zásuvek. Podívejte se, zda svítí lednice, jestli reagují tlačítka na pračce či myčce, zda zapnete televizi.

Jestliže zjistíte, že se problém týká jen vypínačů, případně elektřiny jako takové v pouze jedné místnosti, bude chyba v jednom okruhu – na tu zareagovaly pojistky, které elektřinu vypnuly. Nepraskla vám doma žárovka? Nepřetížili jste síť použitím dvou souběžně zapojených spotřebičů s vyšším odběrem?

Při výpadku vyzkoušejte, zda elektřina nefunguje v celém domě nebo jen v jedné místnosti. Zdroj: Home Style

Někdy se poruchy nemusejí týkat elektroinstalace, ale samotného spotřebiče nebo jen jedné zásuvky.

O místní výpadek se může jednat i v případě, kdy vám vypadla elektřina v celém domě či bytu. V tuto chvíli najděte vnitřní skříň elektrického rozvaděče. Tu otevřete a zkontrolujte, zda jsou pojistky nahozené (směřují nahoru). V případě, že směřují dolů, je nahoďte. Někdy může pomoci pojistky zapnout, vypnout a znovu zapnout – většinou u starších pojistek.

Nahodili jste pojistky a ty se během chvíle zase vrátily dolů? Tento problém se často týká starších pojistek. Zkuste chvíli vydržet, nechte je vychladnout a vyzkoušejte to znovu. Pokud se pojistka neudrží nahoře ani v tomto případě, může být přepálená a bude nutná její výměna.

Vypadla elektřina jen vám nebo i vašim sousedům? Zdroj: Schneider Electric

 

NA CO SI DÁT POZOR: Jistič může být vypadlý, přestože zůstává v horní poloze. Můžete jej zkusit shodit a znovu nahodit.

 

Výpadek elektřiny ve velkém okruhu

Bydlíte v bytě umístěném v panelovém domě? Pak se vás může týkat také výpadek pojistek ve velkém okruhu. Většina bytů má pojistky také na chodbě. Zkontrolujte je. V případě rodinných domů může být chyba u elektrických rozvodných sloupků. V tomto případě s tím nic neuděláte – slouží jen pro elektroměr a centrální vypojení přívodu energie.

Proč se ceny svítidel od sebe tak moc liší?

 

Přerušení dodávky elektrického proudu

Pokud jste u sebe doma nenarazili na žádný konkrétní problém, můžete se jít zeptat sousedů, zda jim elektřina funguje. Může se jednat o výpadek dodávky elektrického proudu. V takovém případě zavolejte na linku, kde si poruchu můžete ověřit.

Všichni distributoři mají pro tyto případy dostupné infolinky, kde zjistíte, jaký porucha nastala a kdy bude opravena. Pokud hlásíte novou poruchu, budete muset nahlásit:

  • jméno a příjmení,
  • adresu a popis místa, kde k poruše došlo,
  • popis poruchy,
  • telefon, na kterém vám může distributor kontaktovat.

Odstávka elektřiny může být plánovaná

Další možností může být plánovaná odstávka elektrického proudu. Rozhodně se však nestane, že by odstávka nastala jen tak – bez ohlášení. Správce sítě o ní musí informovat 15 dní předem, trvat může maximálně 12 hodin (v období od dubna do října) nebo 8 hodin (v období od listopadu do března). Pokud je přerušení dodávky elektřiny neplánované, musí to společnost napravit do 18 hodin od přerušení. Takže se nemůže stát, že budete bez elektřiny třeba týden.

 

Jak správně vybrat baterii do koupelny?

 

 


You must be logged in to post a comment Login