Kuchyně

Výběr varné desky: Co byste měli zvážit při výběru?

Od   | 

Správným výběrem varné desky ve své kuchyni vytvoříte komfortní prostředí pro vaření. Proto je důležité zvážit různé parametry, abyste vybrali ideální model. Nabízí se přitom řada různých možností, ze kterých můžete vybírat.

Typ varné desky

Prvním krokem by vždy mělo být rozhodnutí, jaký typ varné desky vlastně chcete. Každý z nich má specifické vlastnosti, které výrazně ovlivňují vaření. Proto je důležité si předem rozmyslet, jaký typ bude do vaší kuchyně ideální.

V nabídce najdete:

  • plynové desky,
  • indukční desky,
  • sklokeramické desky,
  • kombinované desky.

Plynová varná deska

Plynové desky mají v kuchyních rozhodně své místo, jelikož jde o klasiku. Mezi hlavní výhody patří rychlé zahřívání a okamžitá regulace plamene. Vždy tak máte vše pod kontrolou. Na druhou stranu je však údržba této desky značně náročná, po plynu navíc zůstává mastný film v okolí. Jde o cenově dostupnou volbu, u které je však třeba počítat s určitými negativy.

Indukční varná deska

Indukční desky jsou moderní a patří mezi velmi oblíbené. Jejich hlavní výhodou jsou malé provozní náklady, ohříván je totiž přímo hrnec, nikoli okolí. Jde o velmi rychlý způsob ohřevu, díky čemuž je vaření pohodlné. Navíc se nemusíte bát připálených nečistot. Údržba je opravdu jednoduchá. Je však třeba počítat s tím, že prvotní investice je poněkud vysoká a budete potřebovat speciální hrnce.

Sklokeramická varná deska

Svým designem se sklokeramická deska podobá té indukční, funguje však na jiném principu. Pro ohřev je využívána elektrická energie. S tím souvisí i další vlastnosti – ohřev není ve srovnání s indukcí tak rychlý a efektivní. Jde však o cenově dostupné řešení, které skvěle zapadne do každé kuchyně. Jednoduchá údržba je pak dalším benefitem.

Kombinovaná varná deska

Díky kombinovaným varným deskám se nemusíte rozhodnout pouze pro jeden z výše zmíněných druhů. Tyto modely totiž kombinují různé varianty – indukci a sklokeramiku, či třeba indukci a plyn. Můžete si tak zvolit ideální kombinaci, která vyhoví vašim potřebám. Nejste tak závislí pouze na plynu či pouze na elektřině.

Další důležité parametry

Jakmile máte vybraný konkrétní typ, je čas zaměřit se na další parametry. Mezi ty nejdůležitější patří výkon a příkon. Ten je vhodné vybírat dle toho, jak náročné pokrmy vaříte. Pokud potřebujete stabilní výkon na všech plotýnkách, volte vyšší výkon. Pro běžné vaření je naprostým minimem celkový výkon desky 6000 W.

Zaměřte se také na velikost a počet plotýnek. Standardní volbou jsou desky se čtyřmi plotýnkami, ovšem moderní varné desky nabízí i další řešení – oválnou zónu či propojení dvou varných zón. Ani s velkým hrncem tak nebudete mít problém.

Varná deska je základním vybavením kuchyně, bez kterého se neobejdete. Buďte při výběru pečliví, najdete tak ideální řešení pro své potřeby.

 


You must be logged in to post a comment Login