Koupelny

Vychytávky do sprchy aneb usnadněte a zpříjemněte si pobyt ve sprše

Od   | 

Nenajdete v koupelně místo, které by nešlo vylepšit tak, abyste měli stoprocentní komfort. Možná vás ani nenapadne, čím vším může být vybaven například obyčejný sprchový kout.

V současné době jsou v kurzu černé detaily, jako panty, vodicí lišty a samozřejmě i baterie. Zdroj: Hüppe

Lesk bez poskvrnky

Zvlášť mimo město, kde se používá voda z vlastní studny, bývá častou otázkou, jak to udělat, aby skleněná zástěna sprchového koutu byla krásně průhledná a ne zašedlá od vodného kamene? Tomu lze zabránit už v prvopočátku, a to tím, že si koupíte zástěnu s antiplakovou úpravou, která zabraňuje ulpívání nečistot i vodního kamene. V některých případech ale ani to nepomůže, a tak se na sklo při mytí nanáší speciální přípravek, který toto eliminuje. Není také od věci, do sprchového koutu si umístit poličku nebo držák s integrovanou stěrkou a po každém osprchování sklo jednoduše setřít.

Nezapomeňte sprchovou zástěnu opatřit povrchovou úpravou, která usnadňuje údržbu. Zdroj: Ravak

Jakou zástěnu

Při rozmýšlení, jaký typ zástěny zvolit, zda harmoniku, dveře zásuvné nebo otočné křídlo bude zásadní, kolik místa máte v okolí sprchového koutu. Otočné dveře si můžete dovolit pouze v případě, že křídlo lze celé otevřít a nebrání mu v cestě, sanitární keramika, nábytek nebo dveře. Do miniaturní koupelny se doporučují dveře zásuvné, nebo sklápěcí (harmonika). Vždy si ohlídejte dostatečně velký a komfortní průchod mezi pevnou zdí a zástěnou.  

Při volbě sprchových dveří uvažujte, kam se dveře budou otevírat a zda nebudou překážet.  Zdroj: Hüppe

Pozor na uklouznutí

Sprchový kout bývá také místem častých úrazů, za což může kluzká podlaha. Abyste se úrazům vyvarovali, zakupte sprchovou vaničku s protiskluzným dnem, nebo si na dno pořiďte aspoň protiskluznou podložku, nejlépe z průhledné gumy, aby nerušila design koupelny. V případě, že máte sprchu bez vaničky s vyspárovanou podlahou do odtokového žlábku, vyberte speciální protiskluzovou dlažbu.

Sprchová vanička ze smaltované oceli s povrchovou úpravou antislip, zdroj: Kaldewei

Aby voda nestříkala, kam nemá

Aby se skleněné dveře či zástěna sprchového koutu dobře dovíraly a těsnily, jejich hrana je opatřena plastovou těsnící lištou s magnetem, kterou najdete pod pojmem magnetická lišta. V dolní části dveří, kde se sklo potkává s vaničkou nebo podlahou by zase měla být takzvaná přechodová lišta, která zajistí to, že se voda nevylévá mimo prostor sprchy.  

Nezapomeňte na správné světlo v koupelně

Posaďte se!

Ve sprchovém koutu není nezbytně nutné stát. Při relaxaci se člověk rád posadí, a tak se nabízí možnost sklopného sedátka, které je svým provedením i materiály určené do sprchy. Tuto možnost zcela jistě ocení i osoby s pohybovými obtížemi. A nemusíte se obávat toho, že by vzhled sedátka nějak výrazně narušil design vaší koupelny, neboť je na výběr z opravdu povedených kousků. Navíc, pokud nechcete sedět, tak sedátko jednoduše přiklopíte ke zdi. Pohodlí i větší bezpečí ve sprše také dodají nejrůznější madla, jež mají zaoblený tvar a v ideálním případě jsou nerezová či chromovaná.

Sedátko lze využít k nejrůznějším úkonům, jako třeba si pohodlněji oholit nohy. Zdroj: Ravak

Šetří a chrání

V neposlední řadě je důležitý výběr baterie, která by v malém koutu neměla příliš vyčnívat do prostoru, abyste se o ni nezranili. Máte-li malometrážní sprchový kout, raději zvolte variantu s podomítkovou baterií a termostatickým kohoutem, který tolik nevyčnívá. Vychytávkou, která šetří peníze za spotřebovanou vodu a chrání před opařením, je termostatická baterie.  

Letos jsou v kurzu barevné baterie, kromě černé a bílé to je zlatá, měděná ad. Barvy jsou nanášeny speciální technologií PVG, která zaručuje jejich dlouholetou stálost. Zdroj: Grohe

Nejen na kosmetiku

Není-li uvnitř sprchy vyzděná nika, bude nutné pořídit si poličku na mycí potřeby. Nabízí se drátěné poličky nebo skleněné, které se buď přimontují na zeď, nebo jdou zavěsit na zástěnu sprchového koutu. Seženete i závěsné nerezové háčky a věšáčky.

Dovnitř sprchového koutu můžete pořídit nejrůznější držáky a boxy, které mohou být v moderním matném černém provedení. Zdroj: Hüppe

Fotogalerie:

 

Novinky z mezinárodního koupelnového veletrhu ISH

 

 


You must be logged in to post a comment Login