Inspirace

Vydejte se na medvědí česnek: Detoxikuje a posiluje imunitu

Od   | 

Medvědí česnek se v posledních letech těší stále větší oblibě a není divu. Nejenže detoxikuje organismus a skvěle chutná, ale zároveň posiluje imunitu. A protože si na čerstvém medvědím česneku můžete pochutnat pouze dva měsíce v roce, stává se výjimečným. Ta doba je právě teď.

Medvědí česnek běžně roste v lese. Zdroj: Pixabay

Kam na medvědí česnek?

Medvědí česnek miluje vlhko a stín, proto se na něj vydejte do lužních, listnatých lesů, nebo hájů. Najdete ho také kolem potoků, nebo na úpatí svahů. V Čechách můžeme narazit na dva druhy medvědího česneku a to: medvědí česnek pravý a ukrajinský. Ten pravý najdeme spíše ve východních Čechách a v moravské oblasti. Ukrajinský medvědí česnek se vyskytuje spíše jen na Moravě. 

Medvědí česnek roste ve stínu a vlhku.
Zdroj: Pixabay

Rozeznáte ho od konvalinek?

Medvědí česnek má dlouhé zelené listy s podlouhlými žilkami. Téměř totožné listy mají i konvalinky, které navíc vyžadují stejné podmínky jako medvědí česnek a jsou prudce jedovaté. Je tedy velmi obtížné konvalinky od medvědího česneku na pohled rozeznat. Medvědí česnek sice poznáme podle vůně, ale při sběru bychom museli očichávat všechny listy, což je nadlidský úkol. Skvělým vodítkem mohou být listy medvědího česneku, které rostou jednotlivě a samostatně ze země, kdežto listy konvalinky rostou po dvou ze společného stonku. Také květ dokáže napovědět. Ten konvalinky poznáme podle okrasného vzhledu a vůně. Květ medvědího česneku má kulovitý květ a jednoduše voní po česneku. Obecně také konvalinky rostou až v době, kdy končí sezóna medvědímu česneku, ale otázkou je, zda v některých lokalitách nerostou konvalinky o něco dříve a tedy ve stejné době jako medvědí česnek.

Od konvalinek je leckdy složité ho rozeznat. Zdroj: Pixabay

Kdy medvědí česnek sbírat?

Na medvědí česnek se obecně vydáváme v průběhu dubna a začátkem května. Hodně záleží také na dané lokalitě a počasí. První lístky začínají rašit v první půlce března a květenství začíná začátkem května. Odborníci doporučují listy sbírat v době, kdy ještě česnek nekvete, v tuto dobu totiž mají nejvíce živin. Sbírat se však dá i pokud kvete. Jakmile česnek odkvete, listy zežloutnou a uschnou. 

Nejvíce živin mají listy před kvetením. Zdroj: Pixabay

Pěstování není složité

Medvědí česnek si můžeme vypěstovat i a zahradě. Semena česneku se vysévají na podzim, ideálně mezi zářím a listopadem do hloubky jednoho centimetru. Klíčení může trvat i měsíc, proto si nelámejte hlavu nad tím, že ještě po dvou týdnech neklíčí. V zahradnictví je však možné na podzim zakoupit semena i s cibulkami přímo v předpěstovaných květináčích. Na zahradě cibulky vysazujeme společně po zhruba 5 – 10 kusech například pod ovocné, nebo jiné listnaté stromy a pokud možno na sever. A potěšíme i ty, které zahrádkou nedisponují. Medvědí česnek se v omezeném množství dá pěstovat i na balkoně v květináčích. Důležité je také zeminu, kam medvědí česnek vysadíme nehnojit.

Pěstovat lze na zahradě, i balkoně. Zdroj: Pixabay

Medvědí česnek v kuchyni

Využití medvědího česneku je opravdu široké. Přidat ho můžeme do pomazánek, salátu, polévek, nebo do bylinkového másla. Pochutnáte si na něm s těstovinami, nebo s masem. Výborné je také samotné pesto. Medvědí česnek můžeme dát tam, kam obvykle přidáváme klasický česnek, nebo koření. Příjemně ochutí samotný chleba s máslem, brambory, nebo sýr. Vyzkoušejte jeho konzumaci zasyrova, protože jedině tak obsahuje veškeré vitamíny a životu prospěšné látky. Tepelnou úpravou a vařením se velká část těchto živin zničí.

Receptů z medvědího česneku je nespočet.
Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login