Ložnice

Jak na výběr šatní skříně do ložnice: Správné provedení vyřeší nedostatek prostoru pro ukládání

Od   | 

Výběr vhodné šatní skříně se na první pohled nemusí zdát ničím složitým – většina lidí ji vybírá podle designu tak, aby se daný kus nábytku hodil ke zbytku vybavení. Právě design šatní skříně však není tím jediným, na co byste se měli při výběru zaměřit. A my vám dnes řekneme, jak vybrat správně.

Jak bude šatní skříň vypadat zevnitř?

Trička, šaty, kalhoty, ale i blůzy a obleky. Každý z nás má ve svém šatníku nejrůznější kousky oblečení, z nichž každý vyžaduje jiný způsob uložení. Každý kousek by měl mít ve skříni vlastní místo – k jakémukoliv kousku byste se měli dostat pohodlně a bez toho, abyste „rozhrabali“ celý obsah skříně. Trička je třeba srovnat do polic, šaty zavěsit na ramínka, tepláky můžete dát do drátěných košů. Možností je hodně.

Vestavěné skříně nenarušují čisté linie.
Zdroj: Makhno Studio

Proto si vnitřní konstrukci skříně pořádně promyslete. V současnosti je na výběr spousta systémů, z nichž si jistě dokážete zvolit ten, který vám bude vyhovovat. Budete potřebovat tyč na pověšení ramínek? Jsou police dostatečně široké a hluboké? Nechybí vám ve skříni výsuvné šuplíky? Promyslete si, co všechno budete ve skříni uchovávat a podle toho si vytvořte svoji představu.

LED do ložnice patří!

Jaké rozměry budete potřebovat?

Ruku v ruce s vnitřním vybavením šatní skříně jdou i její rozměry. Ty v první řadě ovlivňuje velikost prostoru, v němž se bude nábytek nacházet. Myslete na to, že méně je někdy více. Po umístění skříně do ložnice by vám neměla nijak překážet. Pokud ve skříni tyč na ramínka nepotřebujete, mohou mít police menší hloubku. Zde jsou nejčastější rozměry, s nimiž budete muset pracovat:

  • Pro uložení běžného oblečení do polic: minimální hloubka činí 45 cm.
  • Pro pověšení oblečení: potřebujete minimálně 70 cm prostoru pod tyčí. U delších kabátů až 140 cm.
  • Pro uložení objemného oblečení na ramínku (kabáty): minimální hloubka činí 55 cm.

TIP PRO VÁS: Pokud máte prostor na úzkou a hlubokou šatní skříň, doporučujeme vám poohlédnout se po výsuvných šatních tyčích.

Trendem jsou prosklená dvířka. Zdroj: Home Style

Jak vysoká vaše šatní skříň bude?

Čím vyšší skříň si domů pořídíte, tím více úložného prostoru budete mít k dispozici. Horní police jsou vhodné na skladování zejména sezónního oblečení. Pokud budou v horních policích věci, které běžně nepotřebujete, nebude výška skříně problém. Do ostatních polic byste však měli dosáhnout bez potíží.

Stejný design svítidel umocní krásu domova

Skříň musí být stabilní

V případě, že doma nemáte úplně rovnou podlahu, budete se muset podívat po skříni, kterou budete moct připevnit ke stěně, případně ji budete moct spojit s další skříní. Díky tomu se vám nebude skříň kývat při každém otevření. Navíc nebudete mít strach, že ji na sebe strhnou vaše děti. Co se týče materiálu, nejstabilnější je těžké masivní dřevo, skříň z lamina je méně stabilní, ale je lehká, takže se vám s ní bude v budoucnu dobře manipulovat.

Šatní skříň můžete vytvořit také jako malou místnost. Zdroj: Home Style

Jakým způsobem se bude skříň otvírat?

Velmi oblíbeným způsobem otvírání skříně jsou v současnosti posuvné dveře. Šatní skříně s posuvnými dveřmi se hodí i do menších prostor, nezaberou totiž žádné místo navíc. Naopak dvoukřídlé dveře by vás mohly omezovat. Jestliže ale máte možnost samostatné šatny, nebo máte prostornou ložnici, volte klasické dveře, které jsou při manipulaci mnohem tišší. Navíc se dostanete do celé skříně najednou. V případě posuvných dveří jen do jedné poloviny. Při výběru se zaměřte také na uchycení dveří – vyhovuje vám? A jak jsou na tom pojezdové mechanismy? Otvírá se skříň lehce, šuplíky rovněž?

A co již zmíněný design?

Šatní skříň vybírejte podle ostatního nábytku u vás doma, ale i podle stylu, v němž je zařízena vaše ložnice. Pokud si nejste jisti výběrem konkrétní skříně, můžete si pořídit rovnou celou ložnicovou sestavu. Ta k sobě bude ladit určitě. Do menších prostor vám doporučujeme vybírat ze světlejších skříní, doporučujeme posuvné otvírání, zkusit můžete také rohovou skříň. Do větších prostor zvažte klasicky otvírané dveře, skříň může být tmavší.

Šatní skříň může být vymezena dřevěným obložením. Zdroj: Awork Design Studio

Jaký materiál vybrat?

Šatní skříně se nejčastěji vyrábějí z masivu, lamina či MDF. Všechny zmíněné materiály se udržují snadno, masiv je však kvalitnější a stabilnější. Jestliže dáte přednost laminu, police by měly být tlusté alespoň 18 mm, jinak hrozí jejich prohýbání. Hrany by měly být dokončeny ABS pásky. Nezapomínejte ani na kování – kování, panty i úchytky musejí být kvalitní, jejich nekvalita se jinak projeví velmi rychle.

Fotogalerie:

LED pásky – snadná montáž a efekt ihned

 

 


You must be logged in to post a comment Login