Inspirace

Výběr interiérového zábradlí je stejně důležitý jako výběr schodiště

Od   | 

Doma je důležité nejen pohodlí, ale také bezpečnost. A právě schodiště je v tomto ohledu dost zrádné a představuje nejčastější místo pádů a úrazů. Při jeho plánování věnujte zvýšenou pozornost nejen samotnému schodišti, ale také zábradlí. Může vám zachránit život! 

Zábradlí je důležitou součástí bezpečnosti na schodech, věnujte mu velkou pozornost

Kdy musím opravdu mít zábradlí?

Jakmile doma máte schodiště alespoň s pěti schody, musíte nechat nainstalovat zábradlí. Předepisuje to konkrétní norma o obytných budovách. Zábradlí se však rozhodně nevyhýbejte, i malé zavrávorání může mít za následek nešťastnou nehodu, kterou byste si mohli později vyčítat.

Pro děti je ideální zábradlí s výplní. Bát se nemusíte ani sloupků či mříží, ale dbejte na to, aby rozestup sloupků byl minimálně 11 cm. Při větším rozestupu hrozí, že malé dítě mezerou lehce proklouzne. Výška zábradlí by měla být zhruba 105 – 110 cm nad jednotlivými schody. Pro větší bezpečnost nainstalujte i madlo, které by mělo být správně ve výšce 50 – 60 cm.

Zábradlí je důležité nejen kvůli malým dětem, ale i při nechtěném zavrávorání

Vybíráme materiál

Výběr materiálu závisí nejen na tom, jaké zábradlí se do interiéru bude hodit, ale zároveň i na cenovém rozpětí, které budete chtít investovat. Vybírat můžete z dřevěného, kovového či skleněného materiálu. Dopředu si promyslete, jaký typ bude vypadat pěkně. Jen těžko se bude hodit skleněné zábradlí do venkovského stylu.

Skleněné zábradlí

Skleněné zábradlí je moderní a vypadá nadčasově. Skvěle se kombinuje například s kovem, ale nehodí se do každého interiéru. Pokud dům teprve zařizujete a přejete si skleněné zábradlí, zvolte k němu styl domu, který mu bude slušet. Pokud již interiér zařízený máte a vybíráte jen zábradlí, dávejte opravdu velký pozor, aby do stylu domu zapadlo.

Nevýhodou skleněného zábradlí je hladký povrch, kterého se třeba dítě bude špatně chytat, ale i fakt, že na lesklém skle bude vidět každý otisk.  Počítejte i s vyšší cenou a těžší hmotností, která může značně zatížit interiérové schodiště.

Skleněné zábradlí vypadá fantasticky, zvažte ale i nevýhody tohoto materiálu

Dřevěné zábradlí

Mezi nejoblíbenější materiály patří stále dřevo a není divu, dokáže navodit příjemnou domácí a útulnou atmosféru. Při výběru je důležité dbát na tvrdost materiálu a vybírat především z jasanu, javoru, buku, či dubu.

Výhodou dřeva je také jeho skvělá přizpůsobivost, a tak ho můžete kombinovat s různými materiály i styly. Nemusí být dominantou pouze venkovského stylu, zkombinovat ho můžete i s moderním vybavením. Navíc i po finanční stránce je dostupné. Jedinou nevýhodou, se kterou musíte počítat, je zvýšená údržba. Dřevo je potřeba natřít speciálním olejem nebo lakem.

Dřevěný dekor skvěle zkombinujete i s moderním, kamenným obložením!

Kovové zábradlí

Kovové zábradlí v interiéru vypadá skvěle, navíc se dá kombinovat s mnoha materiály. V posledních letech se stávají čím dál více oblíbenější, má to ale jeden podstatný háček. Vzhledem k jeho hmotnosti se nehodí do každého interiéru a schodiště může značně zatížit. Je tedy potřeba ho zakomponovat do projektové dokumentace anebo se alespoň poradit s odborníkem. Kovové zábradlí má navíc mnoho podob a můžete na něm zvolit různé dekorační prvky pomocí kroucení a tvarování sloupců.

Neobvyklá zábradlí – i maličkosti které vdechnou jiný rozměr

Mezi neobvyklá zábradlí můžeme řadit i ta nainstalovaná na točitých schodech, obzvlášť pokud je trochu vylepšíme. Než se rozhodnete pro typické, obyčejné provedení, zkuste masivní schodiště se zábradlím v kombinaci s propletenou výplní. Celkový pohled na zábradlí je zkrátka originální a neokoukaný. Pozor ovšem dávejte do jakého interiéru ho nainstalujete, ne všude se hodí.

Točitá schodiště jsou obvyklá, ale co je vylepšit takovou změnou?

Kdo by nemiloval tlumená, romantická osvětlení? Aplikovat je můžete i do zábradlí, a to tak, že světla budou již vestavěná, anebo stačí koupit LED pásky, které se připevní  zespodu zábradlí. A o večerní světlo není nouze!

Osvětlené zábradlí má nejen dekorativní účely, ale skvěle posvítí i na schody

Moderní verzí kovového zábradlí jsou tvarované jednotlivé sloupce. Tento typ schodiště však absolutně nevyhovuje malým dětem ani starší generaci. Na pohled vypadá sice moderně a nadčasově, s praktičností je však na tom o dost hůř.

Moderní zábradlí, které využije rodina bez malých dětí a starších lidí.

Fotogalerie:

Zdroj: Pinterest


You must be logged in to post a comment Login