Dětské pokoje

Jak vybrat nábytek do dětského pokoje, aby byl kvalitní a bezpečný?

Od   | 

Pro holky a kluky je obvykle dětský pokoj prvním „královstvím”. Musíte jim tedy vytvořit ten nejlepší možný prostor. K tomu se je ale třeba zaměřit na několik podstatných parametrů.

Nábytek do dětského pokoje a finance

Před nákupem dětského nábytku byste si měli ujasnit, kolik chcete do celkového vybavení investovat peněz. Jistě, rodinný rozpočet není nafukovací, na druhou stranu šetřit za každou cenu na vybavení dětského pokoje není optimální cestou. V současné době lze ale využít různé slevy pro dům a zahradu, takže i kvalitní nábytek může být v konečném důsledku cenově dostupný. Ještě než však přistoupíte k samotnému nákupu, zaměřte se na samotný prostor dětského pokoje.

Nejprve se zaměřte na zdi a podlahu

Děti se musí ve svém pokoji cítit dobře, takže se v prvé řadě zaměřte na zdi a podlahu. Tmavé barvy totiž asi zřejmě nebudou to pravé ořechové. Sněhobílá barva či světlé pastelové barvy jsou tedy rozhodně vhodnější. Nic samozřejmě nezkazí ani oblíbené dětské postavičky, díky nimž se holky a kluci budou cítit ve svém „království” dobře. To se ostatně týče i podlahy.V dětském pokoji je totiž vhodné mít koberec. Nejenže zatepluje, ale zároveň izoluje hluk, což mnohdy není na škodu. Každopádně pamatujte na to, že by vzhled zdí a podlahy (koberce) měl barevně ladit s nábytkem.

Nábytek musí být především bezpečný

Přistoupíme-li k samotnému nákupu nábytku do dětského pokoje, asi nikoho nepřekvapí, že by měl být co možná nejbezpečnější. V tomto ohledu bychom vám doporučovali kvalitní materiál, jako je např. masiv. Opět sice musíme upozornit na vyšší cenu, na druhou stranu využijete-li slevy na Sconto.cz, případně slevové akce dalších specializovaných prodejců jako Jena, zjistíte, že ani kvalitní materiály nemusejí být nutně cenově nedostupné. V každém případě musí nábytek splňovat i další kritéria bezpečnosti, být tedy nejen pevný, ale také zdravotně nezávadný a neměl by disponovat ostrými rohy.

Doporučujeme: výrobci nábytku pochopitelně musí dodržovat určité předpisy ohledně bezpečnosti. Pokud tedy chcete mít jistotu, zda je skutečně zdravotně nezávadný, veškeré normy naleznete zde.

Vybavení dětského pokoje a věk dítěte

Některý nábytek do dětského pokoje je potřeba v každém věku, další se hodí jen pro určitá období života. Do první skupiny patří kvalitní postel (pro nejmenší děti může být vhodná i kolébka) a úložné prostory. Těch by mělo být v dětském pokoji vždy dostatek, aby si holky a kluci měli kam uklidit oblečení, hračky apod. Různé skříňky a komody tedy rozhodně neopomíjejte, patří k nejdůležitějším.

Pro nejmenší děti (miminka a batolata) je např. vhodná ohrádka jako bezpečný prostor na hraní a hodit se může i přebalovací komoda. Z té lze později přebalovací pult jednoduše odejmout a získáte klasickou komodu. Pro děti před zahájením školní docházky, nebo pro školáky jsou potom naprostou nezbytností psací stůl a židle, tedy nábytek, bez něhož se už ve „studentském” období života neobejdou.

Nábytek může růst společně s dítětem

Děti rostou… Tímto tvrzením jsme sice Ameriku neobjevili, nicméně při nákupu nábytku do dětského pokoje je nutné na tuto skutečnost pamatovat. V současné době jsou ovšem na trhu rostoucí stoly a židličky, které tuto skutečnost řeší. K dispozici navíc máte i tzv. stavebnicový systém, který se týká postelí. Ty mohou opět růst společně s dětmi a navíc lze např. přestavbou vytvořit z klasické postele postel patrovou či palandu. Součástí pak často bývají i skluzavky nebo bunkry, které děti zabaví a v pozdějším věku dítěte je můžete odstranit.


You must be logged in to post a comment Login