Koupelny

Volbou správné sprchové vaničky podpoříte příjemný dojem ze sprchování

Od   | 

Ne každý je zastánce dlažby ve sprchovém koutě a volí raději standardní cestu, a to sprchovou vaničku. Který materiál a jaký rozměr vybrat, aby splňovala všechny požadavky?

U zapuštěné vaničky v podlaze dbejte na kvalitní spoj, do kterého se nedostane voda. Zdroj: Duravit

U sprchové vaničky neřešíme jen, aby byla pěkná, ale důležité jsou vlastnosti a funkce. Její povrch nesmí klouzat, měla by mít odtok, který snadno vyčistíme a umožňovat snadný nástup i výstup. 

Některé firmy dnes vyrábějí vaničky na míru, takže si můžete sami zvolit vyhovující velikost.

Hlavní roli hrají rozměr a tvar 

Tvar vaničky je určující pro celkový vzhled sprchového koutu. Známe vaničky čtvrtkruhové, čtvercové nebo obdélníkové a není automatické, že symetrická vanička poskytne větší komfort při sprchování. Obvykle se vychází z rozměru 90 x 90 cm, ale v některých případech je mnohem víc praktické, zvolíme-li užší variantu (např. 80 cm), zato delší. Rozměrově najdeme standardně na trhu modely s délkou až 100 a více centimetrů, prozatím největší je vanička má úctyhodnou velikost a to 140 x 300 cm. Ideální hloubka vaničky se pohybuje okolo 3 cm, ale můžeme najít i zápustné modely, které jsou stejně vysoké jako okolní podlaha. Toto řešení samozřejmě působí mnohem elegantněji a hodí se do domácností se staršími členy,kteří mají problém s chůzí a koordinací obecně.

Rozměr sprchových vaniček nemusí být klasický. Na trhu jsou i asymetrické, které mohou sednout do malých koupelen. Zdroj: Huppe

Zaměřte se na materiál 

Nejčastějšími materiály, ze kterých se vyrábí sprchové vaničky jsou smaltovaná ocel a akrylát. Dále na trhu najdeme další řešení, která jsou zastoupena v menší míře a jejichž vlastnosti jsou také vynikající. Zpravidla to bývají směsi přírodních a umělých materiálů, jejich předností je mimo jiné i to, že je můžete pořídit barevné, což se hodí, chceme-li vaničku sjednotit s obkladem a dlažbou. Při výběru materiálu dbejte zejména na snadnou udržovatelnost, stabilitu a neklouzavost. Tu zajišťuje zpravidla speciální povrchová úprava.

Na trhu najdete vaničku s dekorací z 24 karátového zlata

Akrylát je hladkým a příjemný na dotek. U vaniček z toho materiálu dbejte na kvalitní zpracování, aby byl dostatečně pevný a při vstupu do sprchového koutu se neprohnul.

Keramika známe umyvadla i toalety, ale vaničky už méně. I přesto je to velmi vhodný materiál pro jejich výrobu. Je pevný i stabilní, dobře se udržuje. 

Smaltovaná ocel je odolná vůči poškrábání a zničení. Při prvním dotyku může materiál působit o něco chladněji, což se během chvilky ztratí. Ve vaničce ze smaltované oceli můžeme mýt naše čtyřnohé miláčky, protože povrch je skutečně odolný a žádné drápy ho nepoškrábou.

Dbejte na jednoduchou údržbu odtoku. Skvělé řešení najdete u vaničky Setaplano.  Zdroj: Geberit

A co instalace?

Ještě předtím, než sprchovou vaničku zakoupíte, promyslete její instalaci. Je vhodné zjistit, zda vybranou vaničku můžete zabudovat, a to samozřejmě rozměrově a hlavně výškově tak, aby se vešlo napojení na odpad. Rozhodně se nebojte poradit s odborníkem a těsně před instalací prostor koupelny odizolujte proti vodě. 

Instalace vaniček je možná na nožičky, avšak je třeba počítat s tím, že je třeba prostor okolo následně obezdít a následně obložit. Na trhu najdete i vaničky spolu s obkladovým panelem. Připevnit se mohou ale k podlaze a trendem poslední doby je vaničku přímo do země zapustit. V tomto případě je třeba ale zapustit i sifon a kanálek do podlahy a následné kvalitní napojení na hydroizolaci. S touto variantou se samozřejmě musí počítat už předem a stavbu připravit.

Nejnižší stavební výška pro sifon je 60 mm

Zapuštěné sprchové vaničky jsou nejen bezbariérové, ale i skvěle vypadají Zdroj: Huppe

Několik rad na závěr:

  • Dbejte na co nejnižší vaničku.
  • Zkontrolujte průtok sifonu, aby stihl odvést vodu, která do sprchového koutu přiteče. Zejména některého hlavové sprchy mají vysoký průtok vody.
  • Nebojte se kombinovat výrobce sprchových koutů a vaniček.
  • Nepodceňujte instalaci a vše si důkladně prověřte.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login