Inspirace

Jak vypadá bydlení v industriálním stylu?

Od   | 

Industriální interiér je designovým trendem, který se do domácností stále častěji dostává díky rekonstrukcím starých průmyslových budov. Z těch se stává rezidenční bydlení, které dává prostor kreativitě. Dnes i o industriálním stylu povíme více.

Kde lze industriální styl uplatnit?

Industriální styl se nejlépe hodí do starých průmyslových budov, které jsou proměňovány na rezidenční. To ale neznamená, že nemůžete alespoň některé prvky využít i nemovitosti jiného typu. Například industriální lustr se může velice dobře hodit i do novostavby. Je ale nutné umět s jednotlivými prvky dobře zacházet, aby výsledek působil harmonickým dojmem.

Budeme-li vycházet z bývalých průmyslových prostor a hledat v nich typické znaky, každý si pravděpodobně všimne vysokých stropů. Jednotlivé místnosti také obvykle mají poměrně velkou podlahovou plochu. Jde tedy o velice prostorný a vzdušný interiér. Díky velkým oknům často bývá také skvěle prosvětlen.

Jaké principy dodržovat?

Z výše zmíněného vyplývá, že i industriální interiér by měl působit vzdušně a prostorně. Jen tak mohou jednotlivé prvky skutečně vyniknout. Do menších bytů a stísněných místností tedy raději umístěte vybavení jiné.

Šetřete barvami. Tovární prostory obvykle barvami ani vzory příliš nehrály. Budete muset pracovat se základními barvami, např. bílá, černá, modrá, zelená. Z materiálů dominují cihly, beton, kov, případně sklo. Dřevo naopak v tomto typu interiéru příliš uplatnění nemá.

Vyhrát si můžete s přesunem typicky industriálních prvků do trvale obývaného interiéru. Například rozvody elektřiny bývají vedeny přímo po zdi, nejsou skryty pod omítkou nebo pod lištou. Na zemi si vystačíte jednoduše s linoleem nebo s litou podlahou. Řešit nemusíte obvodové lišty a další krycí prvky – v industriálních prostorách se na podobné detaily nehraje.

Skvěle zde budou působit úmyslně opotřebovaná a „nedokonale“ opravená místa. Mluvíme o omítkách, podlahách i nábytku. V intenzívně používaných průmyslových prostorách jsou tato místa k vidění na každém rohu a dokonale opravený industriální interiér následně v těchto místech může působit nepatřičně.

A co teplo domova?

Vše má samozřejmě své limity a v industriálním interiéru byste se neměli cítit jako ve výrobní hale. Je nutné přinést do domácnosti také teplo domova. To můžete učinit pomocí podlahového vytápění, vhodného osvětlení, ale i pomocí vhodně umístěných koberců, dek a obrazů. Výbornou volbou může být i instalace krbu do předsíně nebo obývacího pokoje.


You must be logged in to post a comment Login