Zahrada

Jak vyhrát boj se slimáky

Od   | 

Letos je vlhko, a tak jsou slimáci doslova všude. Zdecimují stejně porost bylinek, jako zeleninu a okrasné rostliny. Nezastaví se před nikým a před ničím. Přesto s nimi lze uhrát alespoň remízu a část úrody ochránit. 

Mechanické bariéry jsou pro slimáky nepohodlné. Zdroj: Pixabay

Hýčkejte si jejich přirozené nepřátele

Zavítá k vám občas ježek? Tak si ho hýčkejte, krmte ho kočičími granulemi a vytvořte mu vhodný a příjemný úkryt. Je to nepřítel slimáků číslo jedna. V zahradě, kde se zabydlí ježčí rodina, problém s přemnožením slimáků nevznikne. Dalším přirozeným nepřítelem je třeba ropucha. Ubytujte ji v zahradním jezírku. Pulci žab vám ho krásně vyčistí od řas.

Vytvořte záhonům lemy 

Slimáci neprolezou přes drsný povrch. Takže lem záhonu, který je například vyvýšený a třeba ještě naplněný vaječnými skořápkami,je pro ně dost nepřekonatelný. Nejrůznější druhy více či méně funkčních zábran prodávají i v hobbymarketech.

Po drobných, ostrých a suchých kamíncích se slimákům neleze dobře. Zdroj: Pixabay

Neházejte je k  sousedům

Je to marné, je to marné, je to marné. Vrátí se. Ještě v noci. Jsou horší než poštovní holub a za hodinu urazí mnoho metrů.

Slimáci jsou bohužel dosti rychlí. Zdroj: Pixabay

Počkejte si na ně

Aktivní jsou po úsvitu, po západu slunce nebo po dešti. Když si na ně počkáte, budete je i aktivně hledat v hromadě dřeva či porostu, který mají obzvláště rádi, můžete je ručně vysbírat a v kbelíku zalít vroucí vodou. Ta jim způsobí okamžitou a poměrně humánní smrt. Nedoporučujeme slimáky zašlapávat ani zasolovat, protože tím akorát přivábíte další slimáky, kteří si na mrtvých druzích rádi pochutnají.

Přivábit je můžete třeba na pivo. Zdroj: Pixabay

Používejte granule na přírodní bázi

Chemie by si do vaší zahrady neměla najít cestu, už jen proto, že je nebezpečná pro děti a jiná domácí zvířata. Když už musíte používat návnadové granule, používejte ty na čistě přírodní bázi.  Nedoporučujeme se řídit babskými radami a dávat slimákům například ovesné vločky v domnění, že se jich najedí, až prasknou. Vzteky prasknete možná tak maximálně vy; slimáci budou ráno v super kondici čekat, jestli druhý den přidáte oříšky a sušené ovoce.

Vyvyšte úrodu

Jedna z rad, které fungují. Slimáci jsou od přírody celkem líní  a sežerou zejména to, co mají v cestě. Přes ostré a drsné zábrany, do strmých vyvýšených záhonů a pytlů nepolezou, když nebudou muset.

Do vyvýšených záhonů se slimáci budou dostávat hůře. Zdroj: Pixabay

Zasaďte, co jim nechutná

Slimáci se rádi obloukem vyhnou levanduli, kopru, šalvěji, česneku, měsíčku, chrpě, hortenzii, pivoňce, kosatci či tymiánu. Vysaďte tyto rostliny na zahradu co nejhojněji, i poblíž nebo jako ozdobný okraj zeleninových záhonů.

Slimáci nesnáší levanduli. Umístěte ji na problematická místa, uvidíte, že okolo dají pokoj. Zdroj: Pixabay

Dejte jim napít 

Jestli se vám je nechce hledat pro ruční likvidaci, připravte jim past na bázi piva, slezou se sami.


You must be logged in to post a comment Login