Zahrada

Je výhodné zakládat zahradu na podzim?

Od   | 

Zahrady je možné zakládat po celou vegetační sezónu, nejčastěji se ale doporučuje jaro a podzim. Každé období má své pro i proti a výjimkou není ani právě vládnoucí podzim. Pokud přemýšlíte nad tím, zda se ještě teď pustit do výsadby, pak se rozhodněte do konce října, uvidíte, že se vám zahrada na jaře odvděčí.

Půdu před výsadbou pořádně připravte – odplevelte, prokypřete, urovnejte.

Mohlo by se zdát, že podzimní výsadby či zakládání zahrad jsou oproti těm jarním určitým způsobem znevýhodněné, ale tak tomu není. Pravděpodobně největší výhodou je podzimní počasí, které s sebou přináší nižší teploty a vyšší vzdušnou i půdní vlhkost. Navíc půda je po létě ještě stále vyhřátá a srážky jsou častější.

Trávník by se měl ideálně vysévat nejpozději v polovině října.

Vše přispívá k dobrému zakořenění, na které však mají rostliny méně času, než například při jarní nebo letní výsadbě. Proto je vhodné přistoupit k samotné realizaci nejpozději do konce října nebo se přizpůsobit venkovním teplotám. Pozdní, zpravidla listopadová, výsadba s sebou přináší ztráty, neboť mráz snadno poškodí kořenový systém rostlin či zabrání vyklíčení osiva trávníku.

Kromě toho, že vysazeným rostlinám nebo dřevinám nehrozí déletrvající sucha a nízký úhrn srážek, pak si na své přijdou i ti, kteří se rozhodli na zahradě vybudovat nové cesty, chodníky, zpevněné plochy, suché zídky a opěrné zdi. Zem tak bude mít přes zimu dostatek času, aby slehla a vybudované prvky se pěkně usadily. Co se ale týká terénních úprav, opět je lepší se do nich nepouštět příliš pozdě. Se zamokřenou půdou byste toho mnoho nesvedli.

Živý plot založený z prostokořenného sadebního materiálu vyjde o poznání levněji. Důležité je sazenice ihned zasadit.

Další výhodou, kterou není možné opomenout je podzimní nabídka stromů, keřů, trvalek, cibulovin a růží. Kvůli založení zahrady, záhonu nebo třeba jen živého plotu proto není nutné dlouho hledat vhodný sortiment. Od 1. 10. je vždy také spuštěn prodej prostokořenných dřevin (bez balu), jejichž výhodou je především cena, která se s cenou za balové rostliny nedá srovnávat. Pokud se tedy rozhodujete, jestli právě teď založit ovocný sad nebo živý plot, je ta správná doba.

Vysaďte na podzim také cibuloviny, na jaře budete mít o barevnou zahradu postaráno.

Podzimní realizace přináší spoustu výhod, ale také je důležité si zapamatovat, že nejpozději koncem října je vhodné s nimi skončit, protože právě počasí a teploty jsou na podzim pro rostliny limitujícím faktorem.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login