Technika v domácnosti

Vybíráme domácí vinotéku: (Ne)jen pro milovníky vína

Od   | 

Nejen milovníci dobrého vína jistě ocení domácí vinotéku, do které mohou sáhnout pro láhev kdykoliv a nemusí ji dávat narychlo chladit do lednice. Jenže samotný výběr spotřebiče není úplně jednoduchý – musíte rozeznávat nejen jednozónovou a vícezónovou vinotéku, ale vzít v potaz i ostatní parametry, design, či provedení.

Vinotéky ocení milovníci vína. Je ale důležitý jejich správný výběr.
Zdroj: Haier

Jedna, nebo více zón?

Pokud pijete pouze jeden druh vína, pak je ideální pořídit si jednozónovou vinotéku, kde je pouze jedna teplotní zóna. Jestliže ale druhy vín střídáte podle příležitostí, či podle chuti, vsaďte na vícezónovou vinotéku, kde lze pro jednotlivé zóny nastavit odlišnou teplotu. Kromě toho se soustřeďte i na kapacitu vinoték. Do menších domácích vinoték se vejde až 8 lahví, tudíž pro ryze soukromé účely postačí. Pokud ale chcete mít vychlazené různé druhy vína, můžete si pořídit i větší vinotéky na profesionálnější úrovni, kam se vejde klidně i několik desítek lahví najednou.

Jednozónovou vinotéku pořiďte, pokud pijete pouze jeden druh vína.
Zdroj: Haier

Chlazení vinoték

Velkou pozornost věnujte i způsobu chlazení, od kterého se odvíjí jak pořizovací cena, tak i provozní. Na výběr máme buď vinotéky, které se chladí pomocí kompresoru, nebo termoelektrického článku. Pokud dáte přednost kompresoru, bude vinotéka fungovat stejně jako lednice – tedy na základě chladicí kapaliny. Tento způsob chlazení je rychlý a víno bude připravené během několika desítek minut. Jejich nevýhodou je vyšší hlučnost, kterou ale dokáže regulovat speciální systém. Vinotéky které jsou chlazeny pomocí termoelektrického článku se chladí na základě Peltierova článku. Oproti chlazení kompresorem jsou levnější a i tišší. Jedinou nevýhodou je menší výkon, a tím pádem i delší doba chlazení. Proto se tento systém využívá u vinoték s nižší kapacitou.

Stejně důležitý je i způsob chlazení. Zdroj: Haier

Nikdy vinotéku neumísťujte:

  • Na místo, kam dopadají dlouhodobě přímé sluneční paprsky, které zhoršují kvalitu vína a celkově jejímu prostoru přidávají teplotu, čímž pádem musí vinotéka více chladit.
  • Nešťastnou volbou je i situování vinotéky v blízkosti trouby či varné desky, které opět teplotu ve vinotéce navyšují.
  • Stejně tak by vinotéka neměla být umístěna u radiátoru nebo krbu.

Vinotéku neumisťujte ke zdroji tepla. Zdroj: Candy

Design aneb dělá i parádu

Při výběru je důležitý také design vinoték, který musí ladit s ostatním vybavením. Pokud máte prostor a chcete, aby vinotéka splynula s kuchyní, zvolte elegantní vestavný typ, který lze umístit buď do kuchyňské linky, nebo ostrůvku a někdy i do obývací stěny. Volně stojící vinotéky na druhou stranu můžete umístit téměř kamkoliv, ale stěžejní je vzhled nejen přední části spotřebiče, ale i boků. Na trhu se nejčastěji objevují neutrální barvy vinoték jako je nerez, bílá nebo černá, ale výjimkou nejsou ani stylové barevné kousky. Elegantním řešením je neutrální rám a skleněná dvířka s úchytem. 

Vinotéka by měla se stylem kuchyně ladit. Zdroj: Haier

Spotřeba energie

Vinotéka poběží 24 hodin, proto je potřeba věnovat pozornost i spotřebě energie, která by mohla ve finále velmi překvapit. Nejúspornější spotřebič zakoupíte pod označením písmenem A a vinotéka, která spotřebuje nejvíce energie, je označena písmenem G.

Zajímat by nás při výběru měla i spotřeba. Zdroj: Candy

Funkce vinoték

Na základě cenové relace jsou vinotéky vybaveny také nejrůznějšími funkcemi. Většina vinoték je vybavena vnitřním osvětlením, které může svítit nepřetržitě, nebo se rozsvítí, jakmile otevřete dvířka. Častou funkcí je i LED displej, který zobrazuje teplotu a vlhkost uvnitř vinotéky. Výjimkou není ani UV filtr, který chrání vína před světlem a sluncem, nebo ovládání přes telefon pomocí WiFi. A pokud máte v domácnosti děti, vyplatí si vybrat vinotéku se zámkem. 

Která pračka ve SLIM provedení vypere 10kg prádla?

 

Cena

Podle výše zmíněných parametrů se samozřejmě odvíjí také cena. Nejlevnější varianty lze zakoupit již kolem třech tisíc korun, nicméně s malou kapacitou a minimem funkcí. Za ty lepší zaplatíte i několik desítek tisíc.

Podle velikosti, funkcí a parametrů se odvíjí i cena. Zdroj: Haier

Fotogalerie:

 

Zdroj: Vino-klub, Wine house, Candy

 

 


You must be logged in to post a comment Login