Zahrada

Jak vybrat zahradní nábytek? Přemýšlejte moderně

Od   | 

Zahradní nábytek se zcela zásadně vyvinul. Napadlo by vás, že bude k nerozeznání od toho, jenž máte třeba v obývacím pokoji?

Obytná zahrada je dnes hitem. Potřebujeme však do ní vhodný nábytek. Nábytek vybírejte podle toho, jakou roli chcete své zahradě svěřit. Případně jakou roli má hrát ten který kout v zahradě. Jinak bude vypadat místo, které v létě nahradí jídelnu. Jinak to, kde si budeme chtít sednou ke kávě a popovídat si pod širým nebem s rodinou či se sousedy. Své místo však má na zahradě i takový nábytek, jenž bude skvěle fungovat jako herna, místo pro kreativní tvoření, či třeba jako zázemí pro home office na čerstvém vzduchu. Zkuste se tedy před výběrem nábytku podívat na svoji zahradu jako na byt s mnoha místnostmi a podle toho začít vybírat stůl se židlemi, venkovní pohovku, rodinnou houpačku či nábytek vhodný jako zázemí pro práci s notebookem. A třeba i zahradní sprchu

Vhodný materiál je základem dlouhé životnosti zahradního nábytku

Jestli u zahradního nábytku na něčem záleží, je to materiál. Ne každý je dostatečně odolným, aby mohl být po celou sezónu, od jara do podzimu, či dokonce celoročně venku. Takový totiž musí být skutečným Supermanem. Odolat musí dešti, UV záření a třeba i mrazu. Tohle dnes nejlépe splňuje hliníkový nábytek, který je navíc lehounký a lehce se přemísťuje. Což však může být i jeho nevýhoda, protože se někdy při silnějším větru převrátí. Obvykle jej to však nepoškodí.

Hlavní přednostní zahradního nábytku z hliníku je lehkost a odolnost. Zdroj: i-zahradninabytek.cz

Hlavně bezúdržbový

Věřte, že milovat budete pouze takový nábytek, o který se nemusíte starat. Nejenže je náročné neustále ze starého venkovního dřevěného nábytku odstraňovat nátěry a pořizovat nové. Je to i drahé a nepraktické. Ani nábytek z tvrdých tropických dřevin, jenž je nutné ošetřovat oleji, nelze pokládat za bezúdržbový. Tyto oleje jsou drahé, přitom nátěr by se měl obnovovat dvakrát ročně. Lepší je si tedy na dřevěný nábytek pořídit vhodné zakrytí.

Klasikou jsou dřevěné sety. Na obrázku vyrobeno z exotického dřeva. Zdroj: Bonami.cz

Moderní hity pro zahradní nábytek

Hitem pro zahradní nábytek je umělý ratan. Ten umí vytvořit na zahradě iluzi přírody a obývacího pokoje současně. Musí být UV odolný, pak je jeho životnost dlouhá a nemusíte litovat ani vyšší investice.

Ratanový zahradní set. Zdroj: i-zahradninabytek.cz

Druhou modlou moderních zahrad je nábytek z palet. Nezapomeňte, že nejde použít staré vyřazené palety. Ty třeba když tak obrousit a ošetřit vhodnými nátěry. Nebo si takto připravené palety již koupit. Na palety pak potřebujete voděodolné a UV odolné polstry. I ty se dají koupit již hotové. Lze si je též vyrobit a ušít z vhodných venkovních nepromokavých látek. Nezapomeňte však na zátěry na místech švů.

Velký přehled o zahradním nábytku najdete na našich stránkách. 

 


You must be logged in to post a comment Login