Rady a tipy

Jak vybrat perfektní TV stolek do obývacího pokoje? Podívejte se do našeho průvodce

Od   | 

V obývacím pokoji by nemělo chybět několik prvků. Kromě pohovky, ze které se vám nebude chtít vstát, by to měl být konferenční stolek, kam si položíte oblíbenou kávu. A v neposlední řadě také televizní stolek. Ačkoliv můžete televizi zavěsit přímo na stěnu, praktická skříňka pod ní se bude hodit vždy. Nejen, že schováte všechny kabely, ale navíc získáte úložné prostory uzpůsobené vašim potřebám.

Televizní stolek můžete sladit s ostatním nábytkem. Zdroj: Nábytek Bogart

Zařizujete si nový domov? Nebo jste se pustili do rekonstrukce stávajícího? Pak se jistě dostanete do fáze, kdy budete vybírat nový nábytek a zařízení. Kromě klasiky ve formě pohovky, konferenčního stolku nebo třeba knihovny, by vám neměl chybět ani správně vybraný TV nábytek. Ten se nestane jen designovým prvkem, ale kouskem, který bude velmi praktický. Víte, jaká kritéria musíte při výběru vhodného televizního stolku zvážit?

Při výběru si dejte opravdu záležet. Zdroj: Natuzzi Italia

Televizní stolek a funkčnost

Televizní stolek by neměl sloužit jen jako dekorativní prvek vašeho obývacího pokoje, musí se stát praktickou a funkční součástí vašeho bydlení. Při výběru vhodného TV stolku myslete na to, aby vyhovoval všem vašim potřebám. První z věcí, kterou budete po stolku požadovat, je schopnost skrýt všechny kabely. Spousta stolků má otvory pro kabelové průchodky – to umožní protažení kabelů tak, aby nebyly vidět.

Kolik úložných prostor budete potřebovat? Zdroj: Nábytek Bogart

Pokud máte hodně dalšího příslušenství (herní konzole, přehrávače, ovladače, sbírku her či filmů), musíte zvážit také dostatečnou kapacitu skříňky. Nebo byste pro úložný prostor neměli žádné využití? Všechny tyto faktory ovlivní, kolik polic a zásuvek budete potřebovat.

Design – z čeho můžete vybírat?

Design TV stolku vybírejte tak, aby ladil ke zbytku místnosti. Vzhledem k pestré nabídce najdete televizní skříňku jak do obývacího pokoje v jednoduchém skandinávském, tak i v elegantnějším vintage stylu. Televizní stolky jsou vyráběny v různých tvarech, nejpraktičtější variantou je obdélníkový tvar – takový stolek se perfektně vejde i do menšího obývacího pokoje. Setkat se však můžete také s rohovými či oválnými stolky.

Ideální řešení do industriálního nebo minimalistického interiéru. Zdroj: Nábytek Bogart

Rozměry televizního stolku

Rozměry televizního stolku určují: výška, šířka a hloubka. Výšku stolku volte tak, abyste měli při sledování televize střed televizní obrazovky v úrovni vašich očí, přípustná je i televize umístěná o něco níž – nikdy byste ji však neměli sledovat s předkloněnou nebo zakloněnou hlavou. Místo zážitku z filmu byste si odnesli bolesti za krkem.

Šířku stolku ovlivňuje zejména velikost televize. Platí, že by měl být stolek o něco širší než vaše televize, případně stejně široký. Pokud bude stolek širší, vytvoříte tak pro svoji televizi pevnější a stabilnější základnu.  Získáte navíc prostor k umístění reproduktorů nebo dalších dekorací.

Jednoduchost v hlavní roli. Zdroj: Nábytek Bogart

Závěsný nebo stojící?

Televizní stolky jsou vyráběny ve dvou základních variantách – závěsné a stojící.

  • Stojící televizní stolek: Můžete si vybírat z varianty, kdy bude stolek na nožičkách (nižších či vyšších) nebo přímo na podlaze. Některé stolky jsou opatřeny kolečky, takže si můžete televizi přemístit tak, jak vám bude vyhovovat.
  • Zavěšený televizní stolek: Tato varianta pracuje se stolkem, který je zavěšený přímo na zdi. Jde o velmi praktické řešení z hlediska úklidu – pod skříňku se bez potíží dostanete při vysávání i vytírání. Ideální varianta do menších prostor.

Stolek se vám bude hodit i ve chvíli, kdy budete mít televizi zavěšenou na stěně. Zdroj: Nábytek Bogart

Jak vidíte, vybrat vhodný TV stolek nemusí být tak složité, jak se může na první pohled zdát. Na konec pro vás máme ještě malý tip: televizi nikdy neumisťujte naproti oknu, sluneční svit by vám kazil zážitek ze sledování filmu. TV by měla být od pohovky umístěna ve vzdálenosti, která odpovídá 2,5 násobku úhlopříčky vaší televize.

Článek vznikl za podpory a inspirace obchodu s nábytkem Nábytek Bogart.


You must be logged in to post a comment Login