Kuchyně

Vylepšete si kuchyni bez rekonstrukce a těšte se z nové

Od   | 

Ať chceme nebo ne, každá kuchyně má po čase ta nejlepší léta za sebou. Poškrábaná pracovní deska, uštípnutá dvířka, chybějící lesk – to vše se stane při běžném používání. Prahnete po nové kuchyni, ale díky nedostatku finančních prostředků si ji nemůžete dovolit?Poradíme vám, jak ze staré kuchyně udělat novou bez toho, aniž by vás obnova finančně zruinovala. 

K vylepšení kuchyně není zapotřebí razantní rekonstrukce. Zdroj: Siko

Vyměňte dvířka i úchytky

Stará dvířka lze skvěle oživit obroušením a nanesením nového laku. Kuchyně nejen prokoukne, ale zároveň dodá celé lince elegantní šmrnc. Při nánosu laku vyzkoušejte také lak s vysokým leskem, na kterém není na první pohled vidět usazená mastnota z vaření. Další možností je také nechat si vyrobit dvířka přesně na míru. Tato varianta je sice dražší, ale nejjednodušší. Díky výměně můžete zkusit naprosto jinou barvu, která kuchyni oživí. Vždy berte v potaz barvu korpusu kuchyně, ale i použitý materiál. Jedině tak nová dvířka do kuchyně zapadnou. Koupit můžete i samolepicí fólie, které povrch stávajících dvířek překryjí a vy nepoznáte, co se pod ní skrývá. Vybírat můžete z desítek barev a dekorů. Před použitím kuchyni důkladně odmasťete. Většina výrobců však v dnešní době využívá stejné korpusy, do kterých zapadnou libovolná dvířka.

Dvířka kuchyně jsou to hlavní. Zdroj: Kuchyně Sýkora

Mrkněte na jednoduché uchycení svítidel

Také úchytky se kvůli častému používání rychle opotřebí. Vyměňte je, kuchyně díky nim prokoukne. Vybírat můžete ze široké škály tvarů, barev i materiálu, jako je například keramika, chrom, dřevo apod. Vybírejte je s ohledem na celkové pojetí sestavy a nezapomeňte, že by měly pohodlně padnout do ruky. Vyzkoušejte je.

Nové úchytky kuchyni povznesou. Zdroj: Noblessa Praha

Vyhrajte si s barvami: nezapomeňte na barvy magnetické a tabulové

Aby kuchyně vypadala skvěle, je potřeba se soustředit také na výběr barev. Změna barev na zdi vás finančně nezatíží a zároveň kuchyni dokonale promění. Zaměřte se spíše na světlé barvy, které prostor prosvětlí a dodají mu luxusní vzhled. Navíc se díky nim skvěle zamaskují nechtěné rýhy, či dolíky. Dokonalé proměny lze také docílit stylově sladěnými textilními doplňky, záclonami, závěsy nebo prostíráním na jídelním stole. Pro maximální efekt kombinujte nanejvýš dvě, nebo tři hodící se barvy. Dvě barvy by měly být spíše neutrální, přičemž třetí můžeme volit výraznější, která podtrhne celkový styl kuchyně.

Velkým hitem posledních letech jsou barvy magnetické i tabulové. Máte-li volnou stěnu (i malou), aplikujte ji na ni. Získáte tak tabuli, na kterou můžete psát vzkazy nebo připevňovat fotky. Dekorace za pár korun, která bude odrazem vás samotných – co víc si přát?

Vyhrajte si s maximálně třemi barvami. Zdroj: Ikea

Pokud však do kuchyně hodláte zainvestovat větší obnos, rozhodně neopomínejte výměnu materiálu za pracovní deskou. Nemusíte rozbourat půlku kuchyně, ale bohatě postačí speciální lepidla, která jsou přímo určena k lepení obkladů v kuchyni. Místo klasických dlaždic vyzkoušejte například skleněné desky, laminát nebo vinyl či marmoleum. 

Díky novému obkladu bude vypadat kuchyně jako nová. Zdroj: Los Kachlos

Vyměňte osvětlení

Osvětlení výrazně promění celkový vzhled místnosti. Vyberte výrazná závěsná svítidla, kterými oživíte už okoukanou kuchyni, a nezapomeňte, že můžete použít inteligentní zdroje. U nich můžete měnit barvu a intenzitu světla pomocí dálkového ovládání, mobilní aplikace nebo hlasového asistentu. Máte-li prostor, pak si dopřejte výraznou stojací nebo stolní dekorativní lampu, i takový detail dokonale promění atmosféru prostoru.

Výrazné světlo promění celkový dojem z místnosti. Zdroj: Eglo

Staré spotřebiče vylepšete, malé schovejte

Kuchyně díky renovaci vypadá opět jako nová, ale co ty staré spotřebiče? Protože opotřebované kousky mohou zkazit celkový dojem, máme pro vás řešení. Pořiďte si speciální sprej určený pro čištění spotřebičů. Drobné spotřebiče uschovejte na dobře dostupné místo.

Mřížku můžete vyčistit rostlinným olejem, který tuk rozpustí. Zdroj: Canstockphoto

Fotogalerie:

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login