Zahrada

Vřesy a vřesovce kralují podzimu: Dopřejte si je na zahradě i vy

Od   | 

Koncem léta pomalu začínáme připravovat zahrady, balkony nebo terasy pro nádherné pestrobarevné vřesy a vřesovce, které jsou typickou ozdobou podzimu. Poradíme vám, jak se o ně starat, aby dělaly radost od podzimu až do jara.

Vřesy nádherně zpestří pochmurný podzim. Zdroj: Pixabay

Rozdíl mezi vřesem a vřesovcem

Květ vřesu obecného má vždy pět okvětních listů, kdežto vřesovec mívá jen čtyři, a to pouze srostlé do úzké trubičky. Některé druhy však mohou toto pravidlo porušovat. Vřesovec mívá bohatší a barevně sytější květy, které jsou na pohled hezčí než u klasického vřesu. Pokud chcete vřes a vřesovec od sebe rozeznat, raději se poraďte v zahradnictví.

Naučte se rozpoznávat vřes od vřesovce. Zdroj: Pixabay

Pěstujte je oba

Výhodou je, že vřesy i vřesovce mají téměř totožné nároky na pěstování, a proto je klidně vysaďte dohromady na stejné místo. Díky nejrůznějším odstínům barev, jako je bílá, fialová nebo růžová a zároveň různé podoby lístečků můžete vytvořit vřesovou oázu přímo na vaší zahradě. Pěstovat se dají i v klasických truhlících, kam je důležité umístit drenážní vrstvu. Ta zabrání v případě vytrvalých dešťů hromadění vody v truhlíku.

Pořiďte si nezámrzný ventil na zahradu

Správné stanoviště a péče

Přes samotnou výsadbou je vhodné najít správné místo, kde se vřesům i vřesovcům bude dobře dařit. Oba druhy milují slunce, proto jim vyberte slunné místo. Pokud byste je přeci jen vysadili do polostínu, pak neočekávejte tolik sytých barev během kvetení. Pro správný růst potřebují lehkou, kyselejší půdu, které můžete docílit nasypáním rašeliny. Důležité je také vědět, že nemají rádi přesazování, a proto tam, kam je umístíte, je už raději nechte. Zalévejte je přibližně jednou za týden. Příliš mokré vřesy napadají plísně, proto zálivku redukujte podle počasí a srážek. Občas do zálivky přidejte i hnojivo určené přímo pro tyto druhy rostlin. Jakmile vřesy a vřesovce odkvetou, odstraňujte suché květy. 

Vřesy milují slunné místo a nesnáší mokro. Zdroj: Pixabay

Kombinujte vřesy s jinými rostlinami

Vřesy ať už na zahradě, nebo v nádobách na balkoně můžeme kombinovat i s jinými rostlinami. Ideální jsou například okrasné trávy, malé jehličnany, nebo takové trvalky, kterým nevadí mráz a požadují stejné podmínky jako vřesy a vřesovce. 

Nebojte se kombinace a oživte truhlík se samotnými vřesy. Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:

 

Netradiční svítidla do zahrady

 

 


You must be logged in to post a comment Login