Kuchyně

Vylepšete kuchyni bez rozsáhlé rekonstrukce: Užijte si vaření v novém

Od   | 

Každodenní používání kuchyně je za pár let na sestavě znát. Ne každý si však může dovolit úplně novou kuchyni, jejíž pořízení stojí nemalé finanční prostředky. Co tedy s viditelně opotřebovanou linkou? Vylepšit ji lze i bez rozsáhlé rekonstrukce, a to třeba jen výměnou pracovní desky, dřezu, obkladu nebo rovnou dvířek. 

Díky několika změnám bude kuchyně vypadat jako nová.
Zdroj: Casamoderna

Změňte barvu, i obklady

Jestliže vás omrzela stará barva kuchyně a obkladu, je na čase ji změnit. Pokud jsou dvířka vyrobena z MFD desek či laminátu, zkuste speciální nátěr barvou, přímo pro tento materiál. Nejprve na dvířka použijte smirkový papír, poté základovou barvu a nakonec hlavní nátěr. Samotnou barvu raději neřeďte a na dvířka ji nanášejte v několika tenkých vrstvách. Stěny místnosti zvolte ve světlém tónu tak, aby místnost provzdušnily. Díky světlé barvě navíc neuvidíte tolik škrábanců jak na kuchyni, tak na zdech. 

Příjemnou změnu vnese do kuchyně betonová stěrka. Zdroj: Němec

Pokud máte finance navíc, můžete vyměnit i kuchyňské obklady za pracovní deskou. Vyhnete se zdlouhavému bourání a proměnu budete mít během chvíle. Na trhu existují speciální lepidla, která hravě přilepí obklad ze dřeva, nebo tónovacího skla přímo na původní obklad. Jestliže vám starý obklad vyhovuje, ale přeci jen byste potřebovali kuchyni trochu pozměnit, pak můžete stávající obklad případně natřít speciální barvou.

Také výměna obkladů promění celou kuchyni. Zdroj: Rako

Zaměřte se na proměnu dvířek

Nic nezmění kuchyni natolik jako nová dvířka. Na výběr máte buď výše zmíněnou variantu, kdy se dají dvířka přetřít, anebo rovnou koupit nové. Tato varianta se sice prodraží, ale na druhou stranu si budete moci ve staré kuchyni dopřát změnu. Pokud se vám ale nechce investovat přímo do nových skříněk, poté je ideálním řešením samolepicí fólie, která není finančně příliš náročná. Stará dvířka se jednoduše přelepí fólii, která působí věrohodně. Na trhu najdete nepřeberné množství barev, dekorů i stylů, ze kterých můžete vybírat. Než se do lepení pustíte, je nutné povrch opravdu důkladně odmastit, otřít jednotlivá dvířka teplou vodou s jarem a teprve poté se do lepení pustit.

Změny skříněk docílíte i pomocí speciálních fólií.
Zdroj: Ikea

I úchytky udělají hodně

Velký kus práce při renovaci kuchyně udělá i výměna úchytek. Častým a dlouhodobým používáním se logicky opotřebovávají a ztrácí tak svůj původní lesk. Poohlédněte se proto po nových úchytkách, které kuchyni dodají svěží a neotřelý šmrnc za pár korun. Samozřejmostí je také výměna úchytek, pokud jste vyměnili i samotná dvířka.

Také výměnou úchytek proměníte celou místnost. Zdroj: Blum

Nové doplňky a světlo

Kuchyni vyšperkujete také díky správně zvoleného osvětlení a doplňkům. Sáhněte po stylových kořenkách, bylinkách v květináči, nebo praktickém kuchyňském nářadí. Nezapomínejte také na výměnu osvětlení a do kuchyně se raději snažte volit stropní svítidlo ve stylovém provedení, které může zároveň sloužit jako dekorace.

Decentní dekorace a praktické osvětlení kuchyni promění k nepoznání. Zdroj: Kuchyně Schüller

Fotogalerie:

 


You must be logged in to post a comment Login