Obývací pokoje

Vyhněte se chybám při zařízení obývacího pokoje. Vyplatí se to!

Od   | 

Obývací pokoj je nejfrekventovanější místností v bytě, proto by měl být zařízený nadčasově i prakticky. Tím, že zvolíte moderní barvu ještě neznamená, že je místnost útulná a příjemná. Nejdůležitějším pravidlem je obývací pokoj nepřekombinovat a zároveň rozmístit vybavení efektivně.

Barvy v obývacím pokoji nepodceňujte, jedná se o nejfrekventovanější místo v domě. Zdroj: Ikea

Obývací pokoj by měl být naší vizitkou, a proto je třeba si na jeho vybavení a zařízení dát opravdu záležet. Téměř každý z nás při zařízení udělá minimálně jednu chybu, která výsledek pokazí. Jaká pravidla bychom měli dodržovat a čemu se naopak vyhnout?

K modernímu obývacímu pokoji dopomůže několik tipů a rad. Zdroj: Ikea

Správné umístění sedačky

V dnešní době již neplatí, že by měla být sedací souprava umístěna pouze u zdi. Pokud máte dostatek volného prostoru, naopak ji umístěte do prostoru, kde vynikne. Rozhodně se ale vyhněte umístění sedačky zády ke dveřím. Díky tomu mohou mít sedící lidé nepříjemný pocit, protože neví, co se děje za jejich zády, a zároveň nevidí, kdo do místnosti vstoupil. Sedačku umísťujte tak, aby byl okolo dostatečně volný prostor. Měla by být od ostatního vybavení umístěna zhruba 85 centimetrů. Díky tomu zabráníte nepříjemnému narážení do ostatních věcí. 

Správné umístění sedačky je prvním krokem k modernímu obývacímu pokoji. Zdroj: Koinor

Barvy hrají velkou roli

Do obývacího pokoje volte světlé a vzdušné barvy, které prostor prosvětlí a opticky zvětší. Ideální jsou odstíny krémových či zemitých barev. Chcete-li použít i výraznější barvu, pak ji zvolte pouze na jednu zeď, například za pohovku. I jednu výraznou barvu dobře zvažte, v závislosti na velikosti a stylu místnosti. Ideální je například k béžovým stěnám zvolit jednu tmavší hnědou, která místnosti dodá jakýsi kontrast. Jednu stěnu nemusíte odlišit pouze barvou. K modernímu vzhledu dopomůže ozdobení zdi například obkladem ze dřeva, kamenem, cihlami, ale i tapetou. Jakmile tyto vzory aplikujete na více stěn, může místnost působit překombinovaně.

Výrazný dekor nebo barvu zvolte pouze na jednu místnost. Zdroj: Home Style

S nábytkem to nepřehánějte

Aby obývací pokoj nevypadal hole, volíme nábytek který je nejen praktický, ale který zároveň dodá místnosti jakýsi šmrnc a styl. Pokud je to alespoň trochu možné, úložné prostory co nejvíce minimalizujte. Obývací pokoj má působit vzdušně a vkusně, nikoliv překombinovaně. Ideální volbou jsou moderní obývací stěny, které se čím dál více vyrábí v menším a jednodušším provedení, oproti typicky starým, robustním sestavám. Trendem posledních let se staly nízké komody, jednoduché police na zdech, či knihovny. Dekorativní nádobí již dávno do prosklených vitrin nepatří. 

Totéž platí i pro konferenční stolky. Pro běžné používání na odkládání kávy plně poslouží malé jednoduché stolky, které nezabírají zbytečně moc místa. Barvu a provedení zvolte podle stylu daného interiéru. I u nábytku se doporučují světlé barvy a přírodní materiály, které se nikdy neokoukají.

Do moderního obývacího pokoje patří jednoduchý nábytek. Zdroj: Natuzzi Italia

Světlo dokáže divy

Při zařizování obývacího pokoje většina udělá chybu právě při výběru osvětlení. Nejzásadnější přehmatem je nedostatečné osvětlení, které působí negativně nejen na psychiku člověka, ale i na jeho zdraví. Navíc čtení při nedostatečném světle akorát zhoršuje zrak. Osvětlení pouze uprostřed stropu toho moc nevyřeší. Vhodné je rozmístění vestavěných LED bodových světel, případně světla ukrytá v podhledu. To pak kombinujte s doplňkovým osvětlením, jako jsou stolní a stojací lampa a nástěnná světla. 

LED světla jsou ideální do obývacího pokoje. Navíc vypadají stylově a moderně. Zdroj: Aulix lighting

A co dekorace?

Útulný domov doladí dekorace, k níž máme osobní vztah. Důležité však je to s dekorací moc nepřehánět. Na obývací stěnu či komodu zvolte sošku z dovolené, voňavé svíčky nebo vázy s květinami. Zdi můžete vyšperkovat obrazy, nebo rodinnými fotografiemi. Místo klasických „lapačů prachu“ zvolte raději dekorativní polštářky na sedačku a zajímavé přehozy, které nudnou sedačku dokonale rozzáří. Na okna pověste voály a stylové závěsy, které mohou taktéž sloužit jako praktický a pěkný doplněk. V obývacím pokoji by neměla chybět zeleň jako je několik živých květin a romantické osvětlení, které vytvoří tu pravou intimní a domácí atmosféru. 

Dekorace volte v přiměřené míře, aby prostor nepůsobil zaplácaně. Zdroj: Hülsta

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login