Rady a tipy

Vybíráme bazén: Je lepší nadzemní nebo zapuštěný?

Od   | 

Během horkých letních dnů se to bez koupání občas neobejde. Přeplněná koupaliště a vysoké vstupné však čím dál více lidí vedou k pořízení vlastního bazénu. Pro jaký se ale rozhodnout? A jak nákladné může jeho pořízení být?

Česká republika je bazénovou velmocí. A není na tom nic zvláštního. Vlastní bazén s sebou přináší soukromí a pohodlí. I z toho důvodu můžete vybírat z velkého množství variant. My se dnes společně podíváme na to, jaké řešení je ideální a s čím počítat, pokud se rozhodnete pro nadzemní nebo zapuštěný bazén.

Nadzemní bazény jsou rychlým a dostupným řešením. Zdroj: Mountfield

Nadzemní bazén

Nadzemní bazény jsou velmi populární a jsou dostupné v několika provedeních. Na trhu nejčastěji narazíte na nafukovací, plastovou nebo plechovou variantu. Zatímco životnost nafukovacího bazénu je poměrně krátkodobá, plechová varianta s konstrukcí vám může sloužit i několik let.

Pro koho je nadzemní bazén vhodný

Nadzemní bazény jsou ideálním řešením pro rodiny s dětmi, protože zamezují riziku pádu dítěte do vody. Díky malé hloubce jsou bezpečné a jsou také poměrně levnou variantou. Nafukovací bazén s filtrací můžete pořídit už od dvou tisíc korun, bazén s konstrukcí je pak o pár tisíc dražší. Stále se však jedná o dostupné řešení, které skvěle poslouží pro letní osvěžení a užívat si ho můžete už za pár hodin od nákupu. Ideální je také v případě, že jste v nájmu nebo nechcete na zahradě zahajovat velké úpravy a stavební práce.

Zvažte výhody i nevýhody přesně na míru vašemu životnímu stylu. Zdroj: HomeInCube

Úskalí nadzemního bazénu

Nadzemní bazény se však nikdy nezačlení do krajiny a vždy budou na zahradě trochu rušivým elementem. Kromě toho neposkytnou příliš prostoru pro zdatné plavce. Nakonec je důležité dodat, že mají pouze omezenou životnost a často je třeba hledat místo pro jejich mimosezónní uskladnění.

Jak připravit pozemek na nadzemní bazén

Před položením bazénu zkontrolujte dané místo a zbavte jej kamenů, kořenů a dalších nerovností. Po zhutnění podkladu pak zasypte místo pískem (postačí jeden centimetr) a na písek pak položte podložku pod bazén. Poté na místo umístěte bazén a letní zábava může začít!

Zapuštěné bazény jsou nákladnější, představují však praktické a estetické řešení. Zdroj: Mountfield

Zapuštěný bazén

Zapuštěný bazén je bezesporu velmi luxusní a estetickou záležitostí. Na rozdíl od nadzemního bazénu zvýší hodnotu vaší nemovitosti. Vybírat můžete z betonových, nerezových nebo sklolaminátových variant. Kromě materiálu se liší také tím, zda mají přeliv, nebo zda voda sahá pár centimetrů pod okraj. V druhém případě však této skutečnosti přizpůsobte i hloubku bazénu.

Pro koho je zapuštěný bazén vhodný

Zapuštěný bazén je ideální pro náročnější jedince, kteří si bazén přejí citlivě začlenit do krajiny. Je skvělým rozhodnutím také pro ty, kteří si přejí skutečně zaplavat a odpočinout. Díky svým vlastnostem mohou zapuštěné bazény sloužit i několik let a při správné údržbě budou stále vypadat jako nové. Navíc nabízí možnost zastřešení (roleta nebo stříška), díky čemuž poskytnou i potřebnou bezpečnost pro rodiny s dětmi a domácími mazlíčky.

Zdroj: HomeInCube

Úskalí zapuštěného bazénu

Mezi největší úskalí pořízení zapuštěného bazénu patří: vysoké náklady, nároky na prostor a mnoho práce. Pokud si nadšeně prohlížíte katalog a našli jste zapuštěný bazén svých snů za patnáct tisíc, s oslavami ještě počkejte. Náklady za bazén jsou na celém procesu realizace to nejlevnější. Terénní a stavební práce, příslušenství, doprava a odborná instalace totiž nakonec přesáhnou minimálně sto tisíc korun. Celá investice za to však rozhodně stojí.

Zdroj: Better Homes and Gardens, The Spruce, Kapitoly o zahradách

 

 


You must be logged in to post a comment Login