Inspirace

Jak vybrat a kam umístit trezor aneb ať máte po Vánocích kam schovat dárky!

Od   | 

Přesto, že jste uzavřeli kvalitní pojistnou smlouvu, uvědomujete si, že hodnotu některých předmětů nelze vyjádřit penězi a sebelepší plnění je nenahradí. Trezor je bezpečný a účinný způsob, jak skrýt a chránit peníze, šperky, důležité dokumenty a ostatní cennosti, které jsou pro vás neocenitelné.

Trezor je pomocníkem, jen pokud je správně umístěn. Zdroj: wort

Jak vybrat trezor

Odolnost a kvalita trezoru je stejně důležitá jako jeho umístění. Potenciální zloděj bude muset hledat a cílem hry je, aby ho nenašel vůbec, nebo hledáním ztratil maximum času.

Cílem je zdržet zloděje co nejvíce a získat čas pro příjezd policie. Zdroj: leparisien

 Kam s ním

Umístění bude první otázka, kterou je třeba vyřešit. Místo přímo souvisí i se způsobem využití trezoru. Pokud ho používáte každý den nebo velmi často, měl by být umístěn na snadno přístupném místě. Možná, že je při výkonu povolání pro vás nutný přístup pro zbraň v trezoru i několikrát denně. Velký trezor na lovecké zbraně, byť do něj budete potřebovat chodit častěji, nebude vhodné umístit třeba v kuchyni. Naopak, pokud jsou  v trezoru uloženy méně využívané předměty, může být skryt na místě, které je mnohem obtížněji přístupné, schovaný za různými předměty nebo ve výšce, přístupný pouze za pomoci schůdků.

Netradičně zabudovaný trezor. Je nasnadě, že toto řešení je vyrobeno na zakázku. Zdroj: lainformacion

 Správné místo

Vyberte stěnu či podlahu, která je dostatečně pevná a vhodná pro instalaci. Vybírejte místa, která nejsou obvyklá. Pozor! Všechny stěny nejsou vyrobeny ze stejného materiálu, je samozřejmě nutné instalovat nebo upevnit trezor pouze k pevné zdi. Sádrokarton je zcela nevhodný.  Upřednostněte beton, vápencové bloky, terakotu nebo pevné cihly.

Trezor umístěný v krbu. Zdroj: systemed

 Upevnění na stěnu

Upevnění ke stěně či za falešnou stěnou nebo na dně skříně je velmi vhodný způsob. Čím lépe a více zapuštěný, tím spíše odradí většinu zlodějů k jeho zdolání či odnesení. Vysekávání trezoru ze zdi způsobí hluk, který může upoutat pozornost sousedů a poskytne čas policistům přivolaným alarmem.

 Zabudován v podlaze

Trezor bude dokonale skryt pod podlahovou krytinou či kobercem, kterou snadno nadzvednete. Takto můžete umístit trezor kdekoliv v domě a žádný zloděj nebude mít čas na prohlídku každé lamely podlahy či části koberce. Přestože toto řešení nepatří k nejpraktičtějším, rozhodně bude trezor velmi pevně zafixován a zloděj ho těžko  najde.

Kam trezor nepatří

Všichni jsme shlédli filmy, kde byly trezory umístěny za obrazy či zrcadlem. Vězte, že zloději viděli stejné filmy, a proto se na taková místa určitě podívají. Na druhou stranu je však toto řešení estetické a trezor snadno přístupný. Vyhněte se fixaci ke snadno rozbitným plochám – psací stůl, šatna, skříň .. Vždy kovovou skrýš kotvěte do těžko rozbouratelných ploch.

Zloději jsou dnes vynalézavější. Zdroj: Wort

Zvolte správnou velikost

Malý trezor můžete umístit třeba do skříně mezi hračky dětí, do vinotéky, nad skříň, do botníku… Větší trezor umístěte do méně používané skříně, do sklepa či garáže. V každém případě dbejte na správné kotvení.

Velký trezor na zbraně může stát volně, jeli správně ukotven. Zdroj: stack-on.com

Trezor pro dlouhé zbraně může stát volně, je-li správně ukotven. Zdroj: stack-on

Vyberte model

Podle místa a potřebného objemu můžete volit mezi trezory volně stojícími, trezory do zdi, ohnivzdornými trezory, vodotěsnými trezory, trezory-skříněmi na zbraně či spisovými trezory.  Ujasněte si, kolik předmětů a jakých potřebujete v trezoru přechovávat a podle toho vyberte.

Dalším prvkem, kterým se můžete při volbě nejlepšího trezoru řídit je způsob zavírání.

 Model na klíč – nejpoužívanější varianta, ale s úkolem pečlivě klíč někde uložit.

Jednoduchý trezor na klíč. Zdroj: Emag

Model s kódovým zámkem –  elektronickým či mechanickým. Odpadá povinnost opatrovat klíč, kód můžete snadno změnit nebo poskytnout více osobám

Malý kódový trezor. Zdroj: Leroymerlin

Kombinovaný zámek – klíč  i kód. Kromě potřeby opatrovat klíč je výhoda dvou zámků jasná. Mimo vyšší bezpečnosti je možné přístup do trezoru umožnit třeba jen 2 osobám, z nichž každá ovládá polovinu zámku.

Kombinovaný tezor. Zdroj: Leroymerlin

Způsob instalace

Montáž svépomocí má nespornou výhodu – pokud jej instalujete sami, budete opravdu jediní, kteří vědí o jeho umístění. Před vysekáním otvoru ve zdi zkontrolujte také vedení elektrických kabelů či potrubí. Pozvěte odbornou firmu. Pomůže nejen s výběrem, ale při instalaci trezorů dokáže pomoci nelézt optimální místo a odpadne riziko špatného uchycení či poškození kabelů, potrubí či zdí.

Odborná firma pomůže nejen s instalací a výběrem místa, ale i stěhováním. Zdroj: Liberty Safe

Příliš rafinovaně a složitě dostupný, byť správně ukotvený trezor nebude plnit svou funkci, pokud ho potřebujete užívat často. Složitý přístup vás odradí od ukládání , budete je častěji nechávat volně, a tím zvyšovat riziko případného zcizení. Snadno objevitelný trezor, který bude správně ukotvený, odradí většinu zlodějů od akce.


You must be logged in to post a comment Login