Inspirace

Vylepšete balkon či terasu a užijte si oázu klidu

Od   | 

Terasy i balkony se během příjemného počasí stávají naší oázou klidu a pohody, a to i v centru rušného města. Je důležité si je zařídit podle sebe a obklopit se příjemnými věcmi, které máme rádi, a také spoustou zeleně. Jak na to, abychom se zde cítili opravdu pohodlně?

Starý nábytek můžete znovu natřít. Zdroj: Balakryl

Začněte podlahou

Ať už se jedná o terasu, nebo balkon, je důležité začít kvalitní podlahovou krytinou. Zatímco na balkonech a terasách bytových domů je materiál už předem vybraný, k domkům si můžeme vybrat. Vhodným řešením jsou klasické terasové dlaždice, sáhnout můžete i po dřevěné krytině ale zde pozor, dřevo jako přírodní materiál je nutné čas od času ošetřovat. Práci nebudete mít s plastovým materiálem, který na první pohled působí velmi přirozeně, nicméně stále je to umělá krytina a v rytmu současných trendů se přeci jen přikláníme k přírodním materiálům. Trendy se v posledních letech stal venkovní koberec, kterému díky provedení nevadí voda, slunce ani mráz. Venkovních koberců je nepřeberné množství a zvolit můžete i takový, který imituje klasický trávník.

Na terasu je vhodná dlažba, kterou kvůli dešťům je lepší pokládat na terče. Zdroj: Koupelny Ptáček

Zaměřte se na nábytek

Abychom se venku cítili pohodlně jako doma na pohovce, je potřeba vybrat správný nábytek. Pro malé balkony je vhodný skládací. Takové židle lze stohovat na sebe, nebo složené opřít do rohu. Ideálním řešením je i závěsný stolek na zdi, či zábradlí, který po použití jednoduše složíte a nepřekáží. Pokud máte na balkoně více místa, nebo vybavujete prostornější terasu, pořiďte si skládací, nebo klasické lehátko, houpací síť či příjemné křesílko.

 

Kam pro dlažbu na terasu?

 

Venkovní koberce terasám a balkonům sluší. Zdroj: Westwing

 

Pamatujte, že venkovnímu použití by měl odpovídat také materiál. Ten dřevěný musí být dobře naimpregnovaný a pokud je to možné, měli bychom ho za nepříznivého počasí schovávat. Nepřízni počasí odolají jen některé dřeviny, jejichž vlastnosti se pak promítnou do vyšší ceny výrobku. Variantou je i kovový nábytek, kterému špatné počasí nevadí a schovávat ho je dobré jen na zimu. Přednost můžete dát samozřejmě i plastovému provedení, ale i v tomto případě je třeba volit materiál vhodný na ven.

Průsvitný nábytek balkón opticky „neudusí“. Zdroj: Canstockphoto

Osvětlení dotvoří romantickou atmosféru

Protože na terase, či balkonu chceme trávit čas i po setmění, které s nadcházejícím podzimem přichází znatelně dříve, je zde potřeba zajistit příjemné osvětlení. Vhodným řešením jsou nástěnná svítidla, která poskytují dostatek světla abyste opravdu dobře viděli. Takovou lampu je ideální doplnit i relaxačním světlem, jako jsou například dekorativní řetězy, zápichy apod. K odpuzení nepříjemného hmyzu přidejte i speciální lampu zabraňující hmyzu a komárům. Velmi populární jsou LED svítidla, která se rozsvítí v momentě kdy se začne stmívat. Přestože jsou tyto lampy zejména orientační, v zahradě, ale i na venkovním stole či v květináči vytvoří opravdu příjemnou atmosféru.

Některá venkovní svítidla poslouží i jako stolek či sedátko. Zdroj: Aulix lighting

Nezapomínejte na dekorace 

Protože se tady chceme cítit příjemně, je potřeba, stejně jako domov, i venkovní prostředí doladit dekoracemi. Pořiďte si měkoučké plédy, které zahřejí během chladných večerů, dekorativní polštářky a nezapomínejte ani na zeleň. I na tom nejmenším balkonu si můžete dopřát nejrůznější zavěšené květináče, díky kterým si budete připadat jako v rozkvetlé zahradě. Nezapomeňte na vonné svíčky, které dotvoří kouzelnou romantickou atmosféru. 

Na terase i prostornějším balkonu si můžete udělat příjemný piknik. Zdroj: Gert Snel

Fotogalerie:

Zdroj: Aulix lighting, Ateliér Orsei, Kapitoly o bydlení, Gert Snel

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login