Dětské pokoje

Osvětlení v dětském pokoji má velký vliv na psychiku dítěte: Nepodceňte ho

Od   | 

Často se rodiče domnívají, že děti ve svém pokoji nepotřebují moc světla. Opak je ale pravdou. Dětský pokoj využívají jeho obyvatelé nejen ke spánku, ale také k práci (což je v tomto věku pro ně škola a vše s ní spojené) a hraní. A k tomu všemu je nutné pokoj zařídit. Netýká se to jen nábytku, ale také osvětlení s jehož pomocí tu navodíme pracovní nebo odpočinkovou atmosféru. To vše pomocí barvy a intenzity světla.

Kromě centrálního světla by v pokoji nemělo chybět osvětlení u postele a na pracovním stole. Zdroj: Aulix Lighting

V případě, že si malé dítě hraje na zemi, musí mít dostatek světla po celém prostoru, pokud si čte knihu, tak stačí mít menší intenzitu světla, ale neměla by chybět lampa, která osvětluje čtecí koutek. Vhodné je například stojací nebo nástěnné provedení s možností nastavení kloubu. Děti, které se bojí usínat po tmě, mohou vyžít funkce „nočního světla“ u stropního svítidla, případně mít malou lampičku hned u postele, která bude svítit celou noc.

 

Nepodceňte osvětlení dětského pokoje, má velký vliv na psychiku dítěte.

 

Jak děti rostou, mění se i potřeby osvětlení dětského pokoje. Malé dítě potřebuje mít hrací prostor osvětlený celý, těm větším stačí nasvítit jednotlivé části pokoje podle činnosti (stůl/postel). Dokud dítě netráví čas u stolu, nemusí tu mít stolní lampu, ale mělo by mít světlo hlavně u postele, když si s rodiči čte pohádky.

Teenageři tráví spoustu času hraním her na mobilu nebo na počítači. I tento prostor je zapotřebí nasvítit. Stačí alespoň zapnout běžnou stolní lampu, nebo lze za monitor případně i kolem stolu použít LED pásek, aby ostré světlo vycházející z monitoru nebylo jediným zdrojem světla při této činnosti.

 

Osvětlení dětského pokoje očima odborníka

 

Fotogalerie:

Zdroj: Aulix lighting

 

 


You must be logged in to post a comment Login