Koupelny

Voda a vlhko: Tomuto nábytku to v koupelně nebude vadit

Od   | 

Při výběru nábytku do koupelny, kde je vlhko a hrozí přímý dotek s vodou, musíme být obezřetní. Pokud sáhneme vedle, velmi brzy se to projeví a vy budete muset kupovat znova. Na co si tedy dávat pozor?

Koupelnový nábytek podtrhne celý vzhled koupelny. Zdroj: Zehnder

Nejprve technická stránka

Abyste vybrali správný rozměr nábytku, je důležité znát rozměr dveří a oken. Jedině tak využijete místo na maximum a koupelnový nábytek do vaší koupelny dokonale sedne. Dbát musíte i na rozvodech elektriky a vody, abyste vše správné rozmístili a umístili. Zjistěte si i to, z jakého materiálu jsou vyrobeny stěny v koupelně, protože si tak ušetříte čas a nervy se správným uchycením nábytku ke zdi. 

V úvahu je potřeba vzít rozvody elektřiny a vody. Zdroj: Grohe

Vzhled nábytku

Na trhu najdete opravdu širokou škálu nejrůznějších materiálů, vzhledů, dekorů, barev, kování a úchytek. Je tedy opravdu z čeho vybírat. Důležité je se vždy soustředit na nábytek určený přímo do koupelny, který je odolný vůči vlhku. 

 

Sprchový sloup s poličkou: Kam pro něj?

 

Co se materiálu týče, nejprodávanější jsou laminátové dřevotřísky, které jsou vůči vlhkosti chráněny buďto fólií, nebo speciálním lakem. Aby vám nábytek vydržel co nejdéle, požádejte si ještě o oblepení hran nábytku tak, aby jste minimalizovali vniknutí vlhkosti dovnitř nábytku. Další možností je dřevovláknitý materiál MDF, ze které výrobci nejčastěji vyrábí dvířka koupelnového nábytku. MDF má hustší strukturu a je tak více odolný a zároveň i finančně nákladnější. Stejně jako u laminátové dřevotřísky se i MDF vyrábí v nespočtu dekoru, barev a provedení. I tady je povrch chráněn fólií, nebo lakem. Poslední možností je klasický masiv, ale ten je vzhledem k pořizovací ceně většinou odsunut až na druhou kolej. Přesto patří mezi nejkvalitnější materiál a s trochou péče vám vydrží věky.

Klasickou umyvadlovou skříňku doplňte i úzkou vysokou. Vždy se držte stejného stylu. Zdroj: Duravit

Umyvadlové skříňky

Jestliže už je umyvadlo na svém místě, budete mít maličko omezenější výběr umyvadlové skříňky, protože bude nutné vybrat přesně takový typ, který k umyvadlu sedne. A to nejen z pohledu rozměru umyvadla, ale i kvůli otvoru na sifon. Pokud ale ještě umyvadlo nainstalované, ani koupené nemáte, pak máte vyhráno. Umyvadlo vyberete rovnou se skříňkou, což je velká výhoda, protože máte opravdu širokou škálu možností, jak umyvadlo se skříňkou zkombinovat. V poslední době často vídáme, že umyvadlo není zapuštěno do skříňky, ale je na něj položeno. Toto řešení je velmi moderní a elegantní.

 

Parádička přesně pro malou koupelnu

 

Koupelnové skříňky

K umyvadlové skříňce nezapomínejte zvolit ještě koupelnovou skříňku, která vám poskytne dostatek prostoru pro veškerou kosmetiku, drogerii, nebo ručníky. Zvolit můžete provedení na šířku, i do výšky podle toho, jaký prostor v koupelně máte. Ideální je zkombinovat policový systém s výsuvy, abyste si vše mohli prakticky uspořádat. Zvolit můžete i skříňky s prosklenou plochou, kde je však potřeba udržovat neustále pořádek. 

Policové systémy můžeme uspořádat až ke stropu. Zdroj: Grohe

Praktické rady

  • Využijte prostor na maximum a skříňky klidně zvolte až ke stropu. 
  • Nábytek zavěšený na zdi je prakticky pro úklid, ale nábytek položený na podlaze poskytne více úložného prostoru.
  • Pro jistotu všechen nábytek připevněte ke zdi i přesto, že je stabilní.

 

 

Jak koupelnu doplnit?

Velmi praktické jsou zrcadlové skříňky, které v sobě ukrývají poměrně dostatek úložného prostoru například na kartáček a pasty, nebo parfémy. Ke koupelnovému nábytku můžete dokoupit ještě nejrůznější nástěnné sušáky, zajímavé držáky na ručníky, nebo úložné boxy na drobnosti. Řešením jsou i otevřené police, kam lze umístit třeba i drobná dekorace. 

Zajímavě vypadají i otevřené skříňky.
Zdroj: Grohe

Zdroj: Grohe.cz, Ravak.cz, Moderní koupelna

Fotogalerie:

 

Který koupelnový radiátor vybrat a kam pro něj?

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login