Kuchyně

Vybudujte kuchyňský ostrůvek podle jasných pravidel: Odmění se vám praktičností

Od   | 

Kuchyňský ostrůvek dnes patří mezi nezbytnou součást trendy moderní kuchyně. Ve všech katalozích objevujeme kuchyně, které ostrůvkem disponují, a není divu. Kromě toho, že nám rozšíří pracovní plochu, ho můžeme využít také jako jídelní stůl i jako místo pro posezení s přáteli. Skvěle také dokáže oddělit kuchyňskou část od obývací zóny. Pokud tedy zařizujete kuchyni, směle do toho! I ostrůvek má ale v kuchyni určitá, jasně daná pravidla, a my se na ně nyní zaměříme.

Je-li ostrůvek volně stojící v prostoru a je v něm mycí a varné centrum, musíte k němu podlahou přivést vodu a elektřinu (nebo plyn). Zdroj: Deho

Velikost a tvar ostrůvku je základ

V první řadě je důležité netísnit se v maličké kuchyni. Kuchyňský ostrůvek by měl vévodit prostorné kuchyni, přestože ho často objevujeme i v malých místnostech. Nejmenší ostrůvek může mít 120 cm na šířku a 80 cm na hloubku. Odborníci radí, aby zůstalo kolem ostrůvku alespoň 120 cm volného místa, kolem kterého se budeme moci volně pohybovat. Pokud se trochu uskrovníme, postačí nám i 90 – 100 cm, avšak protilehlá dvířka by se o sebe neměla při otevření bouchat. Důležitá je také výška ostrůvku, která se běžně pohybuje mezi 80 – 110 cm. Pakliže se rozhodneme mít na kuchyňském ostrůvku i varné centrum, bude nutné mít ostrůvek níž. U mycího centra zase oceníme vyšší ostrůvek. V každém případě by ale výška ostrůvku měla korespondovat s výškou kuchyně. Směrodatný je i tvar ostrůvku. Mezi nejžádanější patří obdélníkové, či čtvercové tvary. Pokud máme obzvlášť velkou místnost, můžeme do prostoru zakomponovat také tvar písmene “U”. Takový ostrůvek lze umístit do kuchyně libovolně a pokaždé získáme originální pohled ze všech stran. Jestliže vlastníme spíše malou kuchyni, je vhodné zapřemýšlet nad oválným ostrůvkem, který díky zaobleným rohům v místnosti tolik nepřekáží. 

Kvůli jednoduchému vzhledu se upouští od ostrůvkových digestoří a do kuchyní se plánují varné desky jejichž součástí je i odsavač par. Zdroj: Franke

Je libo na ostrůvku mycí a varné centrum?

Kuchyňský ostrůvek může sloužit i jinak, než jen jako odkládací plocha. Stylově a prakticky do něj můžeme zabudovat mycí a varné centrum. To se však ale doporučuje pouze v tom případě, pokud je ostrůvek velký a zůstane nám okolo dostatek volného místa na odkládání. To by mělo být mezi mycím a varným centrem alespoň 60 – 70 cm, avšak raději ponechte více volné pracovní desky. S touto variantou je ale třeba počítat již při plánování kuchyně, protože k ostrůvku bude nutné nechat přivést jak elektřinu, tak i vodu – a to zpravidla v podlaze. Varné centrum je na kuchyňském ostrůvku skvělou volbou, avšak nezapomeňte nad varnou desku upevnit do stropu kvalitní digestoř, která dokáže pojmout všechny výpary a vůně. V posledních letech získávají na oblibě varné desky se zabudovanou digestoří, nebo ty, které se z pracovní desky rovnou vysunují. Digestoř nad varnou deskou by měla být umístěna alespoň 70 cm nad ostrůvkem.

Nezapomeňte na barevné baterie a dřezy

Hodování u kuchyňského ostrůvku

Mnozí z nás chtějí kuchyňský ostrůvek využívat jako barový pult, či rovnou jídelní stůl. V první řadě je k němu ale nutné vybrat kvalitní a hlavně pohodlné barové židle, které mají nastavitelnou výšku. Barové židle by měly umožnit také pohodlné zasunutí nohou přímo pod desku ostrůvku. Podle odborníků k pohodlnému sezení potřebujeme zhruba 60 – 70 cm volného místa pro sedícího a asi 80 – 90 cm volného místa pro odsunutí židle. Dnešním trendem je také ostrůvek s rozdílnou výškou, kdy je pracovní část vyšší a na ni volně navazuje nižší jídelní stůl. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, je důležité mít na paměti, že mezi varným či mycím centrem a jídelním stolem by mělo být dostatečné volné místo. 

Osvětlete správně pracovní desku

Rozšíření úložného prostoru

Kuchyňský ostrůvek nemusíme využívat pouze pro popíjení vína s přáteli, nebo pro vaření. Skvěle lze do něj ukrýt rozmanitý úložný prostor, který ocení každá hospodyňka. Do ostrůvku zakomponujte skříňky, zásuvky anebo využijte vnější část pro stylové police. Umístit sem můžete tematické kuchařky, bylinky, kuchyňskou dekoraci a nebo si ostrůvku udělejte rovnou domácí vinotéku, kterou bude obdivovat každý milovník vína. 

Rozšířený úložný prostor oceníme všichni. Zdroj: Casamoderna

Fotogalerie:

 

Trendy jsou varné desky s integrovaným odsavačem par

 

 


You must be logged in to post a comment Login