Rady a tipy

Jak vyčistit ucpaný odpad? Zn. bez instalatéra

Od   | 

Máte ucpaný odpad v koupelně nebo kuchyni? Voda nechce odtékat? Přemýšlíte, co teď? Pokud vás napadlo zavolat si na pomoc instalatéra, ještě chvíli počkejte a vyzkoušejte některé z našich rad. Třeba zjistíte, že by byla jeho návštěva zbytečná.

Vybírejte umyvadlo se snadným přístupem k odtoku. Zdroj: Koupelny Ptáček

Když voda přestane odtékat

S ucpaným odpadem se minimálně jednou za život setká každý z nás. A není divu, k jeho ucpání může dojít velmi snadno. V kuchyňském dřezu se hromadí zbytky jídla (i přes to, že poctivě používáte sítko na nečistoty), v koupelně jsou to vlasy a mastnota. Nemluvě o toaletě, kterou si spousta lidí plete s odpadkovým košem na olej a nedojedené obědy.

Pokud voda v domácnosti neodtéká, případně odtéká jen pomalu, je to problém, který je třeba řešit. A to nemluvíme o případném zápachu linoucím se z odpadů. Jak na to?

Perlátorem ve vodovodní baterii ušetříte 

Vyzkoušejte babské rady

Před tím, než se do čištění pustíte, pro vás máme malý tip – dělejte to ve starším oblečení, rukavicích, ideálně si nasaďte i ochranné brýle. Nikdy nevíte, co na vás z odpadu vystříkne.

S čištěním vám pomůže i jedlá soda. Zdroj: pixabay.com

K čištění odpadu můžete vyzkoušet to, co máte běžně doma – jedlou sodu, ocet, sůl, ale i prášek do pečiva. Jedlé sody budete potřebovat jeden hrnek. Nasypejte ji do sifónu, za minutu přelijte hrnkem teplého octa a pět minut počkejte. Potom odpad prolijte 1,5 litrem horké vody. Jedlou sodu můžete aplikovat klidně i přes noc a vše dokončit ráno.

Pokud se rozhodnete k čištění použít sůl, opět nasypejte hrnek do odpadu, nechte působit alespoň hodinu a prolijte vroucí vodou.

K čištění menších usazenin vám často pomůže i obyčejný gumový zvon. Ten vytvoří podtlak, který odpad většinou prorazí.

 

Kam pro obklady a dlažbu?

 

Když nezabírá ani chemie…

Pokud nezabírají babské rady ani chemie, přichází na řadu ruční spirála. Tu můžete sehnat také pod názvem pročišťovací pero. Koupit jej můžete v železářství či hobby marketu. Tyto spirály mají různé délky, obvykle pak 3 metry nebo 10 metrů.

Jak na čištění odpadu spirálou? Nejprve sundejte sifon a podívejte se, zda není ucpaný nebo špinavý. Pokud je, vyčistěte ho. Poté vezměte spirálu a vsuňte ji, kam vás odpad pustí. Jakmile to nepůjde dál, pravděpodobně jste narazili na hledaný problém (nebo jste jen narazili na ohyb).

Jakmile se zaseknete, začněte točit rukojetí na obě strany a spirálu tlačte hlouběji do potrubí. Pokud vše vyčistíte správně, měla by voda odtéct. Pokud ne, musíte hledat hlouběji. Po odstranění problému použijte ještě chemii nebo některou z výše uvedených babských rad. Zbavíte se tak i zbývajících nečistot.

Zdroj: Babské rady, Co věděly už naše babičky, Rady pro chytrou hospodyňku

 

Trendy jsou senzorové baterie v kuchyni

 

 


You must be logged in to post a comment Login