Rady a tipy

Jak vybrat to pravé bydlení? Kromě pro a proti dejte i na intuici

Od   | 

Najít to správné místo k životu, kde se budete cítit příjemně, může dát zabrat. Každý má jiné životní priority, které výrazně ovlivní konečné rozhodnutí, kde se usadí. Přečtěte si, jaké otázky je dobré si položit před koupí jakékoliv nemovitosti a proč je dobré poslouchat i to, co vám napovídá srdce.

Ať už do budoucna plánujete rodinu, nebo se poohlížíte po svém prvním bydlení, je dobré mít v hlavě plán, kterým se budete řídit. Není nic horšího než podlehnout prvotnímu nadšení a impulzivně (pod náporem emocí) koupit dům či byt, který vám ve výsledku přidělá více starostí než radosti.

Pohrajte si se svou představivostí

Své představy o domově je dobré si vizualizovat. Uvařte si dobrý čaj či kávu a sedněte si do pohodlného křesla. Zavřete oči a představujte si, jak by mělo vypadat vaše ideální místo pro život.

Usmíváte se při vidině zahrady, na které si hrají vaše děti, nebo vás láká spíše městská divočina, kde se pořád něco děje? Své vize si sepište na papír, abyste se k nim mohli později vrátit.

Toužíte po klidu, či víru velkoměsta?

Ujasněte si, zda chcete žít v bytě, či domě. Pokud toužíte po klidu, pravděpodobně pro vás bude nejvhodnější lokalitou vesnice, menší obec či předměstí. Rodinné domy mimo větší města jsou také obvykle cenově dostupnější. Dosáhnout finančně na vlastní byt či dům se zdá být rok od roku problematičtější. Ceny nemovitostí se totiž neustále zvedají, a to zejména ve větších městech, jako je Praha, Brno či Hradec Králové. Díky hypotéce si však můžete splnit své sny o perfektním domově. Nezapomeňte však, že banky požadují, abyste měli našetřeno alespoň 10 % z hodnoty nemovitosti.

Kde se vidíte za pět či deset let?

Rozhodně se vyplatí myslet i do budoucna. Možná že právě teď o založení rodiny nepřemýšlíte, ale co za 5 let? Posuďte, zda se vám bude chtít za několik let hledat další vhodné bydlení, pokud se rozrostete o dalšího člena. Při rozhodování berte v úvahu i lokalitu a prostředí, ve kterém se budete dennodenně pohybovat. Bydlení na samotě u lesa má mnoho výhod. Neruší vás sousedé a jste obklopeni zelení. Pokud se ale v blízkosti domu nenachází dobrá dopravní infrastruktura, jakmile děti povyrostou, nezbude vám než se ujmout časově náročné role řidiče.

Důvěřuj, ale prověřuj

Při výběru vhodné nemovitosti pokládejte majiteli či zástupci realitní kanceláře zvídavé otázky. Je kolem dostatečná občanská vybavenost? Máte blízko lékárnu, dětská hřiště, obchody či dostupnou lékařskou péči? A protože známé přísloví říká: důvěřuj, ale prověřuj – vydejte se na malou výpravu, abyste se o daných tvrzeních přesvědčili na vlastní oči. Až se budete procházet, vnímejte, jak na vás působí okolí. Je vám na daném místě dobře? Je kolem čisté prostředí? Umíte si představit, že tam budete žít i několik let? Ve svém domově se má člověk cítit příjemně a bezpečně. Svou volbu proto založte nejen na racionálních argumentech, ale dejte i na hlas srdce.

 

You must be logged in to post a comment Login