Koupelny

Jak na výběr koupelnového radiátoru? Měl by být nejen funkční, ale i stylový

Od   | 

Vzpomínáte na časy, kdy byl koupelnový radiátor pouze potřebným vybavením, ale nikdo se s ním příliš nezaobíral? Dnes jsou tyto doby ty tam a radiátor hraje velmi podstatnou roli v koupelně, a to nejen funkční, ale také estetickou. Dokáže podtrhnout styl koupelny a doslova může být jejím šperkem.

Výhodou koupelnového radiátoru, neboli žebříku je, že kromě vytopení místnosti poslouží dokonale jako sušák ručníků. Nemusíte se tedy o ně starat. Odborníci také doporučují ponechat dostatek prostoru jak za radiátorem, tak před ním, abyste mohli pohodlně pověsit nejen ručníky, ale třeba i vlhké bundy a oděvy. Při výběru je důležité dbát na důležité parametry a také na to, jak radiátor vypadá.

Radiátory dnes zastávají i dekorativní funkci. Zdroj: Zehnder

Počet členů domácnosti

Při výběru koupelnového radiátoru je velmi zásadní počet členů, kteří konkrétní domácnost obývají. Podle toho se totiž vypočítává, kolik ručníků v průměru sušíte a jak vysoký žebřík by tím pádem měl být. Pokud v domácnost  bydlí dva lidé, bohatě si vystačí s výškou radiátoru 100 – 120 centimetrů. U čtyřčlenné rodiny by se ale výška měla pohybovat již mezi 170 – 180 centimetry. Také šířka je důležitá a pokud nechcete ručníky skládat přes sebe, je ideální zvolit šíři alespoň 60 cm.

Důležité je se také zamyslet, kolik členů v rodině je. Zdroj a výrobce: PMH

Vytápění koupelnového radiátoru

Koupelnové radiátory lze vytápět třemi různými způsoby:

  1. Elektrické vytápění radiátoru – koupelnový radiátor je v tomto případě vybaven elektrickou topnou tyčí, která roztápí celý radiátor. Takový radiátor postačí připojit do zásuvky a topíte.
  2. Teplovodní vytápění radiátoru – tento typ vytápění patří mezi nejrozšířenější. Radiátor se připojuje na teplovodní soustavu a vytápění následně regulujeme pomocí termostatu. 
  3. Kombinované vytápění radiátoru – představuje kombinace prvních dvou způsobů. Výhodou kombinovaného vytápění je, že během dlouhé zimy topíte stejně, jako ostatními radiátory v domě s napojením na teplovodní soustavu a pokud si během chladnějších jarních dnů chcete přitopit, postačíte si s topnou tyčí, která topí po zapojení radiátoru do zásuvky.

Existují tři druhy vytápění. Elektrické, teplovodní a kombinované. Zdroj: Keraservis

Výkon hraje hlavní roli

Při výběru hraje nejdůležitější roli samotný výkon koupelnového radiátoru. Je tedy potřeba se poradit s odborníky, jaký výkon zvolit, aby dokázal bez problémů vytopit celou místnost a vám nebyla zima. Pro zvolení správného výkonu je důležité si zodpovědět několik parametrů. V prvním případě výkon ovlivňuje celková velikost koupelny, protože podle velikosti se vypočítává, jak velkou místnost má radiátor vytopit. Podstatné je také to, zda radiátor v koupelně zastává roli vytápění sám a nebo jestli koupelna disponuje i jiným topením, například podlahovým. 

Obecně se doporučuje výběr probrat s odborníky, ale pokud si chcete potřebný výkon spočítat sami, lze to podle standardních vzorců.

1. Pokud se jedná o starší stavbu lze výkon spočítat: délka x šířka x výška (objem v m3) x koeficient 50 = minimální požadovaný výkon ve Wattech

2. Máte-li novostavbu, nebo se jedná o úsporný objekt, pak výkon spočítejte: délka x šířka x výška (objem v m3) x koeficient 40 = minimální požadovaný výkon ve Wattech

 

Výkon lze jednoduše spočítat pomocí vzorečků. Zdroj: Boom Town

Na závěr samotný vzhled

Poslední fází při výběru potěší především ženy, jelikož se jedná o výběr samotného vzhledu a provedení radiátoru. Dnešní výrobci nabízejí širokou škálu tvarů, barev i materiálu a je jen na vás, jaký radiátor se bude hodit právě do vaší koupelny a také to, kolik peněz do něj budete chtít investovat. V domácnostech se nejčastěji objevují barvy radiátorů jako je nerezová, bílá nebo černá. Výjimkou však není ani červená, žlutá, nebo zelená. Pokud je koupelna sladěna do bílé barvy, může například červená barva prostoru dodat originalitu a šmrnc. Při výběru se také místo klasického kovového materiálu poohlédněte po skleněném. V koupelně působí moderně, designově a nadčasově.

Dříve se neřešily ani tvary žebříků a ve většině případech vítězil klasický styl. Dnes se ale na přední příčky dostávají například kulaté radiátory, nebo asymetricky tvarované, či zaoblené. Pohrát si lze také s instalací samotného topení. Pokud totiž chcete vyzkoušet něco nového, můžete si nechat radiátor namontovat vodorovně klidně pod okno. 

Výjimkou nejsou ani pestře zbarvené radiátory. Zdroj: Zehnder

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login