Kuchyně

Jak vnést do kuchyně dokonalou retro atmosféru? Stačí pár malých změn

Od   | 

Co si představit pod pojmem retro? Rozsah je poměrně široký. Obecně toto slůvko označuje doby minulé, ale nejčastěji mají lidé na mysli období šedesátých a sedmdesátých let minulého století. Není divu. Neopakovatelná atmosféra podpořená doplňky v jasných barvách, oblých tvarů, květinových a geometrických vzorů, to vše předurčovalo, že naše domovy se vyznačovaly veselým a útulným bydlením.

Nezapomeňte na vhodný stůl a jídelní židle. Atmosféru rozhodně podpoříte správně zvolenými obrazy. Zdroj: Canstockphoto

Milovníci retro stylu ocení, že kousky, které dodají interiéru šmrnc, se dnes bez problémů koupí v obchodech. Výrobci kuchyní více než kdy jindy myslí na nadšence pro staré věci a v současné době můžete pořídit celé kuchyňské linky, ale i nejrůznější doplňky, které stávající vybavení krásně oživí. Velkou předností retro stylu je jeho kombinovatelnost s nejrůznějšími dalšími styly. Probuďte v sobě dětství (někteří) a přineste do kuchyně více tepla a barev.

Keramický dřez se rozhodně hodí…

Základní prvky retro kuchyně

  • Nebojte se doplňků. Mějte jich tolik, kolik chcete. Zde minimalismus pěstovat nemusíte.
  • Vzory, kytičky, barvy. Ničím nešetřete. Rozhodně letí kostky a různorodé geometrické vzory na tapetách.
  • Nemusíte pořizovat novou kuchyň. Vhodnější jsou barvy i renovace starého nábytku.
  • Pořizujte vybavení v retro stylu, čalouněné židle a vzorované závěsy.
  • Přírodní dřevěný odstín by neměl v retro kuchyni chybět.
  • Příborníky a vitríny jednoznačně patří do kuchyně ze starých časů.

Výrazné vzory jsou do retro stylu ideální. Zdroj: Obklady Vilímek

Jak vypadá retro kuchyně?

Můžete se pustit do rozsáhlé úpravy, nejspíše dáte přednost kompletní lince připomínající staré časy. Lépe se hodí materiál a povrchová úprava připomínající venkovské stavení. Vhodný je nábytek z měkkého světlého dřeva (smrk nebo borovice). Čela jsou hladká nebo různě vyřezávaná a profilovaná. I když je ideální bílá, bát se nemusíte ani jiných barev. Krásně působí odstíny vanilkové, mátově zelené či třešňově červená, velmi zajímavá je i  černobílá kombinace, například bílé skříňky a černé úchytky nebo černé textilie. Dobře se hodí také červená na spotřebičích nebo některých doplňcích. Do retro kuchyně patří i dřevěný příborník, může být s vitrínou, kam si vystavíte sklenice, mísy a vázy.

Do retro kuchyně zvolte i spotřebiče ve stejném duchu. Výsledek bude působit opravdu efektně. Zdroj: Hoover

Možná se na velkou rekonstrukci nechystáte nebo nechcete mít v retro stylu celou kuchyňskou linku. Ani to není problém. Stačí pár doplňků, které kouzelnou atmosféru přinesou až k vám domů. Ke zvolenému období patřily různé přehozy, koberce a předložky imitující kožešiny. Na okna patří závěsy s květinovými vzory a na stěny veselá tapeta. Nebojte se plakátů a reklamních tabulí. K dostání jsou dnes různé retro spotřebiče, například staré rádio ve dřevě. Samozřejmě nesmí chybět správná lednice. Dnes nemusíte vybírat mezi klasickými bílými a nerezovými. K dostání jsou v nejrůznějších barvách a v těch přesně správných tvarech. Rozhodně však nejde o žádné nekvalitní kousky. Fungují naprosto stejně jako běžné moderní spotřebiče. V retro hávu seženete bez obtíží kvalitní sporák a varnou desku. Ideální je samozřejmě plynová, ale pokud nejste příznivci vaření na plynu, klidně zůstaňte u trochu moderní verze a volte sklokeramickou nebo indukční desku.

Tip: V retro stylu snadno koupíte také toustovač nebo kuchyňského robota, skvělý kávovar nebo rychlovarnou konvici.

Bez lednice se neobejdete. Moderní kousek seženete v dokonalém retro stylu. Zdroj: Eta

Nezapomeňte na vhodné doplňky

V každém interiéru je vždy nutné myslet na detaily. Nejrůznější poličky, hodiny, obrázky, krajkové záclonky s drobnými kytičkami nebo kostičkami vypadají skutečně úchvatně. Pořiďte s podobným dekorem ještě ubrus a klidně i polštářek či utěrky. Pokud máte bar, nezapomeňte na vhodné barové židle s koženým potahem v červené barvě a na kulaté vysoké noze. Různé pomůcky a náčiní dodá vaší kuchyni ještě více žádaný punc doby minulé. Stačí staré džbány, odměrky, pánve či velké vařečky. A pokud žádné retro kousky neseženete, nebojte se je nahradit vintage doplňky. Protože byly kdysi velmi módní kostky, použijte je na podlahu v typické černobílé kombinaci. Rozšíří opticky malou místnost, doladí retro kuchyň a rozbijí strohý vzhled místnosti.

Vhodné je i režné zdivo, které můžete natřít na bílo. Zdroj: Canstockphoto

Proč jsou retro kuchyně stále tak populární?

Z jakého důvodu stále milujeme a obnovujeme staré věci? Možná kvůli nostalgii, tehdejší kvalitě a vzpomínkám. To kouzlo domova a dětství, které na člověka dýchnou, když vstoupí do kuchyně v retro stylu, pohladí duši. Vystavte si staré kořenky po babičce, hrneček, ze kterého jste jako malí pili čaj a kakao, nebo oprašte starou jídelní soupravu z půdy u rodičů. Ať použijete cokoliv, určitě nešlápnete vedle.

Fotogalerie

 

Lampy od českých sklářů dodají kuchyni správný ráz

 

 


You must be logged in to post a comment Login