Inspirace

Vneste barvy Provence do vašeho domova. Získáte uklidňující a romantickou atmosféru

Od   | 

Lidé, kteří mají rádi klidné a vyrovnané prostředí, se rádi obklopují přírodními věcmi, inklinují k tlumeným a jemným tónům, mají blízko k francouzskému Provence stylu, který se takto nazývá podle jižní části Francie. Nejdůležitější roli v něm hrají barvy a jejich správné sladění.

Na první pohled se to zdá velmi jednoduché. Stačí volit modrou, šedou, krémovou, zelenou nebo růžovou. Ale Francouzi jsou velmi šarmantní a rafinovaní a zařizují si tak i bydlení. Barvy Provence stylu jsou míchány v nejrůznějších odstínech, vzájemně se nerušeně doplňují a podporují. Zároveň nikdy nesmí být agresivní a rušivé.

Atmosféru Provence snadno navodíme v ložnici pomocí správně zvoleného povlečení. Zdroj: Canstockphoto

Bílá stojí v popředí

Základní, neutrální a oblíbenou barvou stylu Provence je rozhodně bílá. Ne moderní oslnivá, ale jemná v dokonalém olejovém základu, kterou milovala už i Madamme de Pompadour nebo Marie Antoinetta. Bílou je možné opticky zvětšit malý prostor a je to základ pro vytvoření skutečného Provence stylu. Aby nepůsobila příliš sterilně, přechází často do krémových tónů a někdy v ní prosvítá jemná šedá. Oblíbené je použití více odstínu bílé najednou. Například kombinace bílého dřevěného nábytku s bílým textilem, bílou podlahou a bílým obložením působí velmi vyrovnaně a harmonicky.

Bílá je základem pro styl Provence, dále zvolte vhodný typ nábytku. Zdroj: Canstockphoto

Šedá jako doplňková barva

Mezi další oblíbené neutrální barvy patří bezesporu šedá. I v tomto případě se často kombinují různé odstíny. Přednost dávejte jemnějším tónům. Protože šedá umí působit hodně studeně, není úplně vhodná na příliš velké plochy. Výborně vypadají kombinace šedé a bílé, šedé a růžové, šedé a šedomodré nebo šedé a tyrkysové.

Nemusíte se bát ani tmavě šedého odstínu, zjemníte ho pudrově růžovou nebo lila. Zdroj: Canstockphoto

Růžová, broskvová nebo lila nesmí chybět

Od šedé se přesuneme k fialové a lila. Inspirovat se můžete odstíny kvetoucích fialek, irisů a levandulí. Velmi sofistikovaně působí šedofialová a tmavá, terakotově červená. V paletě francouzských venkovských barev jsou zastoupeny také růžové a broskvové odstíny v měkkých, přírodních tónech. Pozor, ať nesklouznete k dětskému a sladkému odstínu. Co by to bylo za francouzský venkovský interiér, kdyby v něm chyběla žlutá. Ta se nesmí používat ve výrazných a ostrých tónech, ale naopak ve svých tlumených a přívětivých variantách. Připomíná šafrán, máslo a smetanu. Nezapomeňte, že nic se nemá přehánět, ani kombinace barev. Když vyberete například zelenou, už zapomeňte na oranžovou, ale přidejte jemně žlutou. Vyberte si jednu nebo dvě základní barvy – bílá, krémová, šedá a zkombinujte ji s dalšími dvěma pastelovými odstíny.

Volte raději pastelové odstíny, které se neomrzí. Zdroj: Canstockphoto

Patří sem i zelená a modrá

Do stylu Provence patří i zelená a modrá, samozřejmě v pastelových barvách. Připomínají azurové nebe a moře, vzpomínky na krásné chvíle u pobřeží. Můžete je použít na stěnu, ale ještě lepší jsou na nábytku. Nejlépe takový, který už je nějaký pátek vyrobený a má oprýskaný vzhled. Když takový kousek najdete, získáte kouzelný nábytek, přesně zapadající do celého vašeho Provence interiéru.

Barvu můžete vnést i na jednotlivých kusech nábytku. Zdroj: Pinterest

Fotogalerie:

 


You must be logged in to post a comment Login