Architektura a design

Jak vybírat interiérové dveře, abyste si i designově mohli prásknout

Od   | 

Dveře otevřeme průměrně třicetkrát za den a zhruba deset tisíckrát ročně. To už stojí za to vybrat pěkné i bytelné, aby vydržely hodně. Třeba i prásknutí, když budete chtít něco podstatného doma zdůraznit. A když to nebude třeba, i tak je třeba si dobře vybrat – protože dveře jsou interiérovým designovým prvkem, který se  ani časem neokouká.

Interiérové dveře podtrhnou vzhled místností. Zdroj: Sapeli

Povrchový materiál dveří by měl být na prvním místě

Výběr materiálu bychom neměli podceňovat, přece jen se jedná o investici na několik let. Povrch dveří by měl mít takovou vlastnost, která odpovídá danému prostředí interiéru, do kterého jej pořizujeme. V dnešní době je na trhu nejoblíbenější CPL laminát, který se hodí do domácností s dětmi a domácími mazlíčky. Nejen že vydrží jejich nápor, ale zároveň materiálu nevadí ani vlhko, voda a barva nikdy nevybledne. CPL laminát existuje v hladké variantě, ale také v 3D variantě, která skýtá vzhled jemného rýhování, které naprosto dokonale imituje strukturu dřeva. Téměř stejné vlastnosti najdete i u hladké PVC fólie, nebo plastického polypropylenu. Pokud ale do dveří nechcete moc investovat, s přehledem poslouží pro běžný chod domácnosti dveře s povrchem kašírovací fólie. Pokud jste naopak ochotni do dveří investovat a zároveň preferujete vyloženě přírodní materiály, pak lze na trhu dostat dveře z masivu, nebo opatřené dýhou dřeva. Jako výplň dveří se používá vyztužený papírový materiál, díky kterému mají dveře mnohem nižší hmotnost a zároveň se pohodlně otevírají a zavírají. Na trhu najdeme i na dveře, které jsou vyztuženy dřevotřískovou deskou, která je nejen stabilnější a pevnější, ale zároveň protihluková. Za toto provedení si konečný uživatel samozřejmě připlatí.

Velkým hitem jsou dveře, které splývají s stěnou, takzvané dveře bez zárubní. Zdroj: Dorsis

Jak vybírat dekor interiérových dveří?

Dalo by se říct, že v dnešní době je na trhu tak široký výběr dekorů i odstínů, že budete dlouho váhat, který zvolit. Základním pravidlem při výběru je ale dodržovat dvě hlavní pravidla, díky kterým nikdy nešlápnete vedle. Odstín dveří by měl ladit především k podlaze a to tak, že mohou být ve stejném odstínu anebo naopak v kontrastním. Nikdy nevybírejte úplně jinou barvu, než je barva a dekor podlahy. Zároveň se vyvarujte výběru odstínu na internetovém vzorníku či v katalogu, jelikož barvy jsou téměř vždy odlišné oproti skutečnosti. Raději navštivte prodejnu osobně a vybírejte přímo z dostupných vzorků. Není od věci ani vzorek vzít ven na přirozené světlo, nebo ho vyzkoušet přímo doma. 

Nezapomeňte ke dveřím vybrat i vhodnou kliku. Zdroj: Cobra

Vzhled dveří musí pasovat do interiéru

Kromě dekoru a odstínu dveří je velmi důležitým krokem i to vybrat design, provedení a vzhled dveří. Nejen že provedení musí pasovat do interiéru, ale zároveň musí potěšit i vaše oko. Na trhu naleznete širokou škálu dveří se skleněnými výplněmi, plnými dveřmi, dekorovaného vzhledu, dveřmi v moderním pojetím například v kombinaci s hliníkovými proužky, ale i nadčasové dveře do designového interiéru. Prosklené dveře mohou být například celé, nebo jen v pruhu. Záleží také na tom, jestli je sklo čiré, nebo mléčné a do pokoje není tím pádem vidět. Před koupí dveří si model opravdu dobře prohlédněte a zkuste si ho představit v interiéru. Vzhled musí být příjemný především vám. 

Skleněné dveře se dokonale hodí do moderních interiérů. Zdroj: Dorsis

Nezapomeňte vybrat i funkci dveří

Kromě vzhledu, povrchu a dekoru je třeba vybírat i funkčnost dveří. Přejete si klasické otočné dveře, které jsou instalovány do pantů na stěně? Pokud je váš byt, nebo dům laděn do nadčasového vzhledu, můžete vybírat z otočných dveří, které disponují skrytými panty, které se jednoduše zapustí do roviny stěny. Kromě klasických otočných dveří je možné volit i posuvné dveře do stran, které ušetří prostor, do kterého by se jinak museli otáčet a zároveň jsou ideální jako bezbariérový přístup. Na výběr je posun jak do pouzdra, tak i na stěnu. Nevýhodou posuvných dveří na stěnu je to, že prostor kam se posouvají, nesmí být obestavěn nábytkem či jinými předměty. 

Posuvné dveře nezabírají tolik místa a zároveň jsou praktické a vzhledově do moderního stylu zapadnou.
Zdroj: Sapeli

Na dveře myslete včas!

Výběr, výroba, ale i montáž dveří zabere dost času. Proto si na výběr dveří stanovte minimálně 1 – 5 týdnů. Nezapomeňte, že po výběru je důležité také zaměření, které trvá 2 – 4 dny. Výroba dveří je asi nejdelší proces a zabere až 10 týdnů, v závislosti na tom, jaké dveře si vyberete. A nakonec jakmile budete vědět termín dodání, sjednáte si i datum montáže, která bez komplikací obvykle zabere asi jeden 1 – 2 dny. 

 

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login