Inspirace

Vkusné tipy, jak zařídit malý balkon prakticky a útulně

Od   | 

Má váš byt malý nebo přímo miniaturním balkon? Nezoufejte! Jsou lidé, kteří by i za něj dali cokoliv. Navíc i takový prostor lze zařídit tak, abyste po dlouhém dni na čerstvém vzduchu načerpali dostatek energie. Přinášíme rady, tipy a vychytávky, díky kterým proměníte malý balkon v místo, které si okamžitě zamilujete.

V převážné většině malý balkon slouží spíše jako skladiště a odkladiště všeho, co se nikam nevejde. V první řadě se dejte do generálního úklidu a vyhoďte veškeré věci, které pravděpodobně už nevyužijete. Navíc podle množství věcí se budete později rozhodovat, jaké úložné prostory na balkon zvolit.

Na podlahu můžete pořídit vše, co se hodí třeba u bazénu. Například dřevoplastová prkna dodají atmosféru. Zdroj: Pinterest

Ochrana před sluníčkem

O slunečníku si často myslíme, že je naprosto nepotřebný. Opak je ale pravdou, jelikož úmorné slunce uprostřed horkého léta na balkoně není zrovna příjemné, a proto je důležité se chránit. Na malý balkon můžete zvolit místo klasického slunečníku například poloviční, nebo půlkruhový, aby se do prostoru bez problému vešel. Pokud chcete do ochrany před sluncem investovat, bude ideální se poohlédnout po markýze na míru, která se přímo instaluje nad balkon.

Chraňte se na balkoně před sluncem a pořiďte si slunečník. Na výběr jsou i půlkruhová provedení. Zdroj: Pinterest

Zvolte správný nábytek

I malý balkon chceme zařídit tak, aby sloužil především jako odpočinková zóna s posezením. A ruku na srdce – i na ten nejmenší balkon vměstnáme malý stůl a dvě židle. Na trhu naleznete stolky také v půlkruhovém provedení, které jednoduše umístíte ke zdi. Přestože obchodníci nabízejí opravdu malé stolky, mějte vždy na paměti, že by rozměr neměl být menší než 60 x 60 cm. Vychytávkou jsou také závěsné a sklopné stolky namontované na zdi, které jednoduše během potřeby sklopíte. Místo ušetří i jednoduchá lavice disponující malým stolečkem, který lze kdykoliv zvednout.

Půlkruhový či sklopný stolek ušetří na balkoně cenné místo. Zdroj: Pinterest

Pokud na balkoně zbude ještě místo, zainvestujte například do stylové truhly, která slouží nejen jako posezení, ale i jako úložný prostor. Pokud jí nedáte přednost, i tak byste měli myslet na to, kam schováte veškeré plédy, přehozy či polštáře. Během výběru je nutné si ujasnit také to, zda nábytek během zimy ponecháte na balkoně, nebo ho uschováte v bytě. Pokud by totiž měl zůstat venku po celý rok, je důležité vybírat takový materiál, který je odolný vůči veškerým rozmarům počasí.

Truhla poskytne nejen posezení, ale i úložný prostor. Zdroj: Pinterest

I na malém balkoně si dopřejte soukromí

Ani na tom nejmenším balkoně vám nemusí sousedé vidět přímo do talíře. Soukromí si chceme dopřát při jakékoliv činnosti, ať už se jedná o posezení, opalování nebo o romantický večer. Zvolte jednoduchou látkovou zástěnu, která lze umístit na každou stranu balkonu. Zástěny se dají jednoduše sundat nebo srolovat. Vhod můžou přijít i dřevěné zástěny, sestavené z latěk, které budou mít mezi sebou přibližně 10 cm. Tím docílíte soukromí a zároveň budete mít dostatečný přísun slunce. Chcete-li celkový vzhled balkonu oživit, vsaďte na barevné provedení i s dekorem. Potrpíte-li si ale na přirozené a nenápadné doplňky, sáhněte po zástěně třeba z rákosí. Důležitý je i správný rozměr, aby zástěna na balkoně dobře seděla. Mezi nejběžnější rozměr patří zástěna okolo 80 x 250 centimetrů.

Soukromí na balkoně vyřešíte závěsem, markýzou nebo dřevěnými paravánem. Zdroj: Pinterest

Malý balkon si zaslouží zeleň

Na každý balkon patří květiny všech druhů a barev. Díky nim dokážeme skutečně relaxovat a navíc získáme pocit, jako bychom seděli uprostřed zahrady. A že je balkon malý? Nevadí! Květináče se dají umístit na zábradlí balkonu, nebo zavěsit od stropu. Vsaďte například na sukulenty, které z pohledu péče nejsou tolik náročné a do květináčů zasaďte barevné letničky. Kuchtíci jistě ocení také květináče s bylinkami, které pozdvihnou každý pokrm.

Nebojte se popínavých rostlin, které vytvoří zátiší. Letničky pak můžete mít každý rok jiné. Zdroj: Pinterest

Nezanedbávejte osvětlení

Plápolající oheň, ale i roztomilé lucerny – to vše vytvoří dokonalou večerní atmosféru. Nezapomínejte ani na nástěnné nebo stropní světlo, které bude sloužit jako hlavní osvětlení. Skvělým řešením jsou také solární světla, která se přes den nabijí pomocí solárního článku a večer budou nádherně svítit. Solární lampy vyloženě nezáří, na balkon ale naprosto postačí. Dávejte však pozor, aby i solární světla měla označení IP vyšší než 55, tehdy jim nebude vadit déšť a další neduhy počasí.

Osvětlení dotvoří tu pravou, romantickou idylku. Vyzkoušíte solární světla. Zdroj: Pinterest

Dekorace nesmí chybět

Dekorace nepatří jen do interiéru, ale i na malý balkon, kde jsme limitováni prostorem. Rozlučte se tedy s dominantními doplňky a naopak se zaměřte na drobnosti. Jako doplněk lze skvěle využít textil, laděný do pastelových barev se zajímavými motivy. Pořiďte si příjemné plédy, deky, podsedáky, polštářky, ale i prostírání na stůl. Balkon nakonec doplňte například stylovým svícnem.

Plédy, polštáře, i přehozy. To vše zpříjemní pohodlí, nezapomeňte na jejich pohodlné ukládání. Zdroj: Pinterest

Fotogalerie:

 

Kulatý mop, se kterým dobře vytřete i rohy


You must be logged in to post a comment Login