Rady a tipy

Vyberte správně barvu pro svůj domov. Bude se vám lépe bydlet.

Od   | 

O barvách se všeobecně ví, že mají vliv na psychiku, a tak když přemýšlíme, v jaký odstínech budeme ladit svůj domov, hledáme barvy a jejich kombinace, které nám jsou příjemné a lahodí oku. Jenže ouha. Častokrát se stane, že vybrané barvy nakonec působí na stěně úplně jinak, než jsme očekávali. Jak správně vybrat odstín, abychom z něj brzy nekokrhali?

Žlutá do kuchyně patří. Zvolíme-li ji decentně (vlevo), pak výsledek dopadne dobře. Vpravo vidíme, že nevhodnou výmalbou podtrhneme nepěkné uspořádání skříněk a spotřebičů

První a nejdůležitější rada zní: nepospíchejte a výběru barvy věnujte dostatek času. Nefunguje to tak, že se ráno probudíte a řeknete si, chcete, a vyrazíte do prvního hobby marketu, kde zakoupíte barvu a vymalujete. Někdy to může vyjít, ale ve většině případů tomu tak není.

Stěny malujeme ode zdi ke zdi

Nejprve bychom měli barvu vyzkoušet alespoň na části stěny a chodit kolem ní a říkat si, jak se nám líbí a jestli je to ta pravá. Barva může vypadat jinak v určitou denní dobu a působí i jinak s ohledem na zařízení. Tmavší nábytek ji ještě více ztmaví, světlý naopak opticky ubere na intenzitě. Barvu také vybíráme podle toho, na jakou světovou stranu je pokoj. Na sever nejde tolik slunce, a tak se sem hodí teplé odstíny (žlutá, oranžová, zelená) a na jih si můžeme troufnout natřít studenější barvy, modrou, studenu žlutou, zelenou, šedou.

Modrá je barvou komunikace, vhodná je proto i do jídelny. Zdroj: Home Style

Použijte vzorníky

K výběru barev existují vzorníky – pozor, jsou od různých výrobců – pokud chceme namíchat barvu, pak bychom se měli držet vzorníku daného výrobce. Než zvolíme odstín, vždy bychom měli barvu přiložit k bílému papíru, uvidíme kontrast se stropem, který zpravidla zůstává bílý. Vyplatí se v obchodě koupit menší množství barvy (někdy prodávají i 0,5 litrové balení). A to nejdůležitější – barvu vždy vybíráme na denním světle, protože v obchodě je umělé osvětlení, které odstín zkresluje.

Nebojte se tmavých odstínů, dají vyniknout nábytku. Zdroj: Primalex

Jakou zvolit intenzitu barvy

S intenzitou barvy pozor. Chceme-li výraznou barvu, pak pro ni vyberme jen jednu stěnu, rozhodně nevymalujeme celý pokoj – to bychom z toho za chvíli kokrhali. Také bychom se měli držet určitých pravidel, například sytě červená se nehodí do ložnice, protože nepůsobí uklidňujícím dojmem, ale o tom později. Chceme-li zvolit barvy, těmi pastelovými víceméně nic nezkazíme, jsou mírné a příjemné pro oči.

Výraznou barvu aplikujte jen na jednu stěnu

Jaká jsou pravidla pro malování

Stěnu malujeme vždy ode zdi ke zdi, nikdy nenecháváme okraje, nebo nekončíme v polovině stěny. Někdy je sice patrný záměr, ale málokdo uhádne jaký. Navíc takové řešení místnost opticky zkresluje. Může vypadat menší, větší, užší….podle toho, co na té zdi vymyslíme. Malujeme až ke stropu? Rozhodně ano, přestože je strop křivý. Musíme najít šikovného malíře, který si musí dát záležet a vymaluje třeba centimetr pod strop, ale rozhodně by neměl končit 10 cm pod stropem.

Barvu vybírejte s ohledem na situaci pokoje vůči světovým stranám

Jak najít správnou barvu

Než se pustíme do významu barev, připomeňme, že barvy jako takové bychom měli užívat tak, abychom je mohli snadno změnit. Obecně se doporučuje vytvořit neutrální základ a ten pak doladit v podobě solitérů a doplňků. Například křesel, koberců, váz, obrazů, někdy i dvířka nábytku, která lze snadno změnit. Někteří prestižní výrobci dokonce připravují celý koncept – sedací souprava, nábytek k tomu komoda a koberec, doplňky… 

Takhle to dopadne, použijeme-li více barev v jednom prostoru. Je-li to domov, pak na nás časem může směs barev působit neuspořádaně.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login