Koupelny

Volně stojící vana patří do prostoru

Od   | 

Kdybych v životě na vlastní oči neviděla řadu koupelen, ve kterých se volně stojící vana tísní u stěny, nikdy bych nevěřila, že se také zvěrstvo skutečně děje. Tyto modely van se totiž pořizují proto, aby vynikl jejich nádherný tvar. A to se děje jen v momentě, když je umístíme v prostoru!

Volně stojící vana potřebuje okolo sebe dostatečné místo

A nejde jen o prvotní záměr, tedy nechat vyniknout tvar vany, ale i o finance. Volně stojící vany patří totiž kvůli samonosnému materiálu, ze kterého musí být vyrobeny, k finančně náročným. Takže pokud nemáte dostatečný prostor pro tuto krasavici, pořiďte si jiný typ vany. I mezi nimi najdete nádherné kousky!

Jde to i v malém prostoru… Ale!

Dostatečný prostor chybí spoustu lidem. Pokud máte to štěstí a disponujete prostornou koupelnou, je ideální ji oživit něčím speciálním, jako je právě volně stojící vana uprostřed místnosti. Velký volný prostor potřebujete nejen pro umístění vany, ale pokud chcete, aby i vynikla, je třeba okolo ní nechat prázdný prostor a nezahlcovat ho dalším nábytkem.

Pokud ale velkou koupelnou nemáte, ale i tak toužíte po volně stojící vaně, můžete ji umístit kratší částí ke stěně, kdy vana bude přístupná pouze ze tří stran. Sice stále vypadá krásně, ale trochu tím ztrácí původní efekt. Jednu výhodu ale přece jen má – je méně náročná na instalaci přívodu vody i odpadu. 

V menší koupelně můžete volně stojící vanu řešit přistavěním kratší části ke zdi

Řešení přívodu a odtoku vody

Náklady na volně stojící vanu se stupňují i díky složitějším instalatérským pracím. Přívod a odtok vody bude muset být vedený podlahou a přímo k vaně bude třeba nainstalovat volně stojící baterii, která bude jejím velmi efektním doplňkem. Okolo baterie lze vytvořit schůdek nebo pultík, na který lze pokládat oblečení nebo osušky, ale může sloužit i pro dekoraci v podobě svíček nebo jako místo pro kosmetiku. 

Dostatečná musí být i tloušťka podlahové konstrukce tak, aby umožnila instalaci vody a sifonu. Jeho standardní výška je zhruba 14 cm.

Baterie trochu narušuje prázdný vzhled okolo vany, proto je vhodné kolem ní vytvořit odkládací pult

Šperkem každé volně stojící vany je baterie. Zdroj: Duravit

Jak zvolit tvar, materiál a barvu?

Tvar volně stojící vany zvolte takový, který se neokouká, a samozřejmě takový, který se bude stylem do koupelny hodit. Vany jsou k dostání nejčastěji z akrylátu, smaltované oceli nebo litiny. Je na vás, jakému materiálu dáte přednost. Obecně platí, že akrylát snáze poškrábete než smaltovanou ocel a litina je velmi těžká, takže potřebujete vanu nejen dopravit na místo, ale mít i dostatečnou nosnost podlahy. Každý materiál musíte samozřejmě udržovat. Volně stojící vanu můžete mít i z kamene nebo dřeva. Tyto materiály patří k finančně náročným a i jejich údržba je odlišná. Co se týče barev, neriskujte. Místo barevného provedení zvolte čistě bílou vanu, která místnost prosvětlí a bude opravdovým šperkem celé koupelny. 

Vana z mramoru vypadá dokonale, ale jen málokdo si ji může dovolit

Přisunutím vany přímo ke zdi se naprosto vytrácí její účel. Nenechte se odbýt a trvejte na umístění do středu místnosti

A musí být v koupelně?

Nemusí! Máte-li dostatek prostoru, pak může ozdobit ložnici nebo dokonce i obývací pokoj. V obou případech patří k k doplňkovým způsobům mytí. Neslouží ke každodennímu používání, ostatně to by asi i ztratilo původní záměr – navození romantické atmosféry. 

Akrylátová vana Freedom. Zdroj: Ravak

Možná jste nevěděli:

  • Při výběru dejte pozor na hmotnost vany. Samotná vana váží i víc jak sto kilogramů, s vodou počítejte mnohem více.
  • Zvolit můžete i obyčejnou vanu, která se ale musí samozřejmě obezdít.
  • K vaně umístěte stoleček pro odkládání oblečení.
  • Vana může být umístě na nohách, ale i zapuštěna.

Vana je sama o sobě těžká. Připočítat musíme i hmotnost vody, kterou napustíme

Luxusní tečka nakonec

Trendem poslední doby je umístění vany i do jiných místností, než je koupelna. Ačkoliv toto nevšední umístění vídáme především ve filmech, v poslední době se přenáší i do našich interiéru a spousta lidí se pyšní vanou přímo v ložnici. Přestože celek vypadá na oko krásně a luxusně, pro obyčejné lidi to může být už tak trochu moc. 

Troufnete si na vanu umístěnou přímo v ložnici?

Fotogalerie:

You must be logged in to post a comment Login