Inspirace

Vybavujete velkou nebo malou předsíň? Máme tipy pro každou z nich

Od   | 

Předsíní by měla už na první pohled působit příjemně a vstřícně bez ohledu na to, zda je malá nebo velká. Přinášíme tipy, jak se poprat s nevelkým prostorem a zvelebit místnost, která velikostí připomíná taneční sál.

Zdroj: Home Style

Předsíň plní spoustu funkcí. Odkládáme si zde kabáty, bundy, boty, čepice, deštníky, klíče, tašky a někdy zde máme i uložené některé oblečení.

Minimální prostor

Podle norem musí být předsíň široká minimálně 110 cm, ale ještě lépe alespoň 140 až 170 cm. Tvar a rozměry jsou nejdůležitějším kritériem při zařizování, který ovlivňuje výběr vybavení. Myslete na to, že člověk, který nese rozměrná zavazadla, potřebují mít průchod široký více než 95 cm. Dva lidé v předsíni, kteří se tam oblékají, zouvají, obouvají apod. už potřebují uličku širokou alespoň 110 cm. Takový prostor potřebuje i člověk obouvající se vsedě.

Pokud volíte do předsíně vestavěnou skříň (nebo jakoukoliv jinou), mějte na paměti, že vedle ní musí zůstat průchozí ulička o šířce minimálně 110 cm. Máte-li na stěně zrcadlo, mělo by pod ním zůstat ještě alespoň 55 cm volného místa.

Skvělou vychytávkou, která dobře poslouží pro ukládání lyží, velkých krabic, sezónních věcí apod., jsou vybudované podhledy se zajištěním dostatečné únosnosti. Ty ale nelze vytvořit vždy. Záleží na výšce místnosti, která musí být větší než 270 cm, přičemž by měl ukrást jen tolik, aby zůstalo minimálně 230 cm výšky místnosti.

Vezměte to od podlahy

Podlaha musí být hlavně snadno udržovatelná, protože do předsíně často vejdete ve špinavých botách, děti tam vletí jako velká voda a váš pejsek se stihne proběhnout několikrát tam a zpátky, než ho chytnete a utřete tlapky. Ideální je dlažba s protiskluzovou úpravou nebo slinuté dlaždice disponující nízkou nasákavostí. Ani s kvalitní vinylovou podlahou nešlápnete vedle.

Celoplošné koberce v tomto případě vynechte. Pokud chcete místnost oživit, zkuste jutové nebo sisalové běhouny.

Tipy pro malé předsíně

V malé předsíni myslete na barvy stěn. Prostor opticky zvětší odstíny žluté nebo oranžové. Samotná bílá působí dosti fádně, ale kombinace bílých dveří s barvou na stěnách, dokáže celou místnost pozvednout. Úzkou předsíň zkraťte tmavou stěnou na konci. Pokud chcete experimentovat, vymalujte světle zelenou, tyrkysovou či citronovou a fuchsiovou. Odvážní mohou zvolit nápadné vzory na dlažbě, případně aplikovat výrazné tapety. Volte raději menší vzory, které uvidíte i v menším prostoru.

I do úzké chodby můžete začlenit botníky

Skvělým doplňkem v malé chodbičce jsou vestavěné skříně po celé délce zdi s výškou až ke stropu. Také zásuvky pověšené pod stropem na závěsných hácích najdou v malé místnosti využití.

Předsíň bude vypadat větší, pokud dáte na dveře skříní nebo na stěnu velké zrcadlo. Nejen, že to je velmi praktické, ale zároveň získáte i více světla. Když zrcadlo rovnou spojíte s věšákem na šaty, máte hned dva kousky důležitého vybavení v jednom. Volte nástěnné varianty věšáků. Bodovým osvětlením můžete upozornit na všechno, co chcete zvýraznit. Nezapomeňte ještě na botník a máte dokonalou malou předsíň se vším, co k ní patří.

Pruhy vybírejte tak, aby byly kolmo k dlouhé stěně. Chodba tak bude působit širším dojmem

Jak zařídit velkou předsíň?

Pokud vás velikost předsíně netrápí, máte víceméně volnou ruku při zařizování. Přesto je několik věcí, na které si musíte dát pozor. Vyhněte se spojení bílých stěn a světlého nábytku, ať to u vás nevypadá jako v čekárně u lékaře. Volte raději příjemné a teplé barvy, ale klidně i něco více kontrastního. I ve větších prostorách dejte přednost vestavěným skříním na míru, kam se vám vejde vše, co potřebujete. Opticky je odlehčíte zrcadlem na čelních dveřích nebo barevným tvrzeným sklem.

Důležitou součástí je i předsíňová stěna. Tento multifunkční kus nábytku zahrnuje věšák, botník, lavici, zrcadlo i osvětlení. Hodí se do prostorných předsíní, ale určitě s ní neuděláte chybu ani v menších místnostech.

Využijte dostatek prostoru, který se vám nabízí. Ušetříte ho zase jinde. Máte možnost využít více skříní, komod i polic, kam uskladníte věci, které byste jinak museli ukládat jinde v bytě. Takto odlehčíte například obývacímu pokoji, ložnici nebo i pokoji dětí. Ve velké předsíni máte velkou výhodu v tom, že nemusíte kupovat jen skladné a praktické kousky, ale můžete se mnohem více zaměřit na design.

Vestavěné skříně neuberou na kráse prostoru, přitom pojmou dostatek bund i kabátů. Zdroj: Home Style

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login